İçeriğe geç

TouchPad'i Kullanma ve Yapılandırma (Windows 7 ve Vista)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 ve Windows Vista yüklü HP Dizüstü Bilgisayarlar ile ilgilidir.
Dokunmatik Yüzey, dizüstü bilgisayarın avuç dayama yerinde bulunan, dokunmaya duyarlı bir yüzeye sahip bir işaret aygıtıdır. Bazı dizüstü bilgisayarlarda, Dokunmatik Yüzey'in sağ tarafında, kaydırma işlevini temsil eden dikey bir çizgi bulunur. Dokunmatik Yüzey, ayrıca klasik fare işaret aygıtındaki sol ve sağ düğmeler gibi çalışan iki veya daha fazla düğmeye sahiptir.
Şekil 1: Örnek TouchPad - Bütün bilgisayarlarda tüm özellikler bulunmaz.
1 - Dokunmatik Yüzey LED ışığı
2 - Dokunmaya duyarlı alan
3 - Sol tıklama düğmesi
4 - Dokunmatik Yüzey açma/kapama düğmesi
5 - Dikey kaydırma bölgesi
6 - Sağ tıklama düğmesi
Dokunmatik Yüzey, yüzeyi üzerindeki çeşitli hareketleri farklı eylemler olarak değerlendirmek üzere yapılandırılabilir. Örneğin, Dokunmatik Yüzey bu şekilde yapılandırılmışsa web sitesinde gezinirken iki parmaklı sol yöne vuruş sizi bir önce görüntülenen sayfaya götürür; veya fare imleci bir metin dosyasının üzerine geldiğinde Dokunmatik Yüzey'e iki defa dokunarak bu dosyayı varsayılan metin düzenleyicisinde açabilirsiniz.
Dokunmatik Yüzey'in hassasiyetini ayarlayabilir, özellikleri ve hareketleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve düğme işlevselliğini değiştirebilirsiniz. Dokunmatik Yüzey'de rahat olmak genellikle biraz alıştırma gerektirir.
En sık kullanılan Dokunmatik Yüzey eylemleri hareket tabanlı eylemlerdir ve bu eylemler pencere ve dosyaların içinde hızlı bir şekilde gezinme ve çalışma için kısayollar sağlar. Çoğu Dokunmatik Yüzey modelleri ve yazılımları listelenen hareketlerin tamamını gerçekleştirebilir. Bazı durumlarda bu özellikler Dokunmatik Yüzey yazılımında görüntülenir ve sadece etkinleştirilmesi veya yapılandırılması gerekir.
Fare imlecini ekranda hareket ettirmek için parmağınızı Dokunmatik Yüzey üzerinde kaydırın.
Fare imlecini bir kez tıklamak için Dokunmatik Yüzey'e bir kere, çift tıklamak için iki kere dokunun.
Bir resmi ya da ekranın bir parçasını döndürmek için iki parmağınızla Dokunmatik Yüzey'e dokunup parmaklarınızı döndürün.

Dokunmatik Yüzey döndürme işlevi sadece, bir fotoğraf tarayıcısı gibi döndürme işlevine sahip uygulamalarda çalışır.
Bir öğeyi sürükleyip bırakmak için Dokunmatik Yüzey'e iki kere dokunarak öğeyi seçin, parmağınızı kaydırarak öğeyi taşıyın ve parmağınızı kaldırarak öğeyi bırakın.
Bir pencereyi, ekranı veya listeyi kaydırmak için Dokunmatik Yüzey'e iki parmağınızla dokunup parmaklarınızı yan yana veya yukarı-aşağı kaydırın. Kaydırma işlemini durdurmak için parmaklarınızı kaldırın.
Bir pencerede çalışırken görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak isterseniz, TouchPad'e iki parmağınızla dokunup parmaklarınızı dışa doğru hareket ettirerek görüntüyü yakınlaştırın, içe doğru hareket ettirerek görüntüyü uzaklaştırın.

Dokunmatik Yüzey yakınlaştırma işlevi sadece, bir fotoğraf tarayıcısı veya sözcük işlemci gibi yakınlaştırma işlevine sahip uygulamalarda çalışır.
Dokunmatik Yüzey yapılandırma seçenekleri Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasında bulunur. Özellikler sayfasını açmak için:
 1. Başlat seçeneğine tıklayın, arama alanına fare yazın ve ardından arama sonuçları listesinden Fare seçeneğini belirleyin.
 2. Fare Özellikleri panelinin Aygıt Ayarları sekmesinde TouchPad aygıtına çift tıklayın.
Kaydırma, düğmeler, dokunma hassasiyeti, kenar hassasiyeti ve hareket eylemleri gibi Dokunmatik Yüzey ayarlarını kişisel tercihlerinize göre düzenleyebilirsiniz.
NOT:Tüm dizüstü bilgisayarlar sinaptik TouchPad kullanmaz ancak tüm dokunmatik yüzeyler benzer özelliklere ve yapılandırma seçeneklerine sahiptir.
Şekil 2: TouchPad Özellikleri sayfası
Sinaptik TouchPad'ler için TouchPad özellikleri sayfası.
Dokunmatik Yüzey, bir program penceresinin içinde kaydırmaya izin veren özel bir yatay ve dikey kaydırma hareketi özelliğine sahiptir. Bunlar varsayılan olarak etkindir ve önceden yapılandırılmıştır. Ancak, Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasında her bir hareketin nasıl uygulanacağını özelleştirebilirsiniz.
Kaydırma ayarlarını değiştirmek için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. Kaydırma kategori başlığını genişletin.
 3. Tek Parmakla Kaydırma veya İki Parmakla Kaydırma seçeneğini belirleyin.
  NOT:Bir işaret aygıtındaki hareketleri kullanmaya yeni başladıysanız bu hareketleri kullanmaya alışana kadar aşağıdaki seçeneklerden sadece birini yapılandırmanız önerilir.
  Şekil 3: İki parmakla kaydırma
  İki Parmakla Kaydırmanın seçili olduğu TouchPad özellikleri
 4. Dikey kaydırmayı etkinleştir ve Yatay kaydırmayı etkinleştir seçeneklerini belirleyin. Bu seçenekler, bir veya iki parmağınızı yukarıya ve aşağıya ya da sola ve sağa kaydırarak bir program penceresinin görüntüsünü kaydırmanızı sağlar.
 5. Hareketin işleyiş şeklinden memnun olana kadar diğer kaydırma seçeneklerini yapılandırın.
 6. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kapatmak için Tamam seçeneğine tıklayın.
TouchPad, harici bir işaret aygıtında bulunan düğmelerle aynı işlevleri sağlayan özel bir sol ve sağ tıklatma düğmesi sunar. Bunlar varsayılan olarak etkindir ve önceden yapılandırılmıştır. Ancak her bir düğmeyi Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kullanarak özelleştirebilirsiniz.
Sol ve sağ düğmeleri yapılandırmak için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. Düğmeler kategori başlığını genişletin.
 3. Sol Düğme Eylemini veya Sağ Düğme Eylemini seçin ve ardından Düğme Eylem listesinden bir eylem seçin. Sol düğme varsayılan olarak Birincil Tıklama (Normal Seçim, Normal Sürükleme)'dir ve İkincil Düğme (İçerik Menüsü, Özel Sürükleme) sağ düğme için varsayılandır.
  Şekil 4: Sol veya Sağ Düğme Eylemi Seçme
  Sol ve Sağ Düğmelerin seçili olduğu TouchPad özellikleri
 4. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kapatmak için Tamam seçeneğine tıklayın.
TouchPad, harici bir işaret aygıtında bulunan tek ve çift tıklatma hareketleriyle aynı işlevleri sağlayan özel bir tek ve çift dokunma hareketi sunar. Ayrıca bir öğeyi harici bir işaret aygıtının sol düğmesine tıklayıp basılı tutarak sürüklediğiniz gibi, dokunmatik yüzeye dokunarak da bir öğeyi sürükleyebilirsiniz. Bu davranışlar varsayılan olarak etkindir ve önceden yapılandırılmıştır. TouchPad özellikleri sayfasında her bir dokunuşun nasıl uygulanacağını özelleştirebilirsiniz.
Dokunma ayarlarını değiştirmek için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. Dokunma kategori başlığını genişletin.
 3. Dokun ve Sürükle veya Dokunma Alanları seçeneğini belirleyin ve ardından ilgili eylemi değiştirin. Dokunma Alanları, Dokunmatik Yüzey'in her bir köşesinin farklı bir düğme gibi çalışacak şekilde yapılandırılmasını sağlar.
  Şekil 5: Dokunma özelliğinin ayarlanması
  Dokunma'nın seçili olduğu TouchPad özellikleri
 4. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kapatmak için Tamam seçeneğine tıklayın.
Dokunma Hassasiyeti ayarı parmağınızla baskı uyguladığınızda dokunmatik yüzeyin yanıt hızını ayarlamanızı sağlar. Klavyeyi kullanarak yazı yazarken veya parmağınız ya da avucunuz yanlışlıkla dokunmatik yüzeye değdiğinde imleç hareket ediyorsa hassasiyet ayarı çok yüksektir; hassasiyet ayarını düşürerek bu sorunu giderebilirsiniz. İmleç parmağınızı dokunmatik yüzeye sıkıca bastırmadığınız sürece sorunsuz bir şekilde hareket etmiyor ya da geç veya ağır hareket ediyorsa hassasiyet ayarı çok düşüktür; hassasiyet ayarını yükselterek bu sorunu giderebilirsiniz.
Dokunmatik Yüzey hassasiyetini ayarlamak için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. İşaret etme ve Hassasiyet kategori başlıklarını genişletin ve ardından Dokunma Hassasiyeti seçeneğini belirleyin.
  Hassasiyet kaydırıcı denetimi varsayılan olarak ortada durur.
  Şekil 6: Dokunmatik Yüzey Hassasiyetinin ayarlanması
  Hassasiyetin seçili olduğu TouchPad özellikleri.
 3. Parmağınızla dokunmatik yüzeye dokunun ve imlecin nasıl hareket ettiğini gözlemleyin.
  • Eliniz dokunmatik yüzeye hafifçe değdiğinde imleç kararsız bir şekilde hareket ediyorsa kaydırıcıyı Sert Dokunuş konumuna doğru götürün, Uygula seçeneğine tıklayın ve hassasiyeti tekrar test edin.
  • İmlecin tepki vermesi için parmağınızı dokunmatik yüzeye sertçe bastırmanız gerekiyorsa kaydırıcıyı Hafif Dokunuş konumuna doğru götürün, Uygula seçeneğine tıklayın ve hassasiyeti tekrar test edin.
 4. Dokunmadan ve hareketten memnun olduğunuzda, Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kapatmak için Tamam seçeneğine tıklayın.
EdgeMotion ayarlarının ayarlanması şu sorunları düzeltebilir:
 • İmleç yalnız ekranın yarısına kadar hareket ediyor.
 • İmlecin ekranın bir tarafından diğer tarafına gitmesi için Dokunmatik Yüzey'e iki ya da üç kez dokunmanız gerekebilir.
 • İmleç Dokunmatik Yüzey'in kenarında hareket etmeyi kesiyor.
 • İmleç,Dokunmatik Yüzey'in kenarında basınca duyarlıdır.
Dokunmatik Yüzey'in EdgeMotion özelliklerini ayarlamak için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. İşaret etme kategorisini genişletin ve ardından EdgeMotion seçeneğine tıklayın.
  Şekil 7: EdgeMotion'ın ayarlanması
   İşaret etmenin seçili olduğu Touchpad EdgeMotion özellikleri.
 3. Sürükleme ve işaret etme esnasında EdgeMotion'ın yürütülmesi seçeneğine tıklayın. Bu işlem EdgeMotion işlevini etkinleştirir.
  İşlevi devre dışı bırakmak için EdgeMotion Yok seçeneğini belirleyin.
 4. Dokunmatik Yüzey çizimini görüntülemek için EdgeMotion Bölgesi seçeneğini belirleyin. Kenarların etrafındaki koyu renkli alan, imlecin hareket etmeye devam etmesi için parmağınızı basılı tutabileceğiniz alanı gösterir.
  EdgeMotion Bölgesi, varsayılan olarak Dokunmatik Yüzey kenarlarına eşit olarak dağıtılmıştır.
  Şekil 8: Edge Motion'ın Ayarlanması
  EdgeMotion'ın seçili olduğu TouchPad özellikleri.
 5. Parmağınızı dokunmatik yüzey üzerinde yavaşça hareket ettirin ve parmağınızı kaldırarak koyu renkli alana getirdiğinizde imlecin hareket etmeye nasıl devam ettiğini gözlemleyin.
 6. Parmağınızın boyutuna göre ayarlamak için EdgeMotion Bölgesinin kenarında bir nokta seçip sürükleyerek bölgeyi ayarlayın.
  Uygula seçeneğine tıklayın ve imleç hareketini tekrar test edin.
 7. Hız ayarlama kontrolünü görüntülemek için EdgeMotion Hızı seçeneğini seçin. Parmağınız EdgeMotion Bölgesi içindeyken imleç hızını ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın.
 8. Seçilen bölgeden ve hızdan memnun olduğunuzda, Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını kapatmak için Tamam seçeneğine tıklayın.
Dokunmatik yüzeyin hareket kullanmayan normal bir dizüstü bilgisayar faresi gibi çalışmasını istiyorsanız bu özellikleri kapatabilirsiniz.
Tüm hareketleri kapatmak için:
 1. Windows sistem çubuğunda Synaptics İşaretçi Aygıtı öğesine sağ tıklayın.
 2. Hareketleri Devre Dışı Bırak seçeneğini belirleyin.
  Şekil 9: Hareketlerin kapatılması
  Hareketleri Devre Dışı Bırak'ın seçili olduğu aygıt özelliklerini işaret etmek için Görev çubuğu simgesi.
Hareketleri tekrar açmak için açılır menüden Hareketleri Devre Dışı Bırak seçeneğinin seçimini kaldırın.
Varsayılan olarak, tüm dokunmatik yüzey hareketleri etkindir. Ancak bazı hareketleri daha kolay ve diğerlerine göre daha faydalı bulabilirsiniz. Herhangi bir hareketle ilgili bir sorun yaşıyorsanız veya bir hareketi kullanmak istemiyorsanız bu hareketi kapatabilirsiniz.
Bir hareketi kapatmak için:
 1. Dokunmatik Yüzey özellikleri sayfasını açın.
 2. Bir dokunmatik yüzey hareketi seçin veya belirli bir eylem seçmek üzere hareketin yanındaki artı işaretine [+] tıklayın.
  Şekil 10: Bir hareketi devre dışı bırakma
  Etkinleştir/Devre Dışı Bırak Sıkıştırma Zoom'u seçili olan Touchpad özellikleri.
 3. Söz konusu hareket veya eylemle ilgili ayarları kapatmak için Etkinleştir alanındaki işaretini kaldırın.
Hareket veya eylem gerekirse yeniden etkinleştirilebilir.
Dokunmatik yüzey, bazı dizüstü bilgisayarlarda dokunmatik yüzeyin yakınında bulunan bir açma/kapatma düğmesine basarak kapatılabilir. Dizüstü bilgisayarda böyle bir açma/kapatma düğmesi yoksa Dokunmatik Yüzey'i Fare Özellikleri ekranından devre dışı bırakabilirsiniz.
NOT:Dokunmatik yüzey devre dışı bırakıldığında imleci kontrol etmek için harici bir fare veya başka bir işaret aygıtı kullanmalısınız.
Dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakmak için:
 1. Başlat seçeneğine tıklayın, arama alanına fare yazın ve ardından arama sonuçları listesinden Fare seçeneğini belirleyin.
 2. Fare Özellikleri ekranının Aygıt Ayarları sekmesinde Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayarak Dokunmatik Yüzey'i kapatın.
  Şekil 11: Dokunmatik Yüzey'i Devre Dışı Bırakma
  Devre dışı'nın seçili olduğu fare özellikleri.
Gerekirse dokunmatik yüzeyi yeniden etkinleştirebilirsiniz.
HP, ürünlerini sürekli olarak geliştirerek kullanıcıları için yazılım güncelleştirmeleri sağlar. Dizüstü bilgisayarınızın ve dokunmatik yüzey işaret aygıtınızın işlevlerinden en iyi şekilde faydalanmak için güncelleştirilmiş yazılımları, sürücüleri ve sistem BIOS'unu düzenli olarak denetlemeniz önerilir. En güncel yazılım ve sürücüleri nasıl bulacağınızı öğrenmek için bkz. Yazılım ve Sürücü Edinme .

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da