İçeriğe geç

Dizüstü Bilgisayar Ekranları ile İlgili Yaygın Sorunlar

 • YazdırYazdır
Ekranla ilgili bir donanım veya yazılım sorunu olduğunu düşünüyorsanız, dizüstü bilgisayarınızın dahili ekran görünümünü iyileştirecek bazı basit düzenlemeler mevcuttur. Ekranla ilgili sorunları düzeltmek için yapmanız gereken ilk işlem BIOS ve grafik sürücülerinin en son sürümünü-yüklemek veya yeniden yüklemek- idir. En son BIOS ve sürücüler yüklendikten sonra ekranda düzelme olmuyorsa, sorunu giderilmesi ve yetkili bir HP servis merkezinde profesyonel onarım yapılması veya parça değiştirilmesi gerekebilecek belirli donanım arızalarını tanımlanması için bu belgeyi kullanın.

Basit kullanıcı ayarlamaları ve bakım sorunları

Windows 7 ve Vista'da, dizüstü bilgisayarınızın ekran görünümünü için çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu düzenlemeleri yapabilmek için, masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Kişiselleştir seçeneğini belirleyin.
Gelişmiş grafik gereksinimleri olan bazı üçüncü taraf programlar özel sürücüler yükleyebilir veya önceki ayarlarda ekranınızın görünümünü değiştirecek şekilde değişiklik yapabilir. Ekran bir program yükledikten değişiyorsa, sürücü yazılımını güncellemek ve uygun ekran sürücülerini yeniden yüklemek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın.
 1. Başlat seçeneğine tıklayıp arama alanına aygıt yazdıktan sonra listeden Aygıt Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
 2. Aygıt Yöneticisi'nde, Ekran bağdaştırıcıları listesini genişletin, ve ekran yonga seti veya sürücü seçeneğine sağ tıklayın, ve ardından Sürücü Yazılımını Güncelle... seçeneğini belirleyin.
  Şekil 1: Aygıt Yöneticisi
  Image the the Update Drivers Software option in the Device Manager.
 3. Güncellenen sürücüler için arama yapılacak konum sorulduğunda, Güncellenen sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğini belirleyin.
  Şekil 2: Otomatik Ara
  Otomatik Arama ekranı görüntüsü.
Bu işlemle bilgisayarınız için yeniden uygun grafik sürücüsü yüklenir.
Dizüstü bilgisayarlardaki ekran çözünürlüğüyle ilgili bazı sorunlar çözünürlüğün ayarlanmasıyla giderilebilir. Örneğin, video oyunları çalışırken kare hızlarını ve grafik kalitesini en iyi hale getirmek için çözünürlüğü genellikle değiştirirler; böyle bir oyun yanlış bir şekilde kapatıldığında veya oyundan yanlış bir şekilde çıkıldığında, çözünürlük orijinal ayarlarına geri dönmeyebilir.
 • Windows 7 : Başlat 'a tıklayın, arama alanına çözünürlük yazın, ve arama sonuçları listesinden Ekran çözünürlüğünü ayarlayın adlı denetim masası uygulamasını seçin. Kaydırma çubuğunu tercih ettiğiniz çözünürlük ayarını bulana kadar kaydırın ve Tamam 'a tıklayın.
 • Windows Vista : Başlat 'a tıklayın, arama alanına kişiselleştirme yazın, ve ardından arama sonuçları listesinden Kişiselleştirme adlı denetim masası uygulamasını seçin. Kişiselleştirme penceresinde, Ekran Ayarları 'na tıklayın. Kaydırma çubuğunu tercih ettiğiniz çözünürlük ayarını bulana kadar kaydırın ve Tamam 'a tıklayın.
 • Windows XP : Başlat ’a, ardından Denetim Masası ’na tıklayın. Ekran simgesine çift tıklayın ve Ayarlar sekmesini seçin. Kaydırma çubuğunu tercih ettiğiniz çözünürlük ayarını bulana kadar kaydırın ve Tamam 'a tıklayın.
Birçok ekran sorunu, güncel grafik bağdaştırıcısı aygıt sürücülerinin ve BIOS ürün yazılımının yüklenmesiyle giderilebilir. Windows 7 ve Vista için HP Support Assistant uygulamasını kullanarak en son sürücüler için bilgisayarınızı otomatik olarak tarayın. Bu uygulama, gerektiğinde mevcut güncellemeleri ve sürücüleri de indirip yükleyebilir. Dizüstü bilgisayarınızı olabildiğince -güncel- tutmak için HP Support Assistant'nı haftada bir çalıştırmanız önerilir. Daha fazla bilgi için, HP Support Assistant web sayfasına bakın.
HP Support Assistant ile güncellemeleri kontrol etmek için:
 1. Başlat 'a tıklayın, arama kutusuna destek yazın, ve ardından arama sonuçları listesinden HP Support Assistant seçeneğini belirleyin.
 2. Bakım 'a tıklayın.
 3. Güncellemeleri kontrol etmek için Yenile 'ye tıklayın.
 4. Bir güncellemeler listesi verilirse, yüklemek istediğiniz güncellemeleri seçin ve Uygula 'ya tıklayın.
Tüm güncellemeleri yükledikten sonra, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın.
HP Support Assistant'nı yüklemediyseniz veya kullanmamayı tercih ediyorsanız, dizüstü bilgisayarınızdaki BIOS ürün yazılımını el ile güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Dizüstü bilgisayarı AC bağdaştırıcısına ve çalışan bir elektrik prizine takın.
 2. Dizüstü bilgisayarınızın modeline ait HP Yazılım ve Sürücü Yüklemeleri sitesi 'ne gidin.
 3. Açılır listeden İşletim Sistemini seçin, ve BIOS bölümünü genişletin.
 4. Mevcut BIOS yüklü olan sürümden sonraki bir sürümse, dizüstü bilgisayarınız için en son BIOS sürümünü indirin ve yükleyin.
BIOS'yi ve ürün yazılımını güncelledikten sonra, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın.
HP Support Assistant'nı yüklemediyseniz veya sürücüleri otomatik olarak denetleyip yüklemek için bu aracı kullanmamayı tercih ediyorsanız, dizüstü bilgisayarınızdaki grafik bağdaştırıcısı aygıt sürücülerini el ile güncellemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Dizüstü bilgisayarı AC bağdaştırıcısına ve çalışan bir elektrik prizine takın.
 2. Dizüstü bilgisayarınızın modeline ait HP Yazılım ve Sürücü Yüklemeleri sitesi 'ne gidin.
 3. Açılır listeden İşletim Sistemini seçin ve Sürücü - Grafik bölümünü genişletin.
 4. En yeni grafik sürücüsünü indirip kurun.
Grafik bağdaştırıcısı aygıt sürücülerini güncelledikten sonra, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın.

Belirli dizüstü bilgisayar ekranı sorunlarını giderme

Bu bölümde, en sık karşılaşılan ekran sorunlarına örnekler ve bu sorunların birçoğuna yönelik sorun giderme bilgileri verilmektedir. Bu oldukça ciddi sorunların nedeni, arızalı veya kusurlu donanımdan kaynaklanıyor olabilir. İlk yapmanız gereken sorunu tanımlayıp sorun giderme adımlarını tamamlamaktır, ve ardından kullanıcı bakım görevleri listesindeki tüm işlemleri gerçekleştirmektir. Bu işlemlerden sonra hala grafik sorunlarıyla karşılaşıyorsanız, donanımın onarılması veya değiştirilmesi için HP'ye Ulaşın (bu web sayfasının üst kısmında yer alan bağlantıya tıklayın).
Sorunu doğrulamak ve onarım işleminin garanti poliçesi kapsamında olup olmadığını saptamak için sizden HP Support Assistant'ndaki tanılama testlerini yapmanız istenir.
Ekran sorunları, bilgisayarın üç farklı grafik durumundan herhangi birinde tespit edilebilir: BIOS seviyesi, Windows (İS) seviyesi ve Gelişmiş Grafik Yongası durumu. Yalnızca bilgisayar çalışırken fark edilebilen görsel bozukluklar genellikle güncellenmiş Windows veya grafik yongası sürücüleri ile düzeltilebilir. Ancak, onarım gerektiren fiziksel hasar veya değiştirme durumları genellikle bilgisayar Windows'a önyükleme yapmadan önce BIOS seviyesindeki işlemlerle saptanabilir. Yedek parça ve servis maliyeti, sorunun net olarak belirlenmesine ve onarım merkezinin yerine bağlı olarak farklılık gösterebilir.
 • Önyükleme sırasında ekran boş kalıyorsa (tamamen karanlık veya tamamen beyaz şekilde) veya görüntü çatlak veya bozuk bir görünümde açılıyorsa, olasılıkla onarım veya değiştirme gerektiren bir fiziksel hasar meydana gelmiştir.
 • Görüntü BIOS durumunda net, ancak Windows durumunda bozuksa, en son BIOS, CPU yonga seti ve Windows grafik sürücülerinin yüklenmesiyle sorunu gidermek mümkündür.
 • Görüntü normal koşullarda net, ancak video veya çevrimiçi oyun gibi, yoğun grafik gereksinimleri olan bir programı çalıştırırken bozuk görünüyorsa, ekran çözünürlüğünü değiştirmek veya grafik yongası üreticilerinin ya da uygulama üreticilerinin sitesinden güncellenmiş sürücüler yüklemek suretiyle sorunu gidermek mümkündür.
HP Müşteri Destek Hattıyla irtibat kurma yollarını öğrenmek için bkz. Ayrıca Bkz. bölümü.
Metin donuk veya nesnelerin kenarları hafifçe bulanık, uzamış ve orantısız ise, çözünürlüğün değiştirilmesi gerekli olabilir. Bu sorunları gidermek için, en son yonga seti ve grafik sürücülerini indirip yükleyin ve ekran çözünürlüğünü yukarıda da açıklandığı gibi, desteklenen en yüksek çözünürlük değerine ayarlayın.
Dizüstü bilgisayarın ekran çözünürlüğü, en yüksek ekran çözünürlüğünden başka bir çözünürlük değerine ayarlanmış olabilir. Grafik bağdaştırıcısı görüntüyü ölçeklendirdiğinde, görüntünün tamamı ekranın kenarlarına sığması için büyütüldüğünden veya küçültüldüğünden, görüntülenen nesnelerin kenarları biraz bulanık görünebilir. Bulanıklık, belli bir bilgisayar oyunu gibi sadece bir yazılım program kullanıldığında oluşuyorsa, oyun için tavsiye edilen çözünürlük ile ekran çözünürlüğünün uyumlu olduğundan emin olun.
Şekil 3: Bulanık görüntü
Şekil 4: Doğru görüntü
Şekil 5: Uzamış görüntü
Şekil 6: Doğru görüntü
Bu sorunları gidermek için, en son sürücüleri yükleyin ve ekran çözünürlüğünü desteklenen en yüksek çözünürlük değerine ayarlayın. Bu işlem sorunu çözmüyorsa kullanılabilir en son yonga kümelerini yüklediğinizden emin olun. Ayrıca ayrı bir grafik işlemcinizin (GPU) olup olmadığını kontrol etmeli, varsa iki işlemcinin yonga kümelerinin eşleştiğinden emin olmalısınız.
Aynı görüntüyü dizüstü bilgisayarda ve (monitör, projeksiyon ekranı veya televizyon ekranı gibi) harici bir ekran panelinde görüntülediğinizde, dizüstü bilgisayar ekranında gösterilen görüntü daha düşük bir çözünürlük değerine küçülebilir ve küçülen görüntünün çevresinde siyah çubuklar görünebilir.
Şekil 7: Siyah çubukları ve ekranın küçülmesini gösteren örnek
Bu durum genellikle ekranlar farklı çözünürlük değerlerine sahip olduklarında ortaya çıkar. Grafik kontrolü iki ekran algıladığında, her iki aygıt için de genellikle en düşük çözünürlük değerini varsayılan olarak kabul eder. Bu sorunu gidermek için, harici aygıtın bağlantısını çözünürlük değerlerindeki değişikliklerin istenen değerlere geri değiştirmek için kesin, ardından harici aygıtı yeniden bağlayın ve her bir aygıtın çözünürlük değerlerini ayarlayın.
 • Grafik ekranını Windows'tan kontrol etmek için, her iki ekranın da bağlantısını yapın, ardından masaüstüne sağ tıklayarak Özelleştir seçeneğini belirledikten sonra Ekran ayarları (Çözünürlük) seçeneğine tıklayın. Bazı modellerde, aynı görüntüyü her iki ekrana da Yansıtmak veya masaüstündeki görüntüyü her iki ekrana da Uzatmak için gelişmiş tercihleri seçebilirsiniz.
 • Grafik ekranını kontrol etmek amacıyla gelişmiş grafiklere yönelik bakım işlevini kullanmak için, masaüstüne sağ tıklayın, ve listeden Grafik veya Grafik Seçenekleri öğelerini seçin. Gelişmiş grafik seçeneklerinin adları değişkenlik gösterebilir, ve her modelde yüksek performanslı yonga veya ikincil Grafik İşlem Birimi (GPU) bulunmaz.
Sorun devam ederse, dizüstü bilgisayar grafik bağdaştırıcısı ve BIOS ürün yazılımı için herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin ve varsa bu güncellemeleri yükleyin.
Ekran paneli teknolojisinin yapısına bağlı olarak, belirli sayıda nokta (pikseller) düzgün görünmeyebilir. Güncellenmiş BIOS ve grafik sürücülerini yükleyerek olası yazılım görüntüleme sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Sorun devam ederse ve ekranın belirli alanlarında çok fazla piksel bozukluğu varsa, görüntü izlenirken dikkat dağılabilir. BIOS ve sürücüler güncellenmişse, sorunu gidermek için yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur.
Şekil 8: Ekran panelinde piksel hatalarını gösteren örnek
LCD arızaları hakkında daha fazla bilgi için, HP Dizüstü Bilgisayarları - LCD Panel Hataları ve Terminolojisi Hakkında başlıklı bölüme bakın.
Ekran siyah veya kararmış vaziyette kalmaya devam ediyor ve ekranda herhangi bir hata mesajı görüntülenmiyor. Kararmış ekran sorununun, görüntülemeyle ilgili bir sorundan mı yoksa bilgisayarın başlatılmasıyla ilgili bir sorundan mı kaynaklandığını tespit etmelisiniz .
Şekil 9: Kararmış ekran
Bilgisayarı bir VGA konektör kablosuyla harici bir monitöre bağlayıp hem dizüstü bilgisayarı hem de monitörü AC gücüne taktıktan sonra bilgisayarın ve monitörün güç düğmelerine basarak sorunlu ekran için hızlı bir test yapabilirsiniz.
Bir görüntü harici monitörde görüntülendiği halde dizüstü bilgisayar ekranında gösterilmiyorsa, BIOS'un, grafik sürücüsünün ve CPU yonga kümesinin en son sürümlerini indirip yüklemelisiniz. Ekranda hala görüntü yoksa onarım hizmeti için HP ile irtibat kurmalısınız.
Dahili ve harici ekranlarda görüntü yoksa ve bilgisayar düzgün bir şekilde başlatılmıyorsa, bu sorun ekranla ilgili değil, başlatmayla ilgili bir sorundur. HP Dizüstü Bilgisayarlar - Başlatma veya Önyükleme Sırasında Hata Mesajlarının Görüntülenmediği Siyah Ekran Görüntüleri Sorununu Giderme başlıklı bölüme bakın.
Aşağıdaki koşullar, ekranda veya dizüstü bilgisayarın başka bir donanımında bir sorun olduğuna işaret eder. Bu tip durumlar için yapabilecek herhangi bir ayar veya düzeltici işlem bulunmamaktadır. Teknik yardım almak için yetkili onarım merkeziyle irtibat kurun.
Şekil 10: Ekranda Titreme
Şekil 11: Ekranda dikey çizgiler
Şekil 12: Sabit yatay yeşil çizgi
Şekil 13: Yanlış renkler
Daha fazla yardım için HP Customer Support ile irtibat kurun.

Kırık veya fiziksel hasara uğramış ekranlar

Çatlak LCD ekranlardaki hasar çok farklı şekillerde görüntülenir. Bu tür bir fiziksel hasarı mümkün olduğunca erken tespit etmenin yolu, başlatma işlemlerini bilgisayar Windows'a (veya başka bir işletim sistemine) önyükleme yapmadan önce BIOS seviyesinde gerçekleştirmektir. Ekranın değiştirilmesi gerekir. Bu sorunu giderilebileceği herhangi bir işlem yoktur. Dizüstü bilgisayar, harici bir monitöre bağlanarak kullanılabilir.
Şekil 14: Yatay ve Dikey çizgiler
Şekil 15: Çapraz veya zikzak çizgiler
HP hasar görmüş bir ekranı değiştirilmesini denemeyi önermez. Yetkili bir onarım merkeziyle irtibat kurmalısınız. Daha fazla bilgi için, bkz. HP Dizüstü Bilgisayarlar - Çatlak Sıvı Kristal Ekran (LCD)

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da