Voir le contenu

Kablosuz Klavye ve Fare Sorunlarını Giderme

 • ImprimerImprimer
Bu belge, kablosuz klavyesi ve faresi olan HP ve Compaq Masaüstü Bilgisayarlarıyla ilgilidir.
Kablosuz klavyelerle ve farelerle ilgili çeşitli sorunları çözmek için bu belgedeki adımları uygulayabilirsiniz.
REMARQUE :Bu belgede, kablosuz klavye ve farede en çok karşılaşılan sorunlardan bazıları için çözümler verilmiştir. Belirtileri aşağıdaki listede görmüyorsanız veya klavyeniz kablosuz değilse, aşağıdaki destek belgelerinden birisini kullanın:
Figure 1: Kablosuz fare ve klavye ürün örnekleri
Kablosuz fare ve klavye ürünleri.
REMARQUE :Kablosuz optik fare, kullanılmadığı zamanlarda yanıp sönebilir. Bu, farenin normal çalışma şeklidir.

Kablosuz fare ve klavyenin sorun giderme videosunu görüntüleme

Fare veya klavye hiç çalışmıyor

Kablosuz fare veya klavye çalışmıyorsa, fare ve/veya klavye çalışana kadar her adımdan sonra fare ve klavyeyi kontrol ederek sırayla şu adımları uygulayın:
 1. Farenin alt kısmında Açma/Kapama düğmesi varsa, düğmesi Açık konuma getirin.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın. Açıp kapama, sorunun en azından geçici olarak çözülmesini sağlayabilir; böylelikle de diğer sorun çözme adımları uygulanabilir.
 3. Fareyi veya klavyeyi alıcı
  Alıcı, kablosuz sinyalleri klavye ve fareden alıp verileri bilgisayara aktaran donanımdır. Çoğu alıcılar bir USB bağlantı noktasına ya doğrudan ya da bir kablo ile bağlanırlar; ama bazı alıcılar bir PS/2 bağlantı noktasına bağlanırlar.
  'nın yakınına getirin. Klavye ve farenin alıcının en fazla 30 cm uzağında olduğundan emin olun. Alıcı kabloluysa, aynı seviyede olan bir yüzey üzerine, fare ve klavyenin yakınına koyun.
  Figure 2: Kablosuz aygıtların tipik yerleşimi
  Kablosuz cihazların tipik yerleşimi.
 4. Pilleri değiştirirken eski pillerin yerine kullanılmamış alkalin pil takın ve pilleri doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Fare veya klavye çalışmıyorsa, fare/klavye yazılımı pillerin şarjının hala dolu olduğunu gösterse bile pilleri değiştirin.
  Pilleri çıkarmak için pil kapağını çıkarın. Klavyelerde, pil kapağı klavyenin alt kısmındadır. Pilleri değiştirirken, pil bölmesinin yanındaki veya pil kapağının üstündeki pozitif işaretine (artı işareti +) dikkat edin. Pilin pozitif ucunun pil bölmesinin pozitif tarafına yerleştirildiğinden emin olun.
  Figure 3: Pili yerleştirme örnekleri - sizin farenizde farklı olabilir
  Pilleri fareye yerleştirme
 5. Fare ve klavyenizde USB alıcı varsa, USB alıcısını çıkarın, 10 saniye bekleyin, daha sonra başka bir USB bağlantı noktasına takın, mümkünse fare ve klavyeye yakın bir USB bağlantı noktasına takın. Örneğin, USB alıcınız bilgisayarın arkasındaki bir USB bağlantı noktasına takılıysa, çıkarın ve öndeki USB bağlantı noktasına takın.
 6. Kablosuz klavye ve fare bağlantılarını yeniden eşitleyin.
   Klavyeyi ve/veya fareyi yeniden eşitlemek, cihazların yeni kimlik numaraları kullanarak alıcıya yeniden bağlanmasını sağlar.
   REMARQUE :Aşağıdaki bağlantı sürecinin 60 saniye içinde tamamlanması zorunludur. Bu süreç 60 saniye içinde tamamlanamazsa, yeniden başlayın.
   1. Alıcı takılıyken, alıcı üzerindeki Bağlan düğmesine, etkinlik göstergesi olan LED ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar basın.
    Figure 4: Bağlan düğmesi olan kablosuz alıcı örneği
     Kablosuz alıcı resmi.
    1 - Bağlan düğmesi ve LED etkinlik ışığı
    Figure 5: Bağlan düğmesi olan kablosuz alıcıya başka bir örnek
    Bağlan düğmesi olan başka bir kablosuz alıcı
    1 - Bağlan düğmesi
    2 - Num Lock LED'i
    3 - Alpha Lock LED'i
    4 - Scroll Lock LED'i
    5 - Etkinlik LED'i
   2. Alıcının üzerindeki etkinlik ışığının yanıp sönmesi durana kadar, klavyenin alt kısmındaki gömülü bağlantı düğmesine basın ve düğmeyi basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
    REMARQUE :Sıfırlama işleminden sonra sorunlar devam ederse VE yakında farklı bir kablosuz klavye veya fare varsa, klavye veya fare düğmesini on saniye basılı tutarak bu adımları yeniden uygulayın. Bu işlemi yaptığınızda, diğer klavye veya fare aynı numarayı kullanıyorsa, klavyeye veya fareye yeni bir kimlik numarası verilir.
   3. Etkinlik ışığı yanıp sönmeye başlayana kadar alıcının üzerindeki Bağlan düğmesine basın.
   4. Alıcının üzerindeki etkinlik ışığının yanıp sönmesi durana kadar, farenin alt kısmındaki gömülü düğmeye basın ve düğmeyi basılı tutun. Bağlan düğmesinin basılı konumda kalmadığından emin olun.
   Klavyeyi ve/veya fareyi yeniden eşitlemek, cihazların yeni kimlik numaraları kullanarak alıcıya yeniden bağlanmasını sağlar.
   REMARQUE :Aşağıdaki bağlantı sürecinin 60 saniye içinde tamamlanması zorunludur. Bu süreç 60 saniye içinde tamamlanamazsa, yeniden başlayın.
   Figure 6: Bağlan düğmesi olmayan kablosuz alıcı
    Bağlan düğmesi olmayan kablosuz USB alıcı
   1. USB alıcısını USB yuvasından çıkarın. Tamamen bilgisayarınızdan kaldırmanıza gerek yoktur; sadece çıkarın.
   2. 10 saniye bekleyin ve sonuna kadar gidecek şekilde alıcıyı yerine geri itin. Alıcının üstündeki etkinlik ışığı, 5 saniye içinde gelmeli ve sonra gitmeli.
   3. Alıcının etkinlik ışığı söndüğünde, etkinlik ışığı tekrar yanana kadar klavyenin altındaki bağlan düğmesini basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
    REMARQUE :Sıfırlama işleminden sonra sorunlar devam ederse VE yakında farklı bir kablosuz klavye veya fare varsa, klavye veya fare düğmesini on saniye basılı tutarak bu adımları yeniden uygulayın. Bu işlemi yaptığınızda, diğer klavye veya fare aynı numarayı kullanıyorsa, klavyeye veya fareye yeni bir kimlik numarası verilir.
   4. Alıcının etkinlik ışığı söndüğünde, alıcı üzerinde bulunan etkinlik ışığı tekrar yanana kadar farenin altındaki bağlan düğmesini basılı tutun. Düğmeyi bıraktıktan sonra, düğmenin basılı kalmadığından emin olun.
 7. Ekranda klavye hata mesajı çıkarsa, klavyeyi kullanmadan önce eski klavye yazılımını silin. Bunu yapmak için sırasıyla Başlat, Denetim Masası, Program Ekle/Kaldır'a tıklayın ve listede klavyeyle ilgili olan öğeleri silin. Yeni klavye yazılımını, bilgisayarı yeniden başlattıktan ve yeni klavye Windows tarafından tanındıktan sonra yükleyebilirsiniz.
 8. Aygıt Yöneticisi'ndeki klavye ve fare durumunu kontrol edin.
  Aygıt Yöneticisi'ni açın:
  Windows 8'de, imleci Başlangıç ekranının sol alt köşesine getirin ve sağ tıklayın. Menü içinden, Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
  Windows 7 ve Vista'da Başlat ögesine tıklayın ve Arama alanına Aygıt Yöneticisi yazın. Arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesine tıklayın.
  Windows XP'de, Başlat'a tıklayın ve Bilgisayarım'a sağ tıklayıp ardından Özellikler'i seçin. Donanım sekmesini, ardından Aygıt Yöneticisi düğmesini tıklayın.
  Aygıt Yöneticisi'ni açtıktan sonra:
  Klavye veya Fare ve diğer işaret aygıtlarının yanındaki artı işaretine (+) tıklayın. Klavye veya farenin adını sağ tıklayın ve ardından Özellikler seçeneğini tıklayın.
  REMARQUE :Klavye veya fare, Aygıt Yöneticisinde gösterilmiyorsa, bilgisayar aygıtı tanımaz. Aygıtı açıp kapatmayı deneyin ve aygıtı yeniden eşleştirin.
  Klavyenin veya farenin durumunu Genel sekmesinden kontrol edin.
 9. Sorun devam ederse, aygıtın düzgün çalıştığı zamana geri dönmek için Microsoft Sistem Geri Yükleme'yi kullanın:
 10. Klavye ve farenin HP veya Compaq bilgisayarınızla geldiyse, orijinal sürücüleri geri yükleyin. Daha fazla bilgi için aşağıdaki HP Destek belgelerinden birini kullanın:
 11. showhide
  HP klavye ve farenin varsa, klavye ve fare sürücüsünü HP Web sitesinden indirip yükleyin. Klavye veya fare üzerindeki model numarasını bulun. Sürücüyü indirmek için HP Yazılım İndirme Sayfası'na gidin.
  HP veya Compaq tarafından sağlanmamış bir klavye ve fareniz varsa, sürücüler için üreticinin web sitesini kontrol edin.
 12. Sorun devam ederse, klavye, fare ve alıcıyı başka bir bilgisayara takın. Klavye ve fare o bilgisayarda da çalışmazsa, ürünlerin değiştirilmesi gerekir.
 13. Bilgisayar, bu bölümde verilen adımlar uygulandıktan sonra, klavyeyi ve fareyi tutarlı şekilde tanıyamıyorsa, bilgisayar için BIOS indirip güncelleyin .
Bu adımları uyguladıktan sonra, kablosuz klavye ve fare düzgün şekilde çalışıyor olmalıdır. Eğer çalışmıyorsa, donanım takımındaki (fare, klavye ve alıcı) öğelerden biri arızalı olabilir veya diğer cihazlara uygun sinyalleri iletmiyor olabilir. Bu sorun, daha çok cihazların yeni olması veya bu üç cihazdan birini yeni değiştirmiş olmanız durumunda çıkabilir. Bazı tipler takım olarak çalışır ve bu yüzden de cihaz takımının tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Fare iyi izlemiyor (atlıyor)

Fare imleci iyi izlemiyor ve fare hareket ettiğinde sık sık duruyorsa, aşağıdakileri deneyin:
 • Farenin kullanıldığı yüzeyi değiştirin. Fareyi, açık renkli bir fare altlığı veya beyaz bir kağıt sayfa üzerine koyun ve nasıl çalıştığını kontrol edin. Kablosuz fareyi mat bir yüzey üzerinde kullanın. Kablosuz fare; cam, oluklu, yarı saydam, yansıtıcı veya şeffaf yüzeyler üzerinde düzgün çalışmayabilir.
 • Pilleri değiştirin. Pil erişim kapağını çıkarın ve pilleri değiştirin.
 • Nemli bir bez veya pamuklu bir bez kullanarak farenin altındaki küçük plastik merceği silin.
 • Klavyeyi alıcının yakınına getirin. Klavye ve farenin alıcının en fazla 30 cm uzağında olduğundan emin olun.
 • Klavye, fare ve alıcı arasındaki diğer nesneleri, özellikle de hoparlörleri alın.
 • Fareyi ve klavyeyi büyük metal yüzeylerin bulunduğu bir yerde kullanıyorsanız, büyük metal yüzeyleri kaldırın veya alıcı, fare ve klavyeyi metal yüzeyden uzak başka bir yere koyun.

Tuşlar yazmıyor, karakterler birkaç saniye sonra görünüyor veya yazarken yanlış karakterler çıkıyor

Kablosuz sinyali muhtemelen zayıftır. Sinyal alımını artırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
REMARQUE :Bilgisayar, başka bir dilin karakterlerini gösteriyorsa, klavye dilini değiştirmek için aşağıdaki HP destek belgelerinin birinde bulunan talimatları uygulayın:
 1. Klavyeyi alıcının yakınına getirin. Klavye ve farenin alıcının en fazla 30 cm uzağında olduğundan emin olun.
 2. Pilleri değiştirin. Klavyenin alt kısmındaki pil kapağını çıkarın ve pilleri değiştirin.
 3. İletişimi farklı bir aygıtın engelleyip engellemediğinden emin olmak için, kablosuz aygıtları kullandığınız yerde yeni kullanılmaya başlanan kablosuz aygıtları bulunduğunuz ortamdan çıkarın. Böyle bir engel varsa, aygıtı mümkünse farklı bir frekansa ayarlayın veya fareyi ve klavyeyi alıcıyla yeniden eşleştirin.
 4. Klavye, fare ve alıcı arasındaki diğer nesneleri, özellikle de hoparlörleri alın.
 5. Fareyi ve klavyeyi büyük metal yüzeylerin bulunduğu bir yerde kullanıyorsanız, büyük metal yüzeyleri kaldırın veya alıcı, fare ve klavyeyi metal yüzeyden uzak başka bir yere koyun.
Bir tuşa bastıktan sonra yazdığınız karakter bir saniye gecikmeyle çıkıyorsa, bu, iletişimde/yazılımda meydana gelen bir gecikme veya ara belleğe alma sorunudur. Kablosuz klavye iletişimi, bulunduğunuz yerdeki diğer iletişim aygıtlarından etkilenebilir. Bilgisayar, virüs taraması gibi diğer düşük seviyeli görevleri yerine getirmekle meşgul olduğunda da yanıt almada gecikme olabilir.

Bir tuş takılı kalmış

Eğer bir tuş aşağı konumda takılı kalırsa, aşağıdaki talimatları izleyin.
REMARQUE :Bu talimatlar, entegre dizüstü bilgisayar klavyeleri için değildir.
Bir tuş, fiziksel olarak aşağı konumda takılı kalırsa, klavyeyi değiştirmeniz gerekmeyebilir. Klavye garanti kapsamında ise, değiştirilip değiştirilemeyeceğini belirlemek için HP'yi arayın. Garanti kapsamında değil ise, tuşu çıkarılıp temizlenerek klavye kurtarılabilir. Tuşun altına bir tereyağı bıçağını (veya benzeri bir aleti) sokup yukarı doğru kaldırarak bazı klavyelerin tuşları çıkarılabilir. Tuş çıkarıldıktan sonra, alkollü bir pamuk çubuk kullanın, tuşun altını ve klavyedeki tuş yuvasını temizleyin. Tuşu yerine oturtarak geri takın.
Takılı kalmış bir tuş görüldüğünde göz önünde bulundurulacak diğer ipuçları:
 • Üzerinde çalışmaya başlamadan önce klavyeyi kapatın.
 • Klavyeniz hala garanti altında ise ve tuş takılı kalırsa, tuşu çıkarmadan önce klavyenin değiştirilip değiştirilmeyeceğini sormak için HP ile irtibata geçin. Klavyenin içerisine girmiş sıvı ya da başka maddelerden dolayı tuş takılı kalırsa, klavyeyi kurtarmak için tuşun temizlenmesi tek seçenek olabilir.
 • Boşluk ve Return tuşları gibi daha uzun tuşlarda bulunan küçük metal destek çubuğunu takın. Tuşu klavyeye yerleştirmeden önce bu çubuğun, tuşa ve klavyeye takılması gerekir.
 • Tek başına tuşu değiştirmek çok zor olabileceği için, eğer Touch IQ serisi bilgisayarlarda kullanılanlar gibi ince kablosuz bir klavye ise, klavyeyi değiştirmeyi hesaba katın.
Figure 7: Takılı kalan bir tuşu çıkarıp temizleme
Takılı kalmış bir tuşu çıkarma

Pil ömrünü uzatma

Klavye ve fare pillerinizin ömrünü uzatmak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:
 • Kullanılmadığında, klavyeyi ve fareyi alıcının yakınında tutun.
 • Pilleri değiştirirken alkalin piller kullanın. Yeniden şarj edilebilen piller veya diğer tipteki piller, uzun süre kullanılamayabilir.
 • Fareyi, cam bir yüzey üzerinde kullanmayın.
 • Fareyi, koyu renkli bir yüzey üzerinde kullanmayın. Bunun yerine, fareyi açık renkli mat bir yüzey üzerinde kullanın.
 • Farenin açma/kapama düğmesi varsa, bilgisayarın uzun bir süre (30 dakika veya daha uzun bir süre) boyunca kullanılmadığı durumlarda düğmeyi Kapalı konuma getirdiğinizden emin olun.
  Figure 8: Bazı farelerin alt kısmındaki Açma/Kapama düğmesi (tüm kablosuz farelerde bu özellik yoktur)
  Kablosuz fare üzerindeki Açma/Kapama düğmesi

Liens d'assistance connexes

Forums d'assistance HP

Trouvez des solutions et collaborez avec d'autres utilisateurs sur le Forum d'assistance HP
Support et PilotesHP FranceHP HP sur YouTube