İçeriğe geç

Donanım Tanılama Araçlarını Kullanarak Donanım Sorunlarını Test Etme (Windows 7)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 ve Donanım Tanılama Araçları yüklü HP ve Compaq masaüstü bilgisayarlar için geçerlidir.
NOT:Kullandığınız Donanım Tanılama Araçlarının sürümüne bağlı olarak, bazı özellikler bulunmayabilir.
Donanım Tanılama Araçları, bilgisayar donanımını test etmek ve bilgisayarınızdaki sorunları gidermek için kullanabileceğiniz bir programdır.
NOT:Aradığınız bilgileri bu belgede bulamamanız halinde daha fazla faydalı bilgi almak için Donanım Tanılama Araçları penceresinin üst kısmındaki Daha Fazla Bilgi düğmesine () tıklayın. Genel donanım sorunlarının çözülmesi ile ilgili özel testler ve tavsiyeler hakkında ayrıntılı bilgileri görüntüleyin.

Windows'ta Donanım Tanılama Araçları programını kullanma

Bu bölümde, Windows 7 çalışırken ve program Windows'ta açılabildiğinde Donanım Tanılama Araçlarının nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Windows 7'ye erişemiyorsanız ya da Windows'ta Donanım Tanılama Araçları programını açamıyorsanız, Windows açılmadığında Donanım Tanılama Araçları programını kullanma veya Önyüklenebilir Tanılama Diskini Kullanma başlıklı belgelere bakın.

1. Adım: Başlamadan önce

Tüm programları ve ekran koruyucuyu kapatın. Çoğu testin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer; ancak bazı testler daha uzun sürebilir ve çok fazla sistem kaynağı kullanabilir. Testlerin daha etkin bir şekilde çalışması için gerekli olmayan uygulamaları kapatın.
NOT: Donanım Tanılama Araçları birçok bilgi sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için görüntülenen talimatları okuyun ve uygulayın. Talimatlar, testler çalıştırılmadan önce, çalıştırılırken veya çalıştırıldıktan sonra görüntülenebilir.

2. Adım: Donanım Tanılama Araçları programını başlatın

Sırasıyla Başlat, Tüm Programlar, Bilgisayar Yardımı ve Araçları ve Donanım Tanılama Araçları seçeneklerine tıklayın.
Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse parolayı girin veya onay verin.
Tüm uygulamaların kapatılması gerektiğini belirten bir pencere açılır. Gerekli olmayan tüm uygulamaları kapatın ve devam etmek için Tamam seçeneğine tıklayın.
Şekil 1: Tüm uygulamaları kapatın
Tanılama araçlarını çalıştırmadan önce belgeleri kaydedin ve tüm uygulamaları kapatın
Şekil 2: Bilgi toplama
Donanım Tanılama Araçları bilgileri toplarken lütfen bekleyin

3. Adım: Uyarı Mesajlarını Kontrol Edin

Donanım Tanılama Araçları, devre dışı bırakılan ya da yanlış yapılandırılan aygıtları bulmak için bilgisayarı tarar. Belirlenen sorunlar, ana sayfanın üst kısmındaki Uyarılar kısmında görüntülenir. Öncelikle Uyarıları kontrol edin; bilgisayardaki sorun uyarılardan biri ile ilgili olabilir.
Şekil 3: Uyarılar
Donanım Tanılama Araçları Uyarıları
 1. Uyarılar seçeneğine tıklayın ve mesajları inceleyin.
  Görüntülenen bir uyarı yoksa testi başlatmak için 4. Adıma geçin.
 2. Önyüklenebilir bir tanılama diski kaydedin (isteğe bağlı).
  İlk uyarı genellikle önyüklenebilir bir tanılama diski kaydetmenizi bildiren bir hatırlatmadan oluşur. Bilgisayarın başlayamaması durumunda, sorunu tanılamak amacıyla Donanım Tanılama Araçları programını açmak için bu önyüklenebilir diski kullanabilirsiniz.
  Şekil 4: Uyarı: Önyüklenebilir Tanılama Diski Oluşturun
  Uyarı: Önyüklenebilir Tanılama Diski Oluşturun
  Önyüklenebilir Tanılama Ortamı Oluşturucu seçeneğine tıklayın ve önyüklenebilir bir disk oluşturmak için ekranda görüntülenen talimatları uygulayın.
 3. Diğer tüm uyarıları inceleyin. Bilgileri okuyun ve gidermeye çalıştığınız sorun ile ilgili olup olmadığını belirleyin.

4. Adım: Bir aygıtı test edin

Donanım Tanılama Araçları ana sayfasında aygıt kategorileri görüntülenir. Ayrıntılı bilgi almak için fareyi kategorinin üzerine getirin.
Şekil 5: Donanım Tanılama Araçları: ana sayfa
Donanım Tanılama Araçları
 1. Soldaki listeden ya da ana sayfadaki gruplardan bir kategori seçin.
 2. Yanlış Yapılandırılmış bir aygıtın bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Aygıta tıklayın ve aygıt bilgilerini inceleyin.
  • Sistem Araçları'ndan birine tıklayın ve yanlış yapılandırma sorununu çözün.
  • Yanlış yapılandırılmış aygıtla ilgili sorunu gidermeyin. Yanlış yapılandırılmış aygıt, mevcut sorununuzla ilgili değildir. Yanlış yapılandırılmış aygıt sorununu başka bir zaman çözün.
 3. Bir aygıt seçin ve Testi çalıştır seçeneğine tıklayın.
 4. Devam etmek için Evet seçeneğine tıklayın.
  Şekil 6: Testi onaylayın
  Testi onaylayın
  NOT:Bazı testlerde ek mesajlar görüntülenebilir. Talimatları uygulayın ve devam etmek için Tamam düğmesine tıklayın.

5. Adım: Test sonuçlarını anlama

Üç tür test sonucu alınabilir:
 • Başarılı: Test edilen donanım aygıtında herhangi bir sorun bulunmadı. Bu sonuç, bilgisayardaki sorunun donanımdan değil, bir yazılım programından kaynaklandığını gösterebilir.
 • Başarısız veya Özel sorun tanımı: Donanım aygıtında bir sorun algılandı. Sorunun çözülebilmesi için verilen ayrıntılı talimatları uygulayın veya Yardım ve Destek Merkezi'nde ya da Donanım Tanılama Araçları çevrimiçi yardım bölümünde ilgili yardım konularını görüntülemek için bağlantılardan birine tıklayın.
 • Durduruldu: Test iptal edildi.
Şekil 7: Test sonuçları
Test sonuçları

Windows açılmadığında Donanım Tanılama Araçları programını kullanma

Windows 7'ye erişemeseniz bile, Donanım Tanılama Araçları programını kullanarak donanım sorunlarını test edebilirsiniz.
Bilgileri genişletmek için aşağıdaki başlığı veya yanındaki artı (+) işaretini tıklayın.
Sistem başladığında Recovery Manager aracılığıyla sabit sürücüden donanım testi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Adım: Donanım Tanılama Araçları programını başlatın

NOT: Donanım Tanılama Araçları birçok bilgi sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için görüntülenen talimatları okuyun ve uygulayın. Talimatlar, testler çalıştırılmadan önce, çalıştırılırken ve çalıştırıldıktan sonra görüntülenebilir.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Bağlı tüm aygıtların (Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi) bağlantısını kesin, tüm ortamları sürücülerden çıkarın ve yakın zamanda eklenen dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin.
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Windows 7'nin nasıl yüklendiğine bağlı olarak aşağıdaki işlemlerden birini yapın:
  • Windows 7 bilgisayarınıza yüklü olarak sunulduysa veya Windows Vista'dan yükseltildiyse ilk ekran (logo ekranı) açıldığında, Kurtarma Yöneticisi programı ekranda açılana kadar F11 tuşuna art arda basın.
  • Bilgisayarınız Windows XP'den Windows 7'ye yükseltildiyse ilk ekran (logo ekranı) açıldığında, Recovery Manager programı açılana kadar F10 tuşuna art arda basın.
  Şekil 8: Recovery Manager
  Recovery Manager
 5. Bilgisayar Denetimini Çalıştır seçeneğine tıklayın.

2. Adım: Testleri çalıştırın

 1. İşlemci, sabit disk sürücüsü ve bilgisayar belleğini test etmek için Temel Test seçeneğine tıklayın.
 2. Sabit sürücü, optik sürücü, işlemci ya da belleğin daha ayrıntılı analizi için Gelişmiş Kategorisi alanındaki testlerden birini seçin.
  Şekil 9: Donanım Tanılama Araçları
  Donanım Tanılama Araçları
 3. Test ekranında Çalıştır seçeneğine tıklayın.
  Üç tür test sonucu alınabilir:
  • Başarılı: Test edilen donanım aygıtında herhangi bir sorun bulunmadı. Bu, bilgisayardaki sorunun donanımdan değil yazılım programından kaynaklandığını gösterebilir.
  • Başarısız: Donanım aygıtında bir sorun algılandı. Hata kodunu not edin. Bozuk bileşeni değiştirin veya bilgisayarınızı servise gönderin.
  • Durduruldu: Test iptal edildi.
 4. Test tamamlandığında, Donanım Tanılama Araçları programını kullanarak işlemi bitirip bilgisayarı yeniden başlatmak için Çık seçeneğine tıklayın.
 5. Donanım Tanılama Araçları programını kapatmak ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Çık seçeneğine tıklayın.
Bilgisayarınız 2008 yılında veya daha sonra üretildiyse başlangıç işlemi sırasında bir donanım tanılama testi çalıştırabilirsiniz. Bunun için bilgisayarı açın ve ekranda HP ya da Compaq logosunu gördüğünüzde F9 tuşuna basın.
Şekil 10: BIOS testine girmek için kullanacağınız tuşu gösteren Önyükleme ekranı örneği.
Tanılama Araçları açılır ve çeşitli donanım testleri gerçekleştirir. Testte başarılı olan donanım öğelerinin yanında yeşil renkli onay işaretleri görüntülenir. Belirlenen sorunlar raporlanır.
Şekil 11: Ekran örneği: Tanılama Araçları testi

Önyüklenebilir Tanılama Diskini kullanma

Windows 7'ye veya Recovery Manager programına erişemiyorsanız, Donanım Tanılama Araçları programını çalıştırmak için Önyüklenebilir Tanılama Diskini kullanabilirsiniz. Önyüklenebilir Tanılama Diski, Windows 7'de Donanım Tanılama Araçları programı kullanılarak oluşturulur. Önyüklenebilir Tanılama Diskini oluşturma ile ilgili daha fazla bilgi almak için Windows'ta Donanım Tanılama Araçları Programını Kullanma başlıklı bölüme bakın.
Önyüklenebilir Tanılama Diskini oluşturduktan sonra, Donanım Tanılama Araçları programını diskten çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Önyüklenebilir Tanılama Diskini disk sürücüsüne yerleştirin.
 2. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 3. Dil Seçimi ekranında diliniz ile eşleşen harfi girin. Örneğin, İngilizceyi seçmek için A harfini girin.
 4. Devam etmek için giriş ekranında boşluk tuşuna basın.
 5. Belirtiler menüsünde karşılaştığınız belirtiyle eşleşen sayı tuşun basın. Hangi belirtinin kullanılacağından emin değilseniz, temel test paketini çalıştırmak için 4 tuşuna basın.
 6. Donanım Tanılama Araçları, seçtiğiniz belirtiye göre bilgisayar donanımınızla ilgili testleri çalıştırır.
  Üç tür test sonucu alınabilir:
  • Başarılı: Test edilen donanım aygıtında herhangi bir sorun bulunmadı. Bu, bilgisayardaki sorunun donanımdan değil yazılım programından kaynaklandığını gösterebilir.
  • Başarısız: Donanım aygıtında bir sorun algılandı. Hata kodunu test günlüğüne not edin. Test günlüğünü görüntülemek için boşluk tuşuna basarak Belirtiler menüsüne dönün ve 7 tuşuna basın.
   Bozuk bileşeni değiştirin veya bilgisayarınızı servise gönderin.
  • Durduruldu: Test iptal edildi.
 7. Belirtiler menüsüne dönmek için boşluk tuşuna basın.
 8. Yapılan tüm testler hakkında ayrıntılı bilgileri görüntülemek için Belirtiler menüsünden 7 tuşuna basın.
 9. Donanım Tanılama Araçları programından çıkmak için 8 tuşuna basın.
 10. Diski sürücüden çıkarın ve sistemi yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın.

Performans ve Yapılandırma Geçmişi

Performans ve Yapılandırma Geçmişi, testleri, taramaları, donanım değişikliklerini ve kritik olayları gösteren bir takvimi görüntüler. Bu bilgiler, donanım sorunlarının nedenini bulmak ve trendleri izlemek için yararlı olabilir.
Performans ve Yapılandırma Geçmişini görüntülemek için bu işlemleri gerçekleştirin:
 1. Performans ve Yapılandırma Geçmişi'ne tıklayın.
  Şekil 12: Donanım Tanılama Araçları
  Performans ve Yapılandırma Geçmişinin konumunu gösteren Donanım Tanılama Araçları ana sayfası
 2. Geçmiş donanım testlerini görüntülemek için Test Geçmişini Görüntüle'ye tıklayın.
  Şekil 13: Performans ve Yapılandırma Geçmişi
  Performans ve Yapılandırma Geçmişi
 3. Bir geçmiş öğesini görüntülemek için X'e veya öğenin - işaretine tıklayın.
  Şekil 14: Kritik Olay
  Kritik Olay genişletilmiş olarak Performans ve Yapılandırma Geçmişi

Donanım tanılama sorun gidericileri

Donanım Tanılama Araçları, donanım ile ilgili sorunları otomatik olarak tespit edip onarabilecek çeşitli sorun gidericiler içerir.
Sorun gidericileri kullanmak için şu işlemleri gerçekleştirin:
 1. Başlat, Tüm Programlar, Bilgisayar Yardım ve Araçlar ve Sorun Giderici öğelerine tıklayın.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse parolayı girin veya onay verin.
  Şekil 15: Sorun Gidericiyi Açma
  Başlat menüsünden Sorun Gidericiyi açma
 2. Açmak istediğiniz sorun gidericinin adını tıklayın.
 3. İleri seçeneğine tıklayın.
  Şekil 16: Ağ Sorunu Giderici
  Ağ Sorunu Giderici
  Sorun giderici sorunları tespit eder.
  Şekil 17: Sorunları algılama
  Ağ Sorunu Giderici, sorunları tespit ediyor
 4. Sorun gidermek için ekrandaki talimatları uygulayın.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da