İçeriğe geç

Bellek Kartı Okuyucuları Kullanma ve Sorun Çözme (Windows 7 ve Vista)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 veya Vista yüklü HP Dizüstü Bilgisayarlardaki önceden takılmış bellek kartı okuyucular ile ilgilidir.
Birçok HP Dizüstü bilgisayarlar, önceden takılı bellek kartı okuyucuları ile birlikte verilir. Bellek kartları temel olarak dijital fotoğraf makinelerinden fotoğraf almak için kullanılır, ancak aynı zamanda resim ve dosya paylaşmak için de yararlı olabilir.
Şekil 1: Bellek kartı okuyucusu (Sizinki bundan farklı olabilir)
Bellek kartı okuyucusu
NOT:Her bilgisayarda tüm bellek kartları desteklenmemektedir. Desteklenen bellek kartı türleri için bilgisayarınızın özelliklerine bakın.
Yaygın olarak kullanılan bellek kartı türlerinin listesi:
 • CompactFlash I
 • CompactFlash II
 • IBM Microdrive
 • Secure Digital (SD)
 • mini SD
 • Memory Stick
 • Memory Stick Pro
 • Memory Stick Duo
 • Memory Stick Pro Duo
 • SmartMedia
Bellek kartı özellikleri için Bellek Kartları Hakkında Genel Bilgiler başlıklı HP destek belgesine bakın.

Kartı okuyucuyu kullanma

Kartı okuyucunuz hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bölümlerden birini okuyun.
ÖNLEM:Kart okuyucunuzun bir ışığı varsa, okuyucunun üzerindeki ışık yanıp sönerken bellek kartlarını takmayın veya çıkarmayın. Bu işlem, kart üzerindeki verilerin kaybolmasına yol açabilir veya kart okuyucuya kalıcı hasar verebilir.
Aşağıdaki adımlar, bir kart okuyucusundaki bellek kartlarının nasıl kullanılacağını açıklamaktadır:
 1. Bellek kartını takın.
  Otomatik kullan penceresi görüntülenir. Bu pencere görüntülenmezse, karta Windows Gezgini'ni kullanarak erişin.
 2. Bellek kartının yanında CD-ROM sürücüsü veya sabit sürücüde olduğu gibi bir sürücü harfi bulunur. Bellek kartını bilgisayardaki başka bir sürücü gibi kullanın. Örneğin, bellek kartı simgesine çift tıklayarak bellek kartında bulunan dosyaların görüntülendiği yeni bir pencere açabilirsiniz.
 3. Bellek kartındaki dosyalarla çalışmayı bitirdiğinizde, bellek kartını çıkarmak için Donanımı Güvenle Kaldır özelliğini kullanın. Bu özellik, görev çubuğunda bir simge olarak görünür.
  Şekil 2: Görev çubuğundaki Donanımı Güvenle Kaldır özelliği
  Görev çubuğundaki donanımı güvenle kaldır özelliği
  Bellek kartını çıkarmak için Donanımı Güvenle Kaldır simgesine tıklayın ve Çıkart ya da Güvenle Kaldır seçeneğini seçin.
  Bazı bilgisayarlarda, bellek kartını çıkartmak veya güvenle kaldırmak için Bilgisayar penceresindeki çıkart özelliğini de kullanabilirsiniz.
  Bilgisayar penceresini açın, bellek kartı simgesine sağ tıklayın ve Çıkart ya da Güvenle Kaldır seçeneğini seçin.
  Şekil 3: Bilgisayar penceresindeki Çıkart özelliği
  Bilgisayar penceresindeki Çıkart özelliği
  Donanımı Güvenle Kaldır özelliğini kullanmaya alternatif olarak, Windows'ta bulunan Çabuk Kaldırma için En İyi Duruma Getir özelliğini aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:
  Başlatseçeneğine tıklayın, arama alanına aygıt yöneticisi yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin. Sorulduğunda, Devam et ögesine tıklayın.
  Aygıt Yöneticisi penceresinde, Disk sürücüleri listesini çift tıklayarak genişletin. Bellek kartı okuyucuları, Windows'ta sürücü aygıtları olarak görülür.
  Sürücü aygıtları listesinde, aygıta sağ tıklayarak açılır menüyü görüntüleyin (örneğin, CompactFlash ortamları için Genel USB CF Okuyucu). Bu menüde Özellikler seçeneğine tıklayın.
  Aygıt Özellikleri penceresinde İlkeler sekmesine tıklayın.
  Çabuk kaldırma için en iyi duruma getir seçeneğini belirleyin ve ardından Tamam düğmesine tıklayın.
  Bu ayar, aygıtta ve Windows'ta yazma önbelleğine alma özelliğini devre dışı bırakır; böylece, görev çubuğunda bulunan Donanımı Güvenle Kaldır özelliği kullanılmadan ortam kaldırılabilir. Bu işlemin dezavantajı, aygıt performansının biraz düşmesine sebep olmasıdır.
  Şekil 4: Çabuk kaldırmak için en iyi duruma getirme ayarına örnek
  Çabuk kaldırmak için en iyi duruma getir seçiliyken, Aygıt Özellikleri penceresinde İlkeler sekmesi
Kart üzerine ilk kez herhangi bir şey kaydetmeden önce, dijital fotoğraf makinenizden veya aşağıdaki adımları uygulayarak bellek kartını biçimlendirin:
Nasıl yapılacağını göster
 1. Bellek kartını bellek kartı yuvasına takın. Otomatik yürüt penceresi açılırsa, bu pencereyi kapatın.
 2. Başlatve Bilgisayar seçeneklerine tıklayın.
 3. Çıkarılabilir Depolama Birimi altında, takılı olan kart türünü temsil eden bellek kartı simgesine sağ tıklayın.
 4. Biçimlendir öğesini seçin.
 5. Etiket alanına bir Birim etiketi adı girin. Bu ad, Windows'ta sürücü harfinin yanında görüntülenecek olan addır.
  Şekil 5: Biçimlendir penceresi
  Birim etiketi alanında MEM yazan İşlem Hacmi penceresi
 6. Başlat seçeneğine tıklayın.
 7. Biçimlendirme Tamamlandı penceresinde Tamam düğmesine tıklayın.
 8. Sonlandırmak için Kapat seçeneğine tıklayın.

Bellek kartlarıyla ilgili sorunları çözme

Aşağıda sizin sorununuza en iyi uyan bölümlerden birini okuyun.
Uyumsuz bir bellek kartı okuyucuya yüksek kapasiteli bir SDHC kartı taktığınızda, kart yanıt vermeyi durdurabilir veya bilgisayar penceresini kilitleyebilir. Kilitlenme sorununu hemen gidermek için, Donanımı Güvenle Kaldır (ekranın sağ alt köşesindeki bildirim alanında yer alır) simgesine çift tıklayın, USB kart okuyucuyu seçin ve Çıkart ya da Güvenle Kaldır seçeneğine tıklayın. Kart okuyucu, bilgisayar yeniden başlatılana kadar çalışmayabilir. Artık bellek kartını güvenle kaldırabilir ve bilgisayarı diğer etkinlikler için kullanabilirsiniz.
Yüksek kapasiteli bellek kartınızı, kartta veya bilgisayar penceresinde kilitlenme olmaksızın kullanabilmek için aşağıdakilerden birini yapın:
 • Bir fotoğraf makinesi veya başka bir aygıt içindeki kartı kullanıyorsanız aygıtı bilgisayara USB kablosu veya FireWire kablosu kullanarak bağlayın. Çoğu aygıt, bağlantı kurulduğunda Windows'ta bir Çıkarılabilir Disk olarak görünür ve kart okuyucu ile aynı şekilde kullanılabilir.
 • Açık olan bir USB bağlantı noktasına takılabilen USB bağlantılı bir bellek kartı okuyucu aygıtı satın alın. USB aygıtının SDHC kartlarını okuyabildiğinden emin olun. Bu aygıtlar pahalı değildir ve bir USB bağlantı noktasına sahip herhangi bir bilgisayarda kullanılabilir.
  Şekil 6: SDHC ile USB kart okuyucu adaptörü
  SDHC ile USB kart okuyucu adaptörü
Kart okuyucunun özellikle SDXC biçimini desteklediğinden emin olun. SDXC kartına, SDXC uyumlu bir USB okuyucu veya adaptör kullanarak erişebilirsiniz. Aygıtın üzerinde bir SDXC logosu olup olmadığını kontrol edin veya daha fazla bilgi için aygıt üreticisine başvurun.
ÖNLEM:SDXC bellek kartını uyumlu olmayan bir aygıtta kesinlikle biçimlendirmeyin. Bu tür bir işlem SDXC bellek kartındaki bilgileri sileceğinden ve kartı farklı bir dosya sistemine göre biçimlendireceğinden dolayı, bellek kartını SDXC aygıtlarıyla uyumsuz duruma getirecektir.
Bellek kartına erişemiyorsanız veya sürücü Bilgisayar penceresinde listelenmiyorsa sürücü görüntülenene kadar aşağıdaki adımları uygulayın:
NOT:Okuyucuda kart yoksa, Windows sürücüyü Bilgisayar penceresinde göstermez.
NOT:Bilgisayarınız ile birlikte sağlanmamış bir kart okuyucu kullanıyorsanız yardım için adaptör üreticisine başvurun.
 1. Bellek kartını çıkarıp yeniden takın.
  Otomatik Kullan penceresi açılırsa veya bellek kartı Bilgisayar penceresinde görünüyorsa başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aksi halde bir sonraki adıma geçin.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  Otomatik Kullan penceresi açılırsa veya bellek kartı Bilgisayar penceresinde görünüyorsa başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aksi halde bir sonraki adıma geçin.
 3. Aynı yuvada, aynı türde başka bir bellek kartı kullanmayı deneyin. Bu bellek kartı çalışırsa kart okuyucu düzgün çalışıyor demektir. Orijinal bellek kartını değiştirin. İkinci bellek kartı çalışmazsa, bir sonraki adımla devam edin.
 4. Bilgisayarı kapatıp güç kablosunu çıkarın ve bilgisayarın ön tarafındaki Güç düğmesine beş saniye basılı tutun. Güç kablosunu yeniden bağlayın ve kart okuyucuyu test etmek için bilgisayarı açın.
  Otomatik Kullan penceresi açılırsa veya bellek kartı Bilgisayar penceresinde görünüyorsa başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Aksi halde bir sonraki adıma geçin.
 5. Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunun bağlantısını kesin. Ardından kart okuyucudaki boş kart yuvasını el feneri ile aydınlatarak içerideki pimlerin bükülmüş olup olmadığını kontrol edin. Bükülmüş pimleri mekanik bir kalemin ucuyla düzeltin. Pim bükülmüşse ve başka bir pime değiyorsa bilgisayarı servise gönderin.
  Otomatik Kullan penceresi açılırsa veya bellek kartı Bilgisayar penceresinde görünüyorsa başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Bükülmüş pim yoksa bir sonraki adıma geçin.
 6. Bellek kartı okuyucular, USB aygıtlarını kullanır. USB'yi test etmek için açık olan bir USB bağlantı noktasına bir USB aygıtı takın. Aygıt düzgün çalışıyorsa bir sonraki adıma geçin. USB aygıtı da çalışmazsa, USB'de bir sorun vardır. Daha fazla sorun gidermek için USB Bağlantısı Sorun Giderme (Windows 7) , USB Aygıt Sorun Giderme (Windows Vista) , Bir HP Sistem Kurtarma (Windows 7) , veya Bir HP Sistem Kurtarma (Windows Vista) HP destek belgesine başvurun.
Bellek kartlarından veri okurken veya bellek kartlarına veri yazarken sorun yaşıyorsanız aşağıdaki sorun giderme ipuçlarını kullanın:
 • Aynı yuvada, aynı türde farklı bir bellek kartı kullanmayı deneyin. Farklı bellek kartı çalışıyorsa kart okuyucuda sorun yok demektir ve orijinal bellek kartının değiştirilmesi gerekir.
 • Bazı kartların üzerinde, bir okuma/yazma güvenlik anahtarı bulunur. Karta veri yazmaya çalışmadan önce, bu anahtarın Yazma Etkin konumunda olduğundan emin olun.
 • Depolamaya çalıştığınız veri miktarının kartın kapasitesini geçmediğinden emin olun.
 • Bellek kartlarının uçlarında bir deliği kapatan veya bir metal temasını engelleyen kir veya maddelerin olup olmadığını kontrol edin. Temas noktalarını tüy bırakmayan bir bez ve az miktarda izopropil alkol kullanarak temizleyin. Gerekiyorsa bellek kartını değiştirin.
 • Bellek kartının kart okuyucu tarafından desteklendiğinden emin olun.
 • Bellek kartının yuvaya tam olarak takılı olduğundan emin olun.
 • Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunun bağlantısını kesin. Ardından kart okuyucudaki boş kart yuvasını el feneri ile aydınlatarak içerideki pimlerin bükülmüş olup olmadığını kontrol edin. Bükülmüş pimleri mekanik bir kalemin ucuyla düzeltin. Pim bükülmüşse ve başka bir pime değiyorsa bilgisayarı servise gönderin.
 • Hata devam ederse, bellek kartını değiştirin.
Kart okuyucuya kart takarken Bilgisayar penceresinde yanlış bir simge görüntülenebilir. Bu sorunu çözmek için HP ürününüz için Sürücüler ve İndirme sayfasına gidin ve en son bellek kartı okuyucusu sürücüsünü yükleyin.
Kart çıkartıldığında dizüstü bilgisayar yanıt vermeyi durduruyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.
 1. Kartı çıkarın.
 2. Güç düğmesine basarak dizüstü bilgisayarı kapatın.
 3. Dizüstü bilgisayarı yeniden başlatıp, kartı yeniden takın. Dizüstü bilgisayar, kartı tarayacaktır.
 4. Başlatseçeneğine tıklayın, Ara kutusuna Aygıt Yöneticisi yazın ve Enter tuşuna basın. Arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
 5. Kartın, Aygıt Yöneticisi'nde USB Aygıtları, Sürücüler veya Diğer Aygıtlar alanında yer alması gerekir.
 6. Kart takıldıktan sonra, karta sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini belirleyin.
 7. Kartı çıkarıp yeniden takın. Bilgisayar kartı tarar.
Kart okuyucu sürücüleri bozulabilir veya işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmemeye başlayabilir; bu sorunları gidermek için zaman zaman yeni sürücüler ve ürün yazılımları piyasaya sürülür. Bellek kartı okuyucunuzla ilişkili olarak karşılaştığınız sorunu çözebilecek yeni bir ürün yazılımı mevcut olabilir.
En son sürücüyü ve aygıt yazılımını kullandığınızdan emin olmak için, HP ürününüz ile ilgili periyodik olarak Sürücüler ve İndirme sayfasına gidin ve yeni sürücülerle aygıt yazılımları ile ilgili değişiklikleri kontrol edin.
NOT:Okuyucu tarafından desteklenmeyen herhangi bir bellek kartı adaptörü kullanıyorsanız ve bellek kartı çalışmıyorsa yardım almak için adaptör üreticisine başvurun.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da