İçeriğe geç

Bilgisayarı Başlattıktan Sonra Monitör/Televizyon Kararıyor

 • YazdırYazdır
Bu belge, HP ve Compaq masaüstü bilgisayarlarla ilgilidir.
Bu belge, monitörden (veya monitör olarak kullanılan televizyondan) bilgisayara giden video bağlantısının sorunlarını giderme hakkındadır. HP veya Compaq All-in-One PC veya HP TouchSmart PC gibi yerleşik monitörlü bir bilgisayarınız varsa, bkz. Bilgisayar Başlatıldıktan Sonra Monitörde Görüntü Yok .
Bu belge, ekranda görüntü çıkmama nedenini belirlemenize yardımcı olur (bilgisayar donanımı, monitöre giden video sinyali veya monitörün kendisi).

Başlamadan önce

Bu belgedeki adımları izlemeden önce aşağıdaki ögeleri denetleyin:
 • Monitörde güç olup olmadığından ve güç düğmesine basılınca güç ışığının yandığından emin olun. Monitördeki ışık yanmıyorsa, monitöre prizden veya güç adaptöründen güç gelmiyor demektir.
 • Düz panel bir LCD monitörünüz varsa, monitör güç kablosunu fişten çekip 30 saniye kadar bekleyin, kabloyu yeniden bağlayıp ardından monitörü açın. Bu işlem, monitördeki elektroniği sıfırlar.
 • Monitörün çıkarılabilir bir video kablosu varsa, kablonun bozuk olması durumunda test etme amaçlı olarak ikinci bir monitör kablosu alın.
 • Fare, klavye ve monitör dışındaki tüm bağlı aygıtların bağlantısını kesin. Bu aygıtlara, kart okuyucu yuvalarındaki küçük sürücüler ve kamera tipi bellek kartları dahildir.

1. Adım: Bilgisayarı dinleyin ve ışıklarına bakın

Sorunun bilgisayar kaynaklı olup olmadığını belirlemek için bilgisayarı açın ve dinleyin. Bilgisayarın ışıklarına bakın. Ne görüyorsunuz?
 • Bilgisayar açılırken bip sesi çıkarıyorsa, bilgisayarın içindeki bir kart, kablo, bellek modülü veya işlemci yerinden oynamış olabilir. Gevşeyen bileşenleri kontrol etmek için bkz. Gevşek dahili bileşenleri yeniden takın .
 • Bilgisayar fanının dönüşünü işitiyor musunuz? Fanlardan ses gelmiyorsa ve bilgisayardaki güç ışıkları yanmıyorsa sorun monitörde değil, bilgisayardadır. Başlatılamayan bilgisayardaki sorunu giderme işlemine devam etmek için, aşağıda işletim sisteminizi seçin:
 • Bilgisayar fanının dönüşünü işitebiliyor ve bilgisayardaki ışıkların yandığını görüyorsanız, sorun büyük olasılıkla video kablosu bağlantısında veya monitördedir. Bir sonraki adımla devam edin.

2. Adım: Bilgisayarı başka bir monitöre bağlayın

Hangi aygıtın (monitör veya bilgisayar) sorunlu olduğuna karar vermek için bilgisayarı başka bir monitöre bağlayın. Başka bir monitörünüz yoksa, sorun giderme amacıyla bilgisayarı bir arkadaşınızın monitörüne geçici olarak bağlayın.
Monitör bağlandıktan sonra, bilgisayarı ve monitörü açın. Ne olur?
 • Yeni eklenen monitör hiçbir şey göstermiyorsa, kabloyu çıkarıp 3. adıma geçin: Video kablosunun ve video bağlantılarının hasar görüp görmediğini kontrol edin
 • Yeni eklenen monitör, ilk açılış ekranını (ekranlarını) gösteriyor ancak sonra kararıyorsa, Windows'un başlatılmasıyla ilgili bir sorun vardır. Şu adıma geçin: 5. Adım: Ekran çözünürlüğünü değiştirin .
 • Yeni monitör çalışıyorsa, asıl monitör veya kabloları bozuktur. Aşağıdakileri yapın:
  1. Monitörün güç kablosunu değiştirin.
  2. Monitörü açın. Monitörde bir görüntü çıkarsa, işleminiz tamamlanmıştır. Monitörde hala görüntü yoksa bu adımları uygulamaya devam edin.
  3. Video kablosunu değiştirin.
   Monitörü açın. Monitörde bir görüntü çıkarsa, işleminiz tamamlanmıştır. Monitörde hala görüntü yoksa bu adımları uygulamaya devam edin.
  4. Kabloları değiştirdikten sonra monitör çalışmazsa, monitörü değiştirin veya servise götürün.

3. Adım: Video kablosunun ve video bağlantılarının hasar görüp görmediğini kontrol edin

Video kablosunun ve video bağlantılarının hasar görüp görmediğini kontrol edin. Kabloda sert kıvrılma, kopma veya konektörlerde kıvrılmış ya da kopmuş pin olup olmadığına bakın. Monitör ve bilgisayar kapalıyken, kıvrılmış pinleri, boş bir mekanik uçlu kalem veya kapalı bir kalemin ucu gibi metal bir çubukla düzleştirmeye çalışın.
Şekil 1: Video konektörü
Tüm pinleri düzleştirmek zorundaysanız, video kablosunun sıkıca bağlandığından emin bir şekilde monitörü yeniden bağlayıp, ardından bilgisayar ve monitörü açın. Ekran hala karanlık ise, bir sonraki adıma geçin.

4. Adım: BIOS'u sıfırlayın ve güncelleyin

Monitörde hiçbir şey göremeyecek olmanıza karşın bu adımlardan yararlanabilirsiniz.
BIOS'taki bir öğenin (örneğin birincil görüntü aygıt ayarı) değiştirilmesi durumunda, aşağıdaki bölümlerden birine bakarak BIOS'u varsayılan yapılandırmasına geri döndürün:
 1. Bilgisayarı açın ve sekiz saniye boyunca art arda F10 tuşuna basın.
 2. Aşağı oka üç kez basın.
 3. Enter tuşuna iki kez basın.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 1. Bilgisayarı açın ve aşağıdaki klavye tuşlarından birine aralıksız olarak basın. Bilgisayarı açtıktan sonra, 5 saniye süreyle, saniyede birer kez tuşa basın.
  • Windows 7 ve Windows Vista kurulu HP ve Compaq bilgisayarlarda F10 tuşuna basın.
  • Windows XP kurulu HP ve Compaq bilgisayarlarda F1 tuşuna basın.
  • 2002 yılından önce geliştirilmiş Compaq Presario masaüstü bilgisayarlarda F10 tuşuna basın.
 2. 5 saniye daha bekleyin.
 3. F5 tuşuna basın. Bu şekilde, varsayılan BIOS ayarları geri yüklenir.
 4. Enter tuşuna basın. Bu, değişikliklerin kabul edilmesini sağlar.
 5. F10 tuşuna basın. Bu, değişikliklerin kaydedilmesini sağlar.
 6. Enter tuşuna basın. Bu şekilde, değişiklikler kaydedilir ve BIOS'tan çıkılır.
 7. Monitör, bilgisayardan alınan ilk ekranları (logo ekranlarını) görüntülemelidir. Görüntülenmediği takdirde, bilgisayarınız için mevcutsa, en son BIOS güncellemesini bulun ve indirin .
 8. BIOS güncellemesi mevcut değilse veya monitör hala siyahsa, bir sonraki adıma geçin.

5. Adım: Gevşek dahili bileşenleri yerlerine oturtun

Bilgisayar kasası henüz servisten geldiyse veya taşındıysa, kart, kablo, bellek modülü veya işlemci gevşek kalmış olabilir. Bu gerçekleştiği zaman, bilgisayar açıldığında bir bip sesi gelebilir. Gevşek bileşenleri kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:
UYARI:Metal panellerin kenarları derinizi kesebilir. Bilgisayarın iç tarafında bulunan metal kenarların derinizi kesmemesine dikkat edin.
ÖNLEM:Bu ürün, elektrostatik boşalma (ESD) ile zarar görebilecek bileşenler içermektedir. ESD'nin zarar verme olasılığını en aza düşürmek için, halı ile kaplı olmayan bir yerde çalışın, statik bir dağıtkan çalışma (iletken bir köpük dayanak gibi) yüzeyi kullanın ve topraklanmış bir yüzeye bağlı bir ESD bilekliği takın.
UYARI:Metal panellerin kenarları derinizi kesebilir. Bilgisayarın iç tarafında bulunan metal kenarların derinizi kesmemesine dikkat edin.
 1. Güç kablosu dışındaki tüm kabloları fişten çekin. Her bir kablonun nereye bağlandığını bilmiyorsanız kabloların konumunu bir yere yazın.
 2. Güç kablosu kaldırıldıktan sonra, bilgisayarın önündeki Güç düğmesine 5 saniye basın.
 3. Bilgisayarın arka kısmından paneli ya da kapağı tutan vidayı (vidaları) kaldırın.
 4. Yan paneli, bilgisayarın arkasından kaydırın.
 5. Ana karta eklenmiş olan kart ve bellek modüllerinin dış kenarlarını daha iyi yerleştirmek için bunları hafifçe aşağı bastırın. Çok sert bastırmayın.
 6. Düz şerit kabloları yerleştirmek için, bu kablo bağlantılarını hafifçe aşağı bastırın.
 7. Yan paneli ve vidayı/vidaları değiştirin, bilgisayar kablolarını yeniden bağlayın ve bilgisayarı açın.
 8. Monitör yine de siyah bir ekran gösteriyorsa, video donanımı bozuk olabilir ve donanımın değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekir. Monitör, ilk açılış ekranını gösteriyor ancak Windows'u göstermiyorsa, bir sonraki adıma geçin.

6. Adım: Ekran çözünürlüğünü değiştirin

Önceki bölümde belirtildiği üzere ilk açılış ekranlarını görüntüleyemezseniz, bu adım işe yaramayacaktır.
Standart bir grafik modundan uyumlu bir ekran çözünürlüğü ve renk derinliği ayarına geçmek için aşağıdaki adımları uygulayın. Düz panel LCD monitörler için, ekran çözünürlüğünü, monitörün özgün görüntü çözünürlüğüne ayarlayın.
NOT:Şu adımları uygulamak için, bilgisayarı, çalışan bir monitöre bağlayın.
NOT:Monitörünüzün özgün ekran çözünürlüğünü seçemiyorsanız, bilgisayarın video sürücülerini güncelleyip bu adımı tekrar edin.
 1. Bilgisayarı açıp, ilk açılış ekranı göründüğünde aralıksız olarak F8 tuşuna basın.
 2. Ekran çözünürlüğünü aşağıdaki gösterildiği gibi artırın.

7. Adım: BIOS'taki güç ayarlarının devre dışı bırakılması

Windows sürümü yeni yükseltildiyse, Windows, Güç Tasarrufu durumuna geçiş yapabilir ve yüklemeden önce ekranın kararmasına neden olabilir. Windows yüklendikten sonra (bilgisayarı açtıktan yaklaşık 2 dakika sonra), bilgisayarın bekleme modundan çıkıp çıkamayacağını görmek için güç düğmesine hafifçe basın veya klavyedeki Beklet tuşuna basın. Bilgisayar her başlatıldığında bekleme moduna giriyorsa, BIOS'taki Güç Tasarrufları özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
NOT:Şu adımları uygulamak için, bilgisayarı, çalışan bir monitöre bağlayın.
 1. Bilgisayarı açın ve aşağıdaki klavye tuşlarından birine aralıksız olarak basın. Bilgisayarı açtıktan sonra, 5 saniye süreyle, saniyede birer kez tuşa basın.
  • Windows 7 ve Windows Vista kurulu HP ve Compaq bilgisayarlarda F10 tuşuna basın.
  • Windows XP kurulu HP ve Compaq bilgisayarlarda F1 tuşuna basın.
  • 2002 yılından önce geliştirilmiş Compaq Presario masaüstü bilgisayarlarda F10 tuşuna basın.
 2. Kurulum ekranında, Sağ Ok tuşuna basıp Güç tuşunu seçin.
 3. Ekranınızda ne göründüğüne bağlı olarak, aşağıdaki öğelerden birini seçmek ve yapılandırmak için Aşağı Ok tuşuna basın:
  • Güç Tasarrufları, APM veya Gelişmiş Güç Yönetimi - Devre Dışı öğesini seçin ve ayarları kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın.
  • APIC Kesinti Yönlendirme - Windows XP kullanılıyorsa ve bu ayar etkin değilse, Etkin öğesini seçip, ayarları kaydetmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın. Windows'u yeniden başlatın ve güç tercihlerinizi Windows'tan ayarlayın.
   Windows hala görünmüyorsa veya Windows'taki güç seçeneklerini kullanamıyorsanız, bilgisayarınızda varsa en son BIOS güncellemesini bulun ve indirin .
   Herhangi bir sorun çıkarsa, APIC Kesintisi'ni önceki ayara getirin.
 1. Bilgisayarı açın ve F10 tuşuna art arda basın. Bilgisayarı açtıktan sonra, 5 saniye süreyle, saniyede birer kez tuşa basın.
 2. BIOS Kurulumu yardımcı programındayken, Sağ Ok tuşuna basın ve Güç sekmesini seçin.
 3. Aşağı Ok tuşuna basarak Donanım Güç Yönetimi'ni seçin.
 4. Sağ Ok tuşuna basarak SATA Güç Yönetimi'ni devre dışı bırakın.
 5. Ayarları kaydetmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın.
NOT:Hala LCD düz panel ekranla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, sorununuzu çözmek için yararlanabileceğiniz başka adımlar da mevcuttur. Lütfen, Bilgisayar Başlatıldıktan Sonra Monitör Karardı veya Güç Bağdaştırıcısı Konektörü Yokmuş gibi Görünüyor başlıklı HP destek belgesine (İngilizce) bakın.

8. Adım: Video kartını değiştirin veya donanımı servise verin

Bu belgedeki tüm adımları denediğiniz halde hala sorun varsa, donanım büyük olasılıkla arızalıdır.
Monitör başka bir bilgisayarda da çalışmıyorsa, arızalı olabilir. Monitörün değiştirilmesi veya servise verilmesi gerekir. Monitörünüz garanti kapsamındaysa yardım için HP ile bağlantı kurabilir (İngilizce olarak), garanti kapsamında değilse size yardımcı olması için yetkili bir servis merkezine danışabilirsiniz.
Monitör başka bir bilgisayarda çalışıyorsa ve bilgisayarda bir video kartı varsa, video kartını değiştirmeyi deneyin.
NOT:Bu adımları, bilgisayarınızda video kartı varsa uygulayın. Birçok HP ve Compaq masaüstü bilgisayarda video kart yoktur.
 1. Tüm bellek kartlarını, USB flash sürücülerini ve CD/DVD'leri bilgisayardan çıkarın, bilgisayarı kapatın ve bilgisayarın kasasını açın.
  NOT: Bilgisayarın açılması konusunda ürün modelinize özel çizim ve talimatlara ihtiyacınız olduğu takdirde, bilgisayarınızla ilgili bir destek belgesi arayın. Bu sayfanın üst tarafında bulunan Ürün alanına bilgisayarın model numarasını girin ve kasayı açma başlığını aratın.
 2. Video kartını bulun.
 3. Karta bağlı tüm kabloları ayırın ve video kartını çıkarın.
  NOT:Video kartını çıkarmak zor olabilir. Kartı değiştirme hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, aşağıdakilerden birini yapın:Bilgisayarınızda Windows XP veya daha eski bir sürüm varsa, Video Kartını Yükleme ve Değiştirme başlıklı HP destek belgesine bakın.Bilgisayarınız Windows 7 veya Windows Vista kurulu halde verildiyse, bu sayfanın üst tarafında bulunan Ürün alanına bilgisayarın model numarasını girin ve Genişletme Kartını Çıkartma ve Takma başlığını aratın.
 4. Yeni video kartını takın ve kabloları karta bağlayın.
 5. Güç kablosunu prize takın ve bilgisayarı açın.
  ÖNLEM: Bilgisayarın hasar görmesini engellemek için, içine herhangi bir cisim girmesini önleyin.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da