İçeriğe geç

Windows XP Yüklenirken Yaşanan Sorunlar

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 veya Vista'dan Windows XP'ye düşürülen HP Pavilion ve Compaq Presario Dizüstü bilgisayarlar ile ilgilidir. Bu belge, Ticari Dizüstü bilgisayarlar veya Masaüstü bilgisayarlar için geçerli değildir.
HP, Nisan 2010'dan bu yana tüketici dizüstü bilgisayarlarını Windows XP ile birlikte dağıtmayı durdurmuştur. Windows XP kopyasını nasıl ve ne zaman aldığınıza bağlı olarak, Microsoft artık genel destek sağlamıyor olabilir. Genel destek, sayılanlarla sınırlı olmamakla birlikte, yeni donanım sürücülerini, güncellenmiş sürücüleri, güvenlik özelliklerini, düzeltmeleri, düzeltme eklerini veya güncellenmiş yazılımları içerir.
Garanti kapsamındaki bir HP dizüstü bilgisayarı Windows XP işletim sisteminin perakende bir sürümüne düşürmek, garantinin yazılım bölümünü geçersiz kılar. Garantinin yazılım bölümü, sadece dizüstü bilgisayar ile birlikte sunulan orijinal yazılımı ve işletim sistemini kapsar. Satın alındıktan sonra yapılan yazılım değişikliklerini kapsamaz.
Donanım garantisi, belirtilen garanti süresi boyunca geçerlidir. Ancak bir donanım sorununuz varsa donanım arızasının nedenini doğrulamak için orijinal işletim sistemini yeniden yüklemeniz istenebilir.

Vista veya Windows 7'den XP'ye düşürme işlemiyle ilgili bilinen sorunlar

Windows 7 veya Vista ile sunulan bir HP Pavilion veya Compaq Presario tüketici dizüstü bilgisayarına sahipseniz işletim sistemini (OS) değiştirmek ciddi işlevsel sorunlara sebep olabilir. Bu işlem, ses, video, grafikler, ağ bağlanılabilirliği, sürücüler gibi birçok bileşenin veya diğer aygıtların ve aksesuarların işlevselliğini sınırlandırır veya bunlar artık çalışmaz. İşletim sistemini değiştirmeden önce donanımınıza yönelik destek ilkelerini araştırmalı ve diğer kullanıcıların yaşadıkları sorunlara göz atmalısınız.
Microsoft, XP işletim sisteminin satışını durdurmuştur ve varolan yüklemeler için sınırlı destek sunmaktadır. Bu yüklemelerin kullanımı ve ilgili destek ilkeleri hakkında bilgi almak için Microsoft web sitesine bakın.
Vista veya Windows 7 ile tasarlanmış bir bilgisayara XP yüklemeye çalışırken, yükleme diski sabit sürücüyü tanımayabilir. Yükleme işlemi bilgisayarda bir sabit sürücü bulamadığını bildiren bir ATA hatası verir. Daha yeni işletim sistemleri sabit sürücüyü kontrol etmek için Seri ATA (SATA) kullanırken, XP ve daha eski işletim sistemleri yerel ATI teknolojisini kullanır. Tüm donanım bileşenlerini kontrol eden BIOS, yerel SATA sürücüleri kullanır, ancak XP yükleme diski bu yeni teknolojiyi tanımaz.
Bu sorunu çözmek ve BIOS'ta yerel SATA yapılandırmasını devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. CD/DVD optik sürücüsünü açarak XP yükleme diskini çıkarın ve bilgisayarı kapatın.
 2. Güç düğmesine basın, ardından BIOS Kurulumuna girmek için f10 tuşuna basın.
 3. Klavyeyi kullanarak Yapılandırma seçenekleri arasında gezinin ve Yerel SATA ayarını bulun.
  • Bir SATA ayarı varsa Devre dışı seçeneğini belirleyin, F10 tuşuna basarak değişiklikleri kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
  • SATA ayarı yoksa ayarları değiştirmek için bir üçüncü taraf aracı bulmanız gerekir.
SATA ayarını değiştirdikten sonra XP yükleme diskini takın, bilgisayarı yeniden başlatın ve Microsoft yükleme talimatlarını uygulayın.
BIOS'ta yerel SATA ayarlarını değiştirecek bir ayar yoksa XP işletim sistemini yüklemek için tümleşik yükleme adı verilen bir prosedür kullanmanız gerekebilir. Bu prosedür, HP tarafından desteklenmeyen üçüncü taraf araçlarını içerir ve beklenmeyen sorunlara yol açabilir. Vista veya Windows 7 işletim sistemini değiştirmeden önce talimatlar ve araçlar için arama yapmanız gerekir.
Bilgisayar ağa veya Internet'e bağlanamaz. Bu durumun sebebi, büyük olasılıkla Windows XP'nin Ağ Arabirim Kartı'nı (NIC) tanımıyor olmasıdır.
Bu sorunu çözmek için orijinal işletim sistemine ait NIC sürücülerini bulun ve yükleyin. Bilgisayarınızda çalışacak NIC veya Ethernet sürücülerini aramak ve indirmek için başka bir bilgisayar kullanmanız gerekir. Ardından dosyayı sürümü düşürülmüş bilgisayara aktarabilirsiniz. NIC sürücüsünü yükledikten ve sürümü düşürülmüş bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Internet'e bağlanabilir ve diğer sürücüleri arayıp indirebilirsiniz.

Yeni donanım bileşeni üreticileri üretenler XP sürücüleri sağlamıyor

Yeni Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinin piyasaya sunulmasından bu yana donanım teknolojileri değişmiştir. Bazı bileşenlerin üreticileri, XP işletim sistemini desteklememektedir. Vista için tasarlanmış HP Pavilion veya Compaq Presario marka bir tüketici dizüstü bilgisayarına önceki bir işletim sistemi sürümünü yüklediğinizde aşağıdaki durumlarla karşılaşabilirsiniz:
 • HP, bu tüketici masaüstü bilgisayarlarının ses, video, grafik, ağ bağlantısı, sürücüler gibi işlevleri veya diğer aygıtlara ve aksesuarlar için Windows XP ile uyumlu sürücüler sağlamaz.
 • İşletim sistemi değiştirilince, olası yazılım ve donanım sorunlarını teknik destekle giderirken orijinal yazılım görüntüsünü yeniden yüklemeniz gerekebilir.
 • Yeni donanımlar Vista veya Windows 7 gibi daha modern bir işletim sistemiyle çalışacak şekilde tasarlanmış olabilir. Buna bağlı olarak, bazı bileşen üreticileri Windows XP ile uyumlu sürücüler sağlamayabilirler.
 • Üçüncü tarafa ait bir şirket veya bizzat Windows'un kendisi tüm aygıtlarınızın çalışmasına izin veren genel sürücüler sağlasa bile, HP bilgisayarınızın performansı en iyi performansın aşağısında kalır.

Uyumlu sürücüler bulmak için Windows Update ve HP Yardım ve Destek araçlarını kullanın

Hem Microsoft hem de HP, uyumlu sürücü ve yazılımları bulmaya yardımcı araçlar sağlamaktadır. Bazı güncellemeler diğer güncellemeler yüklenip bilgisayar yeniden başlatılmadan yüklenemediği için güncelleme araçlarını birkaç kez çalıştırmalısınız.
 • Windows Update aracı, Vista ve Windows 7 işletim sisteminin bir parçasıdır ve sabit sürücüden çalıştırılır. XP için Microsoft web sitesine gidin ve Internet üzerinden web ile uyumlu bir güncelleme yardımcı programı çalıştırın. Windows Update aracını çalıştırmak için aşağıdakileri yapın.
  1. Bir web tarayıcı açın ve www.update.microsoft.com web sayfasına gidin.
  2. Hem işletim sistemi hem de Word, Excel veya Office gibi Microsoft yazılımları için olan güncelleme seçeneklerini belirleyin.
  3. Programın bilgisayarı analiz etmesine ve güncellemeleri ve yamaları kontrol etmesine izin verin. Windows XP için Microsoft'un sunmayı planladığı ve tüm sürücüleri içeren en son Service Pack, SP3 sürümüdür. Microsoft, Windows XP için yeni sürücü ve yazılımlar oluşturmayı planlamamaktadır.
 • XP'ye yönelik HP Yardım ve Destek aracı bazı bakım araçları içermektedir; fakat bu araçlar, sizi web bağlantınız üzerinden çalıştırılan Instant Support Professional Edition tanılama araçlarına yönlendirir. Araçlar, bilinen donanım ve işletim sistemi kombinasyonları için tasarlanmıştır. Dizüstü bilgisayarınız bilinmeyen bir yapılandırmaya sahipse bu araçlar herhangi bir güncelleme sağlamayabilir.
  1. XP programı için HP Yardım ve Destek aracını www.hp.com/go/helpandsupport adresinden indirin.
  2. Başlat'a tıklayın ve ardından Yardım ve Destek aracını seçin.
  3. Güncelle seçeneğini belirleyin ve komut istemlerini uygulayın.

XP için HP Dizüstü Bilgisayar Yardımcı Programlar

HP dizüstü bilgisayarlarda, standart bir Windows XP işletim sistemi görüntüsü yüklendiğinde kaybolan benzersiz özelliklere sahiptir. Yardımcı programları teker teker arayıp yükleyebileceğiniz gibi, HP'nin hazırladığı ve çeşitli Dizüstü Bilgisayar Yardımcı Programlarını içeren SP27720 - XP için HP Dizüstü Bilgisayar Yardımcı Programlar adlı softpaq paketinden de yararlanabilirsiniz. Bu yardımcı programlar, pili kalibre etmenize, kısayol tuşlarını kullanarak ekranlar arasında geçiş yapmanıza, sistemi hızla kilitlemenize ve Kablosuz işlevlerini kullanmanıza yardımcı olur.
Softpaq dosyasını bilgisayara indirip kaydedin. Programı web'den çalıştırmayı denemeyin. Yardımcı programların bazıları, programın daha eski bir sürümünü bulmak için sabit sürücüyü inceler ve varolan programı kaldırmanızı isteyen bir mesaj görüntüler:
 1. Denetim Masası'nı açın, programın adına sağ tıklayın ve açılır menüden Kaldır seçeneğini belirleyin.
 2. Yardımcı programların yeni sürümünü yüklemeden önce bilgisayarı yeniden başlatın.

Sürücüleri Aygıt Yöneticisi'nden güncelleyin veya yeniden yükleyin

Dizüstü bilgisayarınız bazı USB aygıtlarını tanımıyorsa veya sürücü düzgün bir şekilde yüklenemiyorsa bir hata mesajı görüntülenir.
Bu aygıt başlatılamıyor. (FailReasonString değeri) Değeri başarısız olan donanım bileşenini gösterecek şekilde değişir.
Bu aygıt yok, düzgün çalışmıyor veya tüm aygıt sürücüleri yüklü değil. (Kod 10)
Eğer başarısız olan aygıt bir yazıcı veya USB sabit sürücüsü gibi harici bir çevresel aksesuarsa bağlantıların doğru yapıldığından emin olmak için kabloyu çıkarın ve yeniden takın. Bir sorunu çözmek ve uyumlu bir sürücü yüklemek için bilgisayarı Internet'e bağlayın ve aşağıdaki işlemlerden birini veya birkaçını uygulayın.

Aygıt sürücüsünü güncelleyin

 1. Başlat seçeneğine tıklayın, ardından Bilgisayarım seçeneğine sağ tıklayın.
 2. Özellikler seçeneğini belirleyin ve Donanım sekmesini seçin.
 3. Aygıt Yöneticisi'ni başlatmak için Aygıt Yöneticisi düğmesine tıklayın.
  Aygıt Yöneticisi'nde algılanamayan bir aygıtı veya düzgün yüklenmeyen veya çalışmayan bir sürücüyü belirtmek için sarı bir üçgen içinde ünlem işaretini (!) gösteren bir şekil kullanılır.
 4. Sürücü sekmesini seçin.
 5. Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın ve Windows'un bilgisayarda ve Internet'te uygun bir sürücü aramasına izin verin.

Aygıt sürücüsünü kaldırıp yeniden yükleyin

 1. Yukarıda açıklanan şekilde Aygıt Yöneticisi'ni açın.
 2. Sarı bir üçgen içinde ünlem işareti (!) ile belirtilen çalışmayan aygıtı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 3. Aygıt Yöneticisi'ni ve bilgisayarı kapatın.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows'un tak ve kullan donanımlarını algılayıp sürücüleri yüklemesine izin verin. WINDOWS'un bilgisayarda ve Internet'te uygun bir sürücü aramasına izin verin.

Alternatif sürücü ve programları el ile bulup yükleyin

Belirli bir donanım bileşeninin model numarasını biliyorsanız aynı üretici tarafından üretilen bileşenleri kullanan başka bilgisayar ürünleri için arama yapabilir, ardından uygun sürücüleri arayabilirsiniz. XP daha eski teknolojilerle oluşturulduğu için XP sürücüleri Windows 7'ye göre sınırlı işlevselliğe sahip olabilir.
Yeni işletim sistemine sahip benzer ürün modellerinde kullanılan sürücüleri arayın. Ürün serisinde bulunan diğer bilgisayarlar için güncellenmiş aygıt sürücüsü yazılımlarını aramak üzere HP Sürücü ve Yüklemeleri web sayfasına gidebilirsiniz.
NOT:Belirtilmemiş bir sürücü veya yazılım yüklemeden önce, bu sürücü veya yazılımın donanım bileşeninin belirli bir sürümü için tasarlanıp tasarlanmadığını doğrulamalısınız. Güncellenmiş dosyanın Benioku dosyasını veya yükleme talimatlarını görüntüleyin.
UYARI:Uyumsuz bir program bilgisayarın doğru çalışmasını engelleyebileceği veya bilgisayarın çalışmasını tamamen durdurabileceği için rastgele seçilmiş sürücü ve yazılımları YÜKLEMEYİN! Örneğin, AMD 64 bit işlemciye sahip bir bilgisayara, Intel 32 bit işlemcilere yönelik bir BIOS yüklemeye çalışmak, bilgisayarın çalışmayı tamamen durdurmasına sebep olur ve bilgisayarı önceki işletim sistemine geri yüklemeniz mümkün olmayabilir.

Bilgisayarınız düzgün çalışmıyorsa orijinal işletim sistemini yeniden yükleyin

Bilgisayarınızı Vista veya Windows 7'den Windows XP sürümüne yüklediğinizde ses, DVD sürücüsü veya web kamerası gibi özellikler büyük olasılıkla çalışmaz. Dizüstü bilgisayarınızla ilgili ürün sayfasına baktığınız halde az sayıda XP sürücüsünün sunulduğunu görmüş olabilirsiniz. HP, Vista veya Windows 7 sürücüleri için özel olarak tasarlanan bilgisayarlara yönelik olarak XP ile uyumlu sürücüler sunmamaktadır. Bilgisayarınız XP dışındaki bir işletim sistemiyle birlikte sunulduysa bilgisayar orijinal işletim sistemiyle çalışırken, HP yazılı sözleşmeler uyarınca yüklü donanım ve yazılımlar için destek sağlar. Orijinal işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz.
NOT:Başka şirketler tarafından sağlanan sürücü ve programları kullanmayı deneyebilirsiniz; ancak HP, orijinal Vista veya Windows 7 işletim sistemini yeniden yüklenene kadar teknik destek sağlayamaz veya olası donanım sorunlarını tanılayamaz.
Donanım ve yazılım sorunlarınızı gidermek için bilgisayarınıza önceden yüklü olan orijinal işletim sistemini, aşağıda açıklanan şekilde yüklemeniz GEREKİR:

Çift önyükleme önerilmez

Çift yükleme sistemini kullanmakla ilgili belgeler web'de bulunsa da, HP, çift yükleme yapılandırmasında kurulmuş bilgisayarları desteklemez. Çift yükleme, her iki işletim sisteminin donanım sürücülerini gerektirir ve HP belli işletim sistemi için tasarlanmamış bileşenlere sürücüler sağlamaz. Böyle bir yapılandırma değişikliği, olası yazılım ve donanım sorunlarını teknik destekle giderirken orijinal yazılım görüntüsünü yeniden yüklemenizi gerektirebilir.
Buna ek olarak, dizüstü bilgisayarınıza bir çift yükleme yapılandırması kurmanıza izin verebilecek bazı üçüncü taraf jenerik sürücüleri edinseniz bile sabit sürücü boyutunuzu hesaba katmanız gerekir. Her bir işletim sistemi, sabit sürücü üzerinde ciddi miktarda yer kaplar. Hem XP hem de Vista yüklemek, diğer uygulamalar için kullanabileceğiniz alan miktarını sınırlayabilir ve bilgisayar performansını düşürür.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da