İçeriğe geç

Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Belleğe Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 7)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 yüklü olarak sunulan HP ve Compaq bilgisayarlar ile ilgilidir.
Bu belgede, bilgisayarınızla ilgili önemli bir sorun oluştuğunda, bilgisayarınızı orijinal durumuna geri yüklemek için kullanabileceğiniz kurtarma ortamlarının nasıl oluşturulacağı açıklanmaktadır.
HP, bilgisayarınızı alır almaz kurtarma diskleri veya bir kurtarma USB flash sürücüsü oluşturmanızı önemle tavsiye eder. Windows 7 yüklü HP bilgisayarınızda HP kurtarma programı yoksa veya kurtarma bölümü zarar görmeden veya silinmeden önce kurtarma diskleri ya da USB bellek oluşturulmadıysa Internet'ten model numaranıza uygun bir HP kurtarma diski seti bulmanız veya yeni bir işletim sistemi yüklemeniz gerekir.
HP kurtarma yazılımı, sadece bir adet kurtarma yedeği oluşturmanıza izin verir. Bu yedek dosyalar, bilgisayarla birlikte verilen orijinal işletim sistemini, sürücüleri ve uygulama yazılımlarını içerir.

Kurtarma ortamı seçenekleri: Diskler veya USB flash sürücü

Bilgisayarınızda kurtarma ortamı oluşturmaya yönelik bir ya da iki seçenek sunuluyor olabilir. Sizin için en uygun seçeneği kullanın.
Sunulan kurtarma ortamı oluşturma seçeneklerini belirlemek için sırasıyla Başlat (), Tüm Programlar ve Recovery Manager ögelerine tıklayın.
 • Listede Kurtarma Diski Oluşturma seçeneği görünüyorsa sadece diskleri kullanabilirsiniz.
 • Listede Kurtarma Ortamı Oluşturma seçeneği görünüyorsa disk veya USB flash sürücü kullanabilirsiniz.
Bilgisayarınızın sağladığı ortam seçeneklerine bağlı olarak, aşağıdaki prosedürlerden birini izleyin.
HP, bilgisayarınızı satın aldıktan hemen sonra kurtarma disklerinizi oluşturmanızı önerir. Bu bölümde kurtarma diski setinin nasıl oluşturulacağı açıklanmaktadır.
Windows 7'de kurtarma diskleri oluşturma hakkındaki videoyu izleyin

Özellikler ve kurtarma diski oluşturma işlemi hakkında önemli bilgiler

Aşağıda, kurtarma diskleri oluşturmaya ilişkin özelliklerin ve önemli bilgilerin bir listesi verilmektedir:
 • Recovery Media Creation yazılımı boş ve yazılabilir DVD'ler (DVD-R, DVD-R DL, DVD+R veya DVD+R DL) kullanarak bir dizi sistem kurtarma diski oluşturur. HP, boş DVD+R disklerinin kullanılmasını önerir. Bu kurtarma DVD'leri çok önemli olduğu için güvendiğiniz bir üreticiye ait markalı bir ürün kullanın. Yaklaşık 4 boş DVD+R diskine ihtiyacınız vardır. Recovery Media Creation yazılım programı, işleme başlarken kaç adet disk gerektiğini belirtir.
  NOT:Sadece DVD-R, DVD-R DL, DVD+R veya DVD+R DL diskleri Recovery Media Creation programı ile uyumludur. Aşağıdaki disk türleri, Recovery Media Creation programı ile uyumlu değildir:
  • CD'ler
  • DVD-RW
  • DVD+RW
  • DVD-RW DL
  • DVD+RW DL
 • Recovery Media Creation yazılım programı, sadece bir adet tam disk setinin oluşturulmasına izin verir.
 • Recovery Media Creation yazılım programının bir disk seti oluşturması için bozulmamış bir kurtarma bölümü [Kurtarma Görüntüsü (D:)] gerekir. Bozulmamış kelimesi, kurtarma bölümünün değiştirilmemiş veya kaldırılmamış olduğu anlamına gelir.
 • Oluşturma işlemi, her DVD için 30 dakika sürer. Tüm kurtarma setinin aynı oturum içinde oluşturulması gerekmez.
 • Recovery Media Creation yazılımını, diske yazma işleminin devam ettiği durumlar dışında İptal düğmesine tıklayarak istediğiniz zaman durdurabilirsiniz. Recovery Media Creation yazılım programı yeniden çalıştırıldığında kaldığı yerden itibaren otomatik olarak başlar.
 • Oluşturduğunuz kurtarma disklerini, ikinci bir bilgisayarda ancak bu bilgisayar kurtarma disklerinin oluşturulduğu bilgisayarla aynı modelse kullanabilirsiniz.

Windows 7'den kurtarma diskleri oluşturma

Kurtarma disk setinizi oluşturmak için bu adımları izleyin.
NOT:Disk sürücünüz DVD+R biçimini destekliyorsa DVD+R diskler kullanın. CD ve DVD-RW/DVD-RW diskler, Kurtarma Diski Oluşturma programı ile uyumlu değildir.
NOT: Diskler oluşturulurken sürücü şifreleme yazılımı çalışıyorsa dosya doğrulama hataları oluşabilir. bitlocker gibi bir sürücü şifreleme yazılımı kullanıyorsanız disk oluşturmaya başlamadan önce sürücü şifreleme özelliğini devre dışı bırakın.
NOT:Bilgisayar ekranınız, aşağıda gösterilen ekranlardan biraz farklı olabilir.
 1. İnternet bağlantısını kesin ve diğer tüm programları kapatın. Kurtarma disklerinin oluşturulması, kaynakları yoğun şekilde kullanan bir işlemdir. Bilgisayar kurtarma diskleri oluştururken, bilgisayarınızı başka bir iş için kullanmamalısınız.
 2. Başlat () seçeneğine tıklayın ve Arama alanına Recovery Manager yazın.
 3. Bir Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılırsa gereken işleme bağlı olarak Evet seçeneğine tıklayın veya oturum açma parolanızı girin. HP, en iyi sonuçları almanız için Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni geçici olarak devre dışı bırakmanızı önerir.
  Recovery Manager penceresi açılır.
 4. Pencerede gösterilen seçeneğe bağlı olarak Kurtarma Ortamı Oluşturma veya Kurtarma Diski Oluşturma seçeneğine tıklayın.
  NOT:Kurtarma Ortamı Oluşturma veya Kurtarma Diski Oluşturma seçenekleri kullanılamıyorsa (griyle gösteriliyorsa), daha önce bir kurtarma görüntüsü oluşturulmuştur. Lisans sınırlamaları sebebiyle, yalnızca tek bir kurtarma ortamı seti oluşturulabilir. Yeni kurtarma ortamlarının çevrimiçi olarak sipariş edilmesi veya başka bir yöntem kullanılarak temin edilmesi gerekir.
  Şekil 1: Recovery Manager: Kurtarma Ortamı seçimi
  Recovery Media Creation seçili şekilde Recovery Manager ekranı
 5. Recovery Manager penceresinde gösterilen seçeneklere bağlı olarak aşağıdakilerden birini yapın:
  • Pencerede Kurtarma Diski Oluşturmaya Hoş Geldiniz mesajı gösteriliyorsa devam etmek için İleri seçeneğine tıklayın.
  • Pencerede Kurtarma Ortamı Oluşturmaya Hoş Geldiniz mesajı gösteriliyorsa Boş DVD(ler) kullanarak kurtarma ortamı oluştur seçeneğini belirleyin ve devam etmek için İleri seçeneğine tıklayın.
  Şekil 2: Recovery Manager: Kurtarma Ortamı seçimi
 6. Kurtarma Diski Oluşturma programı, kurtarma diski setinizi oluşturmanız için gereken disk sayısını görüntüler.
  Pencerede gösterilen sayıda boş DVD alın ve diskleri kalıcı bir işaretleme kalemi kullanarak disk numarasına göre etiketleyin.
  Örneğin, kurtarma için 2 disk gerekiyorsa ilk diski 1/2, ikinci diski de 2/2 olarak adlandırın.
  Şekil 3: Kurtarma Diski Oluşturma: Gerekli disk sayısı
  Gerekli disk sayısı
 7. İlk boş DVD'yi yerleştirip disk tepsisini kapatın. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  NOT:Boş diski taktığınızda bir Otomatik Kullan mesajı görüntülenebilir. Bu mesajla karşılaşırsanız sağ üst köşedeki x işaretine tıklayarak mesajı kapatın. Bu mesajın kurtarma diski oluşturma işlemi ile hiçbir ilgisi yoktur.
  Disk türünü ve gereken disk sayısını gösteren bir doğrulama penceresi açılır.
  Şekil 4: Kurtarma Diski Oluşturma: Disk doğrulama penceresi
  Disk doğrulama penceresi
 8. İleri seçeneğine tıklayın.
  Kurtarma Diski Oluşturma penceresi açılarak aşağıdaki işlemlerin durumunu görüntüler:
  • Dosyaları alma - Program gerekli dosyaları kurtarma bölmesinden alır.
  • Dosyaları yazma - Program ilk diski yazar.
  • Diski doğrulama - Program her bir diskin içeriğini doğrular.
   Şekil 5: Kurtarma Diski Oluşturma: Disk 1/1 oluşturuluyor
   Disk 1 oluşturuluyor
  ÖNLEM:Yazma işlemini tam ortasında iptal etmek, diskin bozulmasına ve kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir. İptal etmeden önce diskin yazma ve doğrulama işlemini tamamlamasını ve bir sonraki diskin istenmesini bekleyin.
  NOT:Disk oluşturma işlemi, dosyaları alırken otomatik olarak iptal olursa Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni geçici olarak devre dışı bırakın .
 9. Disk oluşturma işleminin başarıyla tamamlandığını gösteren bir mesaj alana kadar bekleyin.
  Şekil 6: Kurtarma Diski Oluşturma: Disk oluşturma başarılı
  Disk Oluşturma başarılı ekranı
 10. Disk oluşturulduktan sonra, disk tepsisi otomatik olarak açılır.
 11. Başka bir disk istenirse diğer diski tepsiye yerleştirin.
  NOT:Masaüstünde Otomatik Kullan mesajı görüntülenebilir. Bu mesaj görüntülenirse sağ üst köşedeki x işaretine tıklayarak mesajı kapatın. Bu mesajın kurtarma diski oluşturma işlemi ile hiçbir ilgisi yoktur.
  Aynı işlem, Disk 2 ve gerekirse kullanılacak diğer diskler için yeniden başlar. Her disk başarılı bir şekilde yazıldıktan sonra, bir Disk oluşturma başarılı mesajı görüntülenir ve disk tepsisi otomatik olarak açılarak diski geri almanızı sağlar.
 12. Disk oluşturma işlemine Kurtarma Diski Oluşturma programı tüm kurtarma disklerini başarıyla oluşturana kadar devam edin.
  Şekil 7: Kurtarma Diski Oluşturma: Recovery Media Creation tamamlandı
  Kurtarma Diski Oluşturma tamamlandı mesajı
 13. Son seçeneğine tıklayın.
 14. Tüm disklerin, uygun biçimde işaretlendiğinden emin olun ve bu diskleri güvenli bir yerde saklayın.
  ÖNLEM:Oluşturduğunuz disklerin korunması önemlidir. Bu diskleri, güneş ışığından uzak, güvenli ve karanlık bir yerde saklayın.
 15. Bir disk setini başarıyla oluşturduktan sonra yeni bir kurtarma diski seti oluşturmaya çalışırsanız sadece bir kurtarma setine izin verildiğini belirten bir ekran görüntülenir. Tek seçeneğiniz, Tamam seçeneğine tıklayıp programdan çıkmaktır. İlk kurtarma diski seti eksikse veya hasar gördüyse ve bu mesaj açılırsa yeni diskler temin etmek için başka bir yöntem kullanın. Kurtarma Diskleri mi Arıyorsunuz? başlıklı belgeye bakın.
Disk doğrulama hatalarını giderme
Bir disk çıkarıldığında disk doğrulama hata mesajı görüntülenirse bu diskte yapılan diske yazma işlemi hatalıdır. Sistem kurtarma diski işleminden çıkmayın. Bunun yerine, disk oluşturma işlemini tamamlamak için başka bir disk yerleştirin. Hata tekrar oluşursa başka bir markanın yazılabilir disklerini kullanın.
Disk oluşturma işlemi başarısız olursa ve kurtarma diskleri sipariş etmeniz gerekirse Kurtarma Diskleri mi Arıyorsunuz? başlıklı belgeye bakın.
HP, bilgisayarınızı satın aldıktan hemen sonra kurtarma disklerinizi oluşturmanızı önerir. Bu bölümde, kurtarma görüntüsünün bir USB flash sürücüye nasıl kaydedileceği açıklanmaktadır.
USB flash belleğe kurtarma görüntüsü kaydetme hakkındaki videoyu izleyin

Özellikler ve USB flash belleğe kurtarma görüntüsü kaydetmeyle ilgili önemli bilgiler

Aşağıda özelliklerin ve önemli bilgilerin bir listesi verilmektedir:
 • Boş, en fazla 32 GB kapasiteli ve Windows 8 uyumlu olarak BELİRTİLMEMİŞ bir USB flash sürücüsü kullanın.
 • Kullanıcı Hesabı Denetimi etkinleştirilmişse geçici olarak Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni devre dışı bırakın . Bu seçeneği devre dışı bırakmak, işlem sırasında bir sorunla karşılaşma olasılığınızı azaltır.
 • Ortam oluşturma yazılımı, sadece bir adet sistem görüntüsünün oluşturulmasına izin verir. Kurtarma diski seti oluşturduysanız USB sürücüsünde bir sistem görüntüsü oluşturamazsınız.
 • Ortam oluşturma yazılımının kullanılması için bozulmamış bir kurtarma bölümü (FACTORY_IMAGE D:) gereklidir. Bozulmamış kelimesi, kurtarma bölümünün değiştirilmemiş veya kaldırılmamış olduğu anlamına gelir.
 • Görüntü oluşturma işlemi yaklaşık 30 dakika sürer.

Windows 7'de USB flash sürücüye bir kurtarma görüntüsü kaydetme

Disk yerine, belirli boş USB depolama aygıtlarında bir kurtarma çözümü oluşturabilirsiniz. Bir USB flash sürücüsü sayesinde disk takıp çıkarmanız gerekmez ve kurtarma işlemi çok daha hızlı tamamlanır.
NOT: Bu ortamlar oluşturulurken sürücü şifreleme yazılımı çalışıyorsa dosya doğrulama hataları oluşabilir. bitlocker gibi bir sürücü şifreleme yazılımı kullanıyorsanız ortamı oluşturmaya başlamadan önce sürücü şifreleme özelliğini devre dışı bırakın.
 1. İnternet bağlantısını kesin ve diğer tüm yazılımları kapatın.
 2. Başlat () seçeneğine tıklayın ve Arama alanına Recovery Manager yazın.
 3. Bir Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresi açılırsa gereken işleme bağlı olarak Evet seçeneğine tıklayın veya oturum açma parolanızı girin. HP, en iyi sonuçları almanız için Windows Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni geçici olarak devre dışı bırakmanızı önerir.
  Recovery Manager penceresi açılır.
 4. Kurtarma Ortamı Oluşturma seçeneğine tıklayın.
  NOT:Kurtarma Ortamı Oluşturma seçeneği kullanılamıyorsa (griyle gösteriliyorsa), daha önce bir kurtarma görüntüsü oluşturulmuştur. Lisans sınırlamaları sebebiyle, yalnızca tek bir kurtarma ortamı seti oluşturulabilir. Yeni kurtarma ortamlarının çevrimiçi olarak sipariş edilmesi veya başka bir yöntem kullanılarak temin edilmesi gerekir.
  Şekil 8: Recovery Manager: Kurtarma Ortamı seçimi
  Recovery Media Creation seçili şekilde Recovery Manager ekranı
 5. USB flash sürücüyle kurtarma ortamı oluştur seçeneğini belirleyin ve devam etmek için İleri seçeneğine tıklayın.
  Şekil 9: Recovery Media Creation
  Recovery Media Creation hoş geldiniz ekranı
 6. USB flash bellekle kurtarma ortamı oluştur seçeneğine, ardından da İleri seçeneğine tıklayın.
  Çıkarılabilir disklerin sabit diskteki konumlarını gösteren bir doğrulama penceresi açılır.
 7. USB flash belleğinizin konumunu seçin ve İleri seçeneğine tıklayın.
  Şekil 10: USB flash sürücünün konumu
  USB flash sürücünün konumu
 8. Flash sürücünün biçimlendirileceğini bildiren bir Recovery Manager mesajı görüntülenir. USB flash sürücüyü biçimlendirmek için Tamam seçeneğine tıklayarak devam edin.
  NOT:Bu flash sürücüyü biçimlendirmek, sürücüdeki tüm dosyaları siler.
  Şekil 11: Doğrulama mesajı
  Doğrulama mesajı
 9. Yazılımın kurtarma ortamınızı oluşturmasını bekleyin.
  Kurtarma görüntüsü oluşturma işlemi iki aşamadan oluşur:
  İlk olarak yazılım dosyaları USB flash sürücüye kopyalar.
  Şekil 12: Dosyalar kopyalanıyor ekranı
  Dosyalar kopyalanıyor ekranı
  Ardından, yazılım dosyaların başarılı bir şekilde kopyalandığını doğrular. Her işlem için bir ekran görüntülenir.
  Şekil 13: Dosyalar doğrulanıyor ekranı
  Dosyalar doğrulanıyor ekranı
 10. Recovery Manager kurtarma ortamını başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra Son seçeneğine tıklayın.
  Şekil 14: Ortam oluşturma başarılı mesajı
  Ortam oluşturma başarılı ekranı
 11. USB flash sürücüyü güvenli ve korunaklı bir yerde saklayın.
 12. Bir kurtarma görüntüsünü başarıyla kaydettikten sonra USB flash sürücüye bir başka kurtarma görüntüsü kaydetmeyi denerseniz sadece bir kurtarma setine izin verildiğini belirten bir ekran görüntülenir. Tek seçenek, Tamam seçeneğine tıklayıp programdan çıkmaktır.

HP kurtarma ortamı oluşturma hakkında sık sorulan sorular

Neden "Kurtarma diski oluşturuldu" mesajı alıyorum?

Lisans kısıtlamaları nedeniyle, bilgisayarınızdan yalnızca bir HP kurtarma çözümü oluşturabilirsiniz. Bu mesaj, kurtarma ortamı daha önce oluşturulduğu zaman görünür. İkinci el bir bilgisayar aldıysanız veya mağazadan aldığınız bilgisayar daha önce açıldıysa, siz bilgisayarı satın almadan önce büyük olasılıkla kurtarma ortamı oluşturulmuştur ve bu mesaj normaldir. Bilgisayar birkaç yıldan daha yeniyse, HP'den büyük olasılıkla bir kurtarma çözümü alabilirsiniz. Bilgisayarın garanti durumuna, satın alındığı Ülkeye/Bölgeye ve mesaja neden olan koşula göre belirli bir bedel ödemek gerekebilir. Daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Veya HP USB Kurtarma Sürücüsü Mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.

Disk oluştururken hatalarla karşılaşıyorum, ne yapabilirim?

Disk uyumluluğu veya diğer yazılımlar etki ediyor olabilir. Güvenli mod, Windows yüklenirken, çok gerekli olmayan hizmetlerin ve yazılımların açılmasını önler. Diskleri oluşturmak için, Windows'un güvenli modunda Recovery Manager'ı açın. Windows'un güvenli modu hakkında daha fazla bilgi için bkz. Windows 7 Güvenli Mod . Sorun devam ederse, güvendiğiniz, başka markadan, yüksek kaliteli yeni diskler kullanın. HP, sürücünüzde DVD+R formatı kullanmanızı önerir.

USB flash sürücüsü oluşturmaya çalıştığımda USB depolama aygıtım algılanmıyor. Neden?

HP Recovery Manager yazılımı, kapasitesi 32 GB üzerinde olan birçok USB depolama aygıtıyla uyumsuzdur. HP Recovery Manager, oluşturma işlemi sırasında kaynak dosyaların toplam boyutunu görüntüler. Oluşturma sırasında hangi kapasitede depolama aygıtı kullanmanız gerektiğini öğrenmek için bu ekranda durabilirsiniz. Kaynak dosyaların toplam boyutundan daha büyük bir depolama aygıtı kullanın, ancak bu 32 GB'tan büyük olmamalıdır.
Ayrıca, Windows 8 uyumlu logosu olan USB flash sürücüleri de kullanılamaz. Bu logoyu taşıyan USB aygıtları Microsoft'un Windows 8 To Go özelliğiyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve Windows'ta harici bir aygıt olarak görüntülenmez. Bunun yerine, Windows'ta dahili bir sabit sürücü gibi işlev görür ve Yerel Disk olarak görünürler. HP kurtarma oluşturma yazılımı harici bir ortam aradığı için, Windows 8 uyumlu logosu taşıyan bir USB depolama aygıtı, aygıtlar listesinde görünmez (ve kurtarma ortamı olarak kullanılamaz).
Şekil 15: USB aygıtı ürün ambalajı üzerinde Windows 8 Uyumlu logosu - kullanmayın
Windows 8 Uyumlu logosu

HP Kurtarma ortamı oluşturduğum zaman, yüklediğim yazılımlar (örneğin Office) kaydediliyor mu?

HP kurtarma işlemi, yazılım görüntüsünü özgün durumuna döndürür. HP kurtarma işlemi yaptığınız zaman, daha sonra yüklenmiş olan tüm yazılımlar kaldırılır.
Bilgisayarınızdaki tüm yazılımları belirli bir zamanda kaydetmek isterseniz, bir sistem “görüntüsü” oluşturmak için Windows 7'yi kullanın. Böylece, bilgisayarınızdaki tüm yazılımları, sistem görüntüsünü oluşturduğunuz zamanki haliyle geri yüklemek için bu sistem görüntüsünü kullanabilirsiniz. Sistem görüntüsünü nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmek için, Bilgisayarınızı Geri Yüklemek İçin Sistem Görüntüsünü Oluşturma ve Kullanma (Windows 7) başlıklı konuya bakın.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da