İçeriğe geç

Dizüstü Bilgisayar Ekranı Sorunlarını Giderme (Windows 7 ve Windows 8)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 veya Windows 8 yüklü HP Dizüstü Bilgisayarlar ile ilgilidir.
Bu belge; bulanık metin, zayıf video performansı, siyah veya beyaz ekran veya hasar görmüş donanım gibi Dizüstü bilgisayar ekranlarında görülebilecek çeşitli problemlere çözüm sağlamak içindir. Aşağıdaki listeden ekran sorununuza uyan bölümü bulun ve ekran sorununu gidermek için sunulan işlemleri izleyin.

Windows 7: Ekrandaki görüntü bulanık veya uzamış ya da görüntüde karışık metin var

Karışık metin, kenarları biraz bulanık olan görüntüler, uzamış görüntüler ve orantısız görüntüler uygun olmayan ekran çözünürlüğüne, yanlış grafik sürücüsü ayarlarına veya güncel olmayan BIOS ya da grafik sürücülerine neden olabilir. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki adımları izleyin.
Şekil 1: Bulanık görüntü
Şekil 2: Doğru görüntü
Şekil 3: Uzamış görüntü
Şekil 4: Doğru görüntü
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  Bilgisayar yeniden başlatıldığında bazı sorunlar otomatik olarak çözülür.
  Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra görüntü ve metin kalitesi düzelirse sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
  Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.
 2. Ekran çözünürlüğünü ayarlayın.
  Dizüstü bilgisayarlardaki ekran çözünürlüğüyle ilgili bazı sorunlar çözünürlüğün ayarlanmasıyla giderilebilir. Örneğin, video oyunları çalışırken kare hızlarını ve grafik kalitesini en iyi hale getirmek için çözünürlüğü genellikle değiştirirler. Böyle bir oyun yanlış bir şekilde kapatıldığında veya oyundan yanlış bir şekilde çıkıldığında çözünürlük, orijinal ayarlarına geri dönmeyebilir. Ekran çözünürlüğünü ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin.
  Başlat'a tıklayın, arama alanına çözünürlük yazın ve arama sonuçları listesinden Ekran çözünürlüğünü ayarlayın adlı denetim masası uygulamasını seçin.
  Açılır kutudan Çözünürlük öğesine tıklayın.
  Kaydırma çubuğunu özgün ekran çözünürlüğüne kaydırın ve Tamam öğesine tıklayın.
  Şekil 5: Ekran çözünürlüğünü ayarlama
  Windows ekran çözünürlüğünü ayarlama ekranı görüntüsü.
  Çözünürlük ayarlandıktan sonra görüntü ve metin kalitesi düzelirse sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
  Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.
 3. Sürücü Yazılımını otomatik olarak güncelle.
  Bazı görüntü ve metin kalitesi sorunları Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak güncel grafik sürücülerinin aranması ile otomatik olarak giderilebilir.
  1. Başlat seçeneğine tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
  2. Aygıt Yöneticisi'nde, Ekran bağdaştırıcıları kategorisini genişletin, ve ekran yonga seti veya grafik sürücüsü seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle... seçeneğini belirleyin.
   Şekil 6: Aygıt Yöneticisi - Sürücü Yazılımını Güncelle
   Aygıt Yöneticisi'nde bulunan Sürücü Yazılımını Güncelle seçeneğinin görüntüsü.
  3. Güncellenen sürücüler için arama yapılacak konum sorulduğunda Güncellenen sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini belirleyin.
   Şekil 7: Otomatik Ara
   Otomatik Arama ekranı görüntüsü.
   Windows güncel grafik sürücülerini algılayıp yüklerse görüntü ve metin kalitesi düzeltilir ve sorun giderme işlemi tamamlanır.
   Windows güncel sürücüleri algılayıp yüklemezse ve güncel sürücüler yüklendikten sonra görüntü ve metin kalitesi sorunu devam ederse bir sonraki adıma geçin.
 4. HP'den en yeni BIOS ve grafik sürücülerini indirip yükleyin.
  Birçok görüntü ve metin sorunu, güncel grafik bağdaştırıcısı aygıt sürücülerinin ve BIOS ürün yazılımının yüklenmesiyle giderilebilir.
  Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.

Windows 7: Ekrandaki görüntüde normalde sorun yok ancak yüksek grafik gereksinimlerine sahip bir program çalıştırıldığında görüntü bozuluyor veya bulanıklaşıyor

Ekrandaki görüntüde normalde sorun yoksa ancak yüksek grafik gereksiniminlerine sahip bir program çalıştırıldığında görüntü bozuluyor veya bulanıklaşıyorsa sorunu gidermek için aşağıdaki işlemlerden birini veya birkaçını deneyin.
 • Ekran çözünürlüğünü ayarlayın - Ekran çözünürlüğünün yazılım programı çözünürlüğüne uyduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için Ekran çözünürlüğünü ayarlayın bölümüne bakın.
 • Güncel grafik sürücülerini yükleyin - Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
 • Video oyunu çözünürlüğünü ayarlayın - Video oyunu çözünürlüğünü ayarlama hakkında daha fazla bilgi için yazılım üreticisinin belgelerine bakın.

Windows 7: Harici bir ekran bağlandığında ekrandaki görüntü küçülür

Aynı görüntüyü dizüstü bilgisayar ekranında ve harici bir ekran panelinde (monitör, projeksiyon veya televizyon gibi) görüntülediğinizde dizüstü bilgisayar ekranında gösterilen görüntü daha düşük bir çözünürlük değerine küçülebilir ve küçülen görüntünün çevresinde siyah kenarlar görünebilir.
Şekil 8: Siyah çubukları ve ekranın küçülmesini gösteren örnek
Kenarlarında siyah çubuklar olan harici monitör ve dizüstü bilgisayar ekranı görüntüsü.
Bu durum, dizüstü bilgisayarın özgün ekran çözünürlüğü ve harici monitörün çözünürlüğü aynı olmadığında meydana gelebilir. Grafik kontrolü iki ekran algıladığında her iki aygıt için de genellikle en düşük çözünürlük değerini varsayılan olarak kabul eder. Bu sorunu gidermek için, dizüstü bilgisayar ekranının çözünürlük değerlerindeki değişiklikleri istenen değerlere geri değiştirmek amacıyla harici aygıtın bağlantısını kesin, ardından harici ekranı yeniden bağlayın ve her bir aygıtın çözünürlük değerlerini ayarlayın.
 • Grafik ekranını Windows'tan kontrol etmek için her iki ekranın da bağlantısını yapın, ardından masaüstüne sağ tıklayarak Ekran Çözünürlüğü seçeneğini belirledikten sonra her bir aygıtın çözünürlüğünü değiştir seçeneğine tıklayın. Bazı modellerde, aynı görüntüyü her iki ekrana da Kopyalamak veya masaüstündeki görüntüyü her iki ekrana da Uzatmak için gelişmiş tercihleri seçebilirsiniz.
 • Grafik ekranını kontrol etmek amacıyla gelişmiş grafiklere yönelik bakım işlevini kullanmak için, masaüstüne sağ tıklayın, ve listeden Grafik veya Grafik Seçenekleri öğelerini seçin. Gelişmiş grafik seçeneklerinin adları değişkenlik gösterebilir, ve her modelde yüksek performanslı yonga veya ikincil Grafik İşlem Birimi (GPU) bulunmaz.
Sorun devam ederse dizüstü bilgisayar grafik bağdaştırıcısı ve BIOS ürün yazılımı için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin ve varsa bu güncellemeleri yükleyin. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.

Windows 7: Ekrandaki görüntüde açık veya koyu renkli küçük noktalar var

LCD teknolojisinin yapısından dolayı, bazı noktalar (pikseller) düzgün görünmeyebilir. Eğer ekranın belirli bir bölümünde çok sayıda piksel hatası varsa izleyici rahatsız olabilir.
Güncellenmiş BIOS ve grafik sürücülerini yükleyerek olası yazılım görüntüleme sorunlarını ortadan kaldırın. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
Piksel hataları hakkında daha fazla bilgi için LCD Panel Kusurları ve HP Pavilion veya Compaq Presario Dizüstü Bilgisayar Terminolojisi Hakkında bölümüne bakın.
Şekil 9: Ekran panelinde piksel hatalarını gösteren örnek

Windows 7: Ekrandaki görüntü titriyor, çizgiler var veya renkler bozuk

Aşağıdaki koşullar, ekranda veya dizüstü bilgisayarın başka bir donanımında bir sorun olduğuna işaret eder. Bu tip durumlar için yapabilecek herhangi bir ayar veya düzeltici işlem bulunmamaktadır.
Daha fazla yardım için HP Müşteri Desteği ile irtibat kurun.
Şekil 10: Ekranda Titreme
Şekil 11: Ekranda dikey çizgiler
Şekil 12: Sabit yatay yeşil çizgi
Şekil 13: Yanlış renkler

Windows 7: Ekrandaki görüntüde birden fazla yatay ve dikey zikzak çizgi ve büyük siyah veya beyaz alanlar var

Çatlak LCD ekranındaki hasar çok farklı şekillerde görüntülenir. Bu tür bir fiziksel hasarı mümkün olduğunca erken tespit etmenin yolu, başlatma işlemlerini bilgisayar Windows'a (veya başka bir işletim sistemine) önyükleme yapmadan önce BIOS seviyesinde gerçekleştirmektir. Ekranın değiştirilmesi gerekir. Bu sorunu giderebilecek herhangi bir işlem yoktur. Dizüstü bilgisayar, harici bir monitöre bağlanarak kullanılabilir.
Şekil 14: Yatay ve Dikey çizgiler
Şekil 15: Çapraz veya zikzak çizgiler
HP hasar görmüş bir ekranı değiştirilmesini denemeyi önermez. Yetkili bir onarım merkeziyle irtibat kurun. Daha fazla bilgi için Sıvı Kristal Ekran (LCD) Hasarlarını Tanılama bölümüne bakın.

Windows 7: Ekranda görüntü yok, ekran boş görünüyor

Dizüstü bilgisayar ekranı siyah veya boş görünüyorsa ve ekranda herhangi bir hata mesajı yoksa bu boş ekranın, bir ekran sorunundan mı yoksa bilgisayarı başlatma ile ilgili bir sorundan mı kaynaklandığını bulmanız gerekir.
Şekil 16: Boş ekran
Ekran arızası olup olmadığını test etmek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı, bir VGA konektörü kablosu ile harici bir monitöre bağlayın.
 2. AC gücünü dizüstü bilgisayara ve harici monitöre bağlayın.
 3. Bilgisayarı ve harici monitörü açmak için güç düğmesine basın.
  Bir görüntü harici monitörde görüntülendiği halde dizüstü bilgisayar ekranında gösterilmiyorsa BIOS'un, grafik sürücüsünün ve CPU yonga kümesinin en son sürümlerini indirip yüklemelisiniz. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
  Dizüstü bilgisayar ekranında hala bir görüntü yoksa Dizüstü bilgisayar ekranı ile ilgili bir donanım sorunu vardır. Onarım hizmeti için HP ile irtibat kurun.
  Dizüstü bilgisayar ekranında veya harici monitörde görüntü yoksa ve bilgisayar düzgün bir şekilde başlatılmıyorsa bu sorun ekranla ilgili değil, başlatmayla ilgili bir sorundur. Başlatma veya Önyükleme Sırasında Hata Mesajlarının Görüntülenmediği Siyah Ekran Görüntüleri Sorununu Giderme başlıklı bölüme bakın.

Windows 8: Ekrandaki görüntü bulanık veya uzamış ya da görüntüde karışık metin var

Karışık metin, kenarları biraz bulanık olan görüntüler, uzamış görüntüler ve orantısız görüntüler uygun olmayan ekran çözünürlüğüne, yanlış grafik sürücüsü ayarlarına veya güncel olmayan BIOS ya da grafik sürücülerine neden olabilir. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki adımları izleyin.
Şekil 17: Bulanık görüntü
Şekil 18: Doğru görüntü
Şekil 19: Uzamış görüntü
Şekil 20: Doğru görüntü
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  Bilgisayar yeniden başlatıldığında bazı sorunlar otomatik olarak çözülür.
  Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra görüntü ve metin kalitesi düzelirse sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
 2. Ekran çözünürlüğünü ayarlayın.
  Dizüstü bilgisayarlardaki ekran çözünürlüğüyle ilgili bazı sorunlar çözünürlüğün ayarlanmasıyla giderilebilir. Örneğin, video oyunları çalışırken kare hızlarını ve grafik kalitesini en iyi hale getirmek için çözünürlüğü genellikle değiştirirler. Böyle bir oyun yanlış bir şekilde kapatıldığında veya oyundan yanlış bir şekilde çıkıldığında çözünürlük, orijinal ayarlarına geri dönmeyebilir. Ekran çözünürlüğünü ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin.
  Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için Ekran çözünürlüğünü ayarla yazın. Sonuç listesinde Ekran çözünürlüğünü ayarla öğesine tıklayın.
  Açılır kutuda Çözünürlük öğesine tıklayın.
  Kaydırma çubuğunu Önerilen ekran çözünürlüğüne kaydırın ve Tamam öğesine tıklayın.
  Şekil 21: Ekran çözünürlüğünü ayarlama
  Windows ekran çözünürlüğünü ayarlama ekranı görüntüsü.
  Çözünürlük ayarlandıktan sonra görüntü ve metin kalitesi düzelirse sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
  Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.
 3. Sürücü Yazılımını otomatik olarak güncelle.
  Bazı görüntü ve metin kalitesi sorunları Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak güncel grafik sürücülerinin aranması ile otomatik olarak giderilebilir.
  1. Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın. Listede Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.
  2. Aygıt Yöneticisi'nde, Ekran bağdaştırıcıları kategorisini genişletin, ve ekran yonga seti veya grafik sürücüsü seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle... seçeneğini belirleyin.
   Şekil 22: Aygıt Yöneticisi - Sürücü Yazılımını Güncelle
   Aygıt Yöneticisi'nde bulunan Sürücü Yazılımını Güncelle seçeneği.
  3. Güncellenen sürücüler için arama yapılacak konum sorulduğunda Güncellenen sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini belirleyin.
   Şekil 23: Otomatik Ara
   Otomatik ara ekranı.
   Windows güncel grafik sürücülerini algılayıp yüklerse görüntü ve metin kalitesi düzeltilir ve sorun giderme işlemi tamamlanır.
   Windows güncel sürücüleri algılayıp yüklemezse ve güncel sürücüler yüklendikten sonra görüntü ve metin kalitesi sorunu devam ederse bir sonraki adıma geçin.
 4. HP'den en yeni BIOS ve grafik sürücülerini indirip yükleyin.
  Birçok görüntü ve metin sorunu, güncel grafik bağdaştırıcısı aygıt sürücülerinin ve BIOS ürün yazılımının yüklenmesiyle giderilebilir.
  Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.

Windows 8: Ekrandaki görüntüde normalde sorun yok ancak yüksek grafik gereksinimlerine sahip bir program çalıştırıldığında görüntü bozuluyor veya bulanıklaşıyor

Ekrandaki görüntüde normalde sorun yoksa ancak yüksek grafik gereksiniminlerine sahip bir program çalıştırıldığında görüntü bozuluyor veya bulanıklaşıyorsa sorunu gidermek için aşağıdaki işlemlerden birini veya birkaçını deneyin.
 • Ekran çözünürlüğünü ayarlayın - Ekran çözünürlüğünün yazılım programı çözünürlüğüne uyduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için Ekran Çözünürlüğünü Ayarlayın bölümüne bakın.
 • Güncel grafik sürücülerini yükleyin - Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
 • Video oyunu çözünürlüğünü ayarlayın - Video oyunu çözünürlüğünü ayarlama hakkında daha fazla bilgi için yazılım üreticisinin belgelerine bakın.

Windows 8: Harici bir ekran bağlandığında ekrandaki görüntü küçülür

Aynı görüntüyü dizüstü bilgisayar ekranında ve harici bir ekran panelinde (monitör, projeksiyon veya televizyon gibi) görüntülediğinizde dizüstü bilgisayar ekranında gösterilen görüntü daha düşük bir çözünürlük değerine küçülebilir ve küçülen görüntünün çevresinde siyah kenarlar görünebilir.
Şekil 24: Siyah çubukları ve ekranın küçülmesini gösteren örnek
Kenarlarında siyah çubuklar olan harici monitör ve dizüstü bilgisayar ekranı görüntüsü.
Bu durum, dizüstü bilgisayarın özgün ekran çözünürlüğü ve harici monitörün çözünürlüğü aynı olmadığında meydana gelebilir. Grafik kontrolü iki ekran algıladığında her iki aygıt için de genellikle en düşük çözünürlük değerini varsayılan olarak kabul eder. Bu sorunu gidermek için, dizüstü bilgisayar ekranının çözünürlük değerlerindeki değişiklikleri istenen değerlere geri değiştirmek amacıyla harici aygıtın bağlantısını kesin, ardından harici ekranı yeniden bağlayın ve her bir aygıtın çözünürlük değerlerini ayarlayın.
 • Grafik ekranını Windows'tan kontrol etmek için her iki ekranın da bağlantısını yapın, ardından masaüstüne sağ tıklayarak Ekran Çözünürlüğü seçeneğini belirledikten sonra her bir aygıtın çözünürlüğünü değiştir seçeneğine tıklayın. Bazı modellerde, aynı görüntüyü her iki ekrana da Kopyalamak veya masaüstündeki görüntüyü her iki ekrana da Uzatmak için gelişmiş tercihleri seçebilirsiniz.
 • Grafik ekranını kontrol etmek amacıyla gelişmiş grafiklere yönelik bakım işlevini kullanmak için, masaüstüne sağ tıklayın, ve listeden Grafik veya Grafik Seçenekleri öğelerini seçin. Gelişmiş grafik seçeneklerinin adları değişkenlik gösterebilir, ve her modelde yüksek performanslı yonga veya ikincil Grafik İşlem Birimi (GPU) bulunmaz.
Sorun devam ederse dizüstü bilgisayar grafik bağdaştırıcısı ve BIOS ürün yazılımı için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin ve varsa bu güncellemeleri yükleyin. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.

Windows 8: Ekrandaki görüntüde açık veya koyu renkli küçük noktalar var

LCD teknolojisinin yapısından dolayı, bazı noktalar (pikseller) düzgün görünmeyebilir. Eğer ekranın belirli bir bölümünde çok sayıda piksel hatası varsa izleyici rahatsız olabilir.
Güncellenmiş BIOS ve grafik sürücülerini yükleyerek olası yazılım görüntüleme sorunlarını ortadan kaldırın. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
Piksel hataları hakkında daha fazla bilgi için LCD Panel Kusurları ve HP Pavilion veya Compaq Presario Dizüstü Bilgisayar Terminolojisi Hakkında bölümüne bakın.
Şekil 25: Ekran panelinde piksel hatalarını gösteren örnek

Windows 8: Ekrandaki görüntü titriyor, çizgiler var veya renkler bozuk

Aşağıdaki koşullar, ekranda veya dizüstü bilgisayarın başka bir donanımında bir sorun olduğuna işaret eder. Bu tip durumlar için yapabilecek herhangi bir ayar veya düzeltici işlem bulunmamaktadır.
Daha fazla yardım için HP Müşteri Desteği ile irtibat kurun.
Şekil 26: Ekranda Titreme
Şekil 27: Ekranda dikey çizgiler
Şekil 28: Sabit yatay yeşil çizgi
Şekil 29: Yanlış renkler

Windows 8: Ekrandaki görüntüde birden fazla yatay ve dikey zikzak çizgi ve büyük siyah veya beyaz alanlar var

Çatlak LCD ekranındaki hasar çok farklı şekillerde görüntülenir. Bu tür bir fiziksel hasarı mümkün olduğunca erken tespit etmenin yolu, başlatma işlemlerini bilgisayar Windows'a (veya başka bir işletim sistemine) önyükleme yapmadan önce BIOS seviyesinde gerçekleştirmektir. Ekranın değiştirilmesi gerekir. Bu sorunu giderebilecek herhangi bir işlem yoktur. Dizüstü bilgisayar, harici bir monitöre bağlanarak kullanılabilir.
Şekil 30: Yatay ve Dikey çizgiler
Şekil 31: Çapraz veya zikzak çizgiler
HP hasar görmüş bir ekranı değiştirilmesini denemeyi önermez. Yetkili bir onarım merkeziyle irtibat kurun. Daha fazla bilgi için Sıvı Kristal Ekran (LCD) Hasarlarını Tanılama bölümüne bakın.

Windows 8: Ekranda görüntü yok, ekran boş görünüyor

Dizüstü bilgisayar ekranı siyah veya boş görünüyorsa ve ekranda herhangi bir hata mesajı yoksa bu boş ekranın, bir ekran sorunundan mı yoksa bilgisayarı başlatma ile ilgili bir sorundan mı kaynaklandığını bulmanız gerekir.
Şekil 32: Boş ekran
Ekran arızası olup olmadığını test etmek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı, bir VGA konektörü kablosu ile harici bir monitöre bağlayın.
 2. AC gücünü dizüstü bilgisayara ve harici monitöre bağlayın.
 3. Bilgisayarı ve harici monitörü açmak için güç düğmesine basın.
  Bir görüntü harici monitörde görüntülendiği halde dizüstü bilgisayar ekranında gösterilmiyorsa BIOS'un, grafik sürücüsünün ve CPU yonga kümesinin en son sürümlerini indirip yüklemelisiniz. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüleri Edinme destek belgesine bakın.
  Dizüstü bilgisayar ekranında hala bir görüntü yoksa Dizüstü bilgisayar ekranı ile ilgili bir donanım sorunu vardır. Onarım hizmeti için HP ile irtibat kurun.
  Dizüstü bilgisayar ekranında veya harici monitörde görüntü yoksa ve bilgisayar düzgün bir şekilde başlatılmıyorsa bu sorun ekranla ilgili değil, başlatmayla ilgili bir sorundur. Başlatma veya Önyükleme Sırasında Hata Mesajlarının Görüntülenmediği Siyah Ekran Görüntüleri Sorununu Giderme başlıklı bölüme bakın.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da