İçeriğe geç

İndirilebilir USB Kurtarma Flash Diski Oluşturma Yardımcı Programını Kullanma

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 7 ve Vista yüklü HP Dizüstü Bilgisayarlar ile ilgilidir.
Çoğu dizüstü bilgisayar, HP Recovery Manager yazılımını kullanarak çıkarılabilir kurtarma ortamları oluşturma özelliğine sahiptir. Recovery Manager yazılımında bu seçenek sunulmuyorsa ve bilgisayarınız halen sabit sürücü kurtarma bölümüne sahipse indirilebilir bir USB Kurtarma Flash Diski oluşturma yardımcı programı kullanarak çıkarılabilir bir USB flash aygıtında bir kurtarma çözümü oluşturabilirsiniz. Recovery Manager yazılımında bu seçenek sunulmuyorsa bir USB kurtarma çözümü oluşturmak için bu belgeyi kullanın.
Dahili optik disk sürücüsü bulunmayan dizüstü bilgisayarlarda, bir USB Flash aygıtı üzerinde bir kurtarma çözümü oluşturmak yararlı olacaktır. USB Flash aygıtı üzerinde Vista veya Windows 7 kurtarma çözümü oluşturmak için aşağıdakiler gereklidir:
 • Kurtarma çözümü, sadece bir kopya olarak oluşturulabilir.
  Daha önce kurtarma diskleri oluşturduysanız veya oluşturmayı denediyseniz Flash Disk Yardımcı Programını kullanmayı denemeyin. İlk kurtarma diski oluşturma işlemi başarısız olduysa HP'den yedek kurtarma diskleri temin edebilirsiniz.
 • Bilgisayar, kurtarma bölümü de dahil olmak üzere, orijinal HP Vista veya Windows 7 yapılandırmasına sahip olmalıdır.
  Orijinal işletim sistemi değiştirildiyse veya Kurtarma bölümü silindiyse ya da kaldırıldıysa bir USB Kurtarma çözümü oluşturulamaz.
 • USB depolama aygıtınızda en az 8 GB kullanılabilir alan bulunmalıdır. Kurtarma çözümünü oluşturmadan önce, flash sürücüdeki boş alanın tam miktarını belirleyin. En iyi sonuçları almak için 16 GB büyüklüğünde bir flash disk kullanın.
 • USB flash sürücüyü USB 2.0 bağlantısına bağlayın. USB Kurtarma Flash Diski oluşturma yardımcı programı, USB 3.0 bağlantı noktalarını tanımaz.
 • USB harici sabit sürücüler kullanılamaz.

Flash Diski Oluşturma Yardımcı Programı ile USB Kurtarma Çözümü oluşturma

HP Flash Disk Creation Utility programını indirmek ve çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. USB Kurtarma Flash Diski oluşturma yardımcı programını indirme
  1. Dizüstü bilgisayarınızla birlikte sunulan işletim sistemine göre doğru yardımcı programı indirmek için aşağıdaki bağlantılardan birine tıklayın:
  2. Yükle düğmesini seçin.
  3. Dosya Yükleme - Güvenlik Uyarısı iletişim kutusunda Kaydet düğmesini seçin.
   Şekil 1: Dosya yüklemesini kaydedin
   Dosya Yükleme - Güvenlik Uyarısı iletişim kutusunun görüntüsü.
   NOT:İndirme işlemi sırasında Çalıştır seçeneğini belirlemeyin. Çalıştır seçeneğini belirlerseniz disk oluşturma işlemi hemen başlar ve USB flash disk üzerinde kurtarma diski oluşturulurken bilgisayarınızı kullanamazsınız.
  4. Dosyayı sabit sürücünüzde Windows masaüstü veya Belgelerim klasörü gibi kolaylıkla açabileceğiniz bir konuma kaydedin.
 2. USB Kurtarma Flash Diski oluşturma yardımcı programını çalıştırma
  ÖNLEM: Bu işlem yürütülürken USB depolama aygıtındaki tüm veriler silinecektir. Kurtarma çözümünü oluşturmadan önce aygıtınızdaki önemli tüm bilgileri kaydettiğinizden emin olun.
  AC güç kaynağını bağlayın.
  Tüm yazılımları kapatın.
  USB depolama aygıtınızı USB 2.0 konektörüne takın.
  Daha önce indirip kaydettiğiniz Flash disk USB Kurtarma Flash Diski Oluşturma Yardımcı Programı dosyasına çift tıklayın.
  Sorulduğunda yazılım kullanıcı sözleşmesini kabul edin.
  Sorulduğunda, kurtarma çözümü için kullanmak istediğiniz USB flash depolama aygıtının adını seçin.
  Yardımcı program depolama aygıtında çözümü oluştururken bekleyin.
  ÖNLEM:Oluşturma işlemi sırasında bilgisayar düzenli aralıklarla duraklar ve uzun süre herhangi bir etkinlik yokmuş gibi görünür. Disk oluşturma işlemini kesintiye uğratmayın veya USB depolama aygıtını çıkarmayın. Disk oluşturma işlemi tamamlandığında, bilgisayar yeniden başlayacak ve sizden bilgisayarda oturum açmanız istenecektir.
  İşlem tamamlandığında USB depolama aygıtını çıkarıp güvenli bir yerde saklayın. Bu kurtarma çözümünü, bilgisayarın yazılımlarını bilgisayar ilk satın alındığında oldukları hale geri döndürmek için kullanabilirsiniz.

Kurtarma çözümü oluşturma işlemi sırasında oluşabilecek sorunlar

Aşağıda, USB 2.0 flash sürücüsü üzerinde bir kurtarma çözümü oluştururken ortaya çıkabilecek yaygın hata mesajları ve sorunlar verilmektedir. Daha fazla bilgi için bir hata mesajını seçin.
USB Kurtarma Flash Diski Oluşturma Yardımcı Programı bir çıkarılabilir USB sürücü algılamazsa "Çıkarılabilir (USB) sürücü algılanmadı" hatasını alırsınız.
Şekil 2: Çıkarılabilir (USB) sürücü algılanmadı
Çıkarılabilir (USB) sürücü algılanmadı hata mesajının görüntüsü
Yardımcı program USB'yi tanımadığı zaman bir sorunu çözmek için aşağıdakileri yapın:
 • Kurtarma diski oluşturma yardımcı programından çıkın, ardından USB depolama aygıtını çıkarıp yeniden bir USB 2.0 konektörüne takın. Windows aygıtı tanımalıdır. Tanırsa yardımcı programı yeniden başlatın.
 • Windows'un USB flash sürücüsünü tanıdığını doğrulamak üzere Windows Gezgini'ni açın. USB sürücüsü algılanamazsa USB aygıtı için standart sorun giderme adımlarını uygulayın.
 • Bilgisayarda bir donanım sıfırlaması işlemi gerçekleştirin. Daha fazla bilgi için Donanım ve Yazılım Sorunlarını Çözmek için Donanım Sıfırlaması Kullanma bölümüne başvurun.
 • 16 GB kapasiteye sahip bir USB depolama aygıtı kullanın.
 • USB depolama aygıtını Windows'ta biçimlendirin ve yeniden deneyin.
Okuma hataları, genellikle USB depolama aygıtına aktarılacak kurtarma verileri sabit sürücüden okunurken, sabit sürücüye bağlı olarak oluşur. Sabit sürücüyle ilgili olabilecek sorunları çözmek için aşağıdaki adımları deneyin:
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın ve F2 tuşuna basarak sabit sürücü tanılama özelliğini açın.
 2. Sabit diskte sorun bulunmazsa disk oluşturma işlemini tekrar deneyin. Sorun devam ederse HP ile irtibat kurun.
 3. Bir sabit disk arızası mesajı alırsanız sabit diskin değiştirilmesi için HP ile irtibat kurun.
"Disk yazmaya karşı korumalı" veya "Sürücüye erişilemiyor" gibi bir mesaj görüntülenirse flash sürücüdeki yazma koruması etkin hale getirilmiştir.
 • Yazma koruması özelliği, çoğu flash diskte konektörün yanında bulunan ufak bir mandaldır. Mandalı farklı bir konuma hareket ettirerek bu koruma devre dışı bırakılabilir.
 • Windows işletim sistemi, bir dosyayı saklamak veya salt okunur kılmak için dosya özniteliklerini ayarlayabilir. Windows Gezgini'ni açın ve aygıtta bulunan herhangi bir dosyanın özelliklerini görüntülemek için flash diske sağ tıklayın. Tüm salt okunur etiketlerini kaldırın.
 • Flash disklere ilişkin sorun giderme adımları her aygıt üreticisi için farklı olabileceğinden lütfen ek destek için aygıt üreticisinin web sitesini ziyaret edin.
Kurtarma diski oluşturma işleminde CPU ve okuma/yazma işlevi yoğun olduğu için bilgisayar her zaman bir AC güç kaynağına bağlı olmalıdır. Bilgisayarınız bağlı değilse bir uyarı mesajı alırsınız.
Şekil 3: Bilgisayar pil gücü ile çalışıyor
Bilgisayar pil gücü ile çalışıyor uyarısının görüntüsü.
Bu sorunu çözmek için AC bağdaştırıcısını dizüstü bilgisayara bağlayın ve güç geldiğini doğrulamak için güç ışıklarına bakın. Hata devam ederse AC Bağdaştırıcı sorunlarını giderin veya bağdaştırıcıyı değiştirin.
Bu mesaj, sisteminiz için kurtarma ortamının zaten oluşturulmuş olduğunu belirtir.
Lisans kısıtlamalarına bağlı olarak yalnızca bir kurtarma çözümü oluşturulabilir.
Şekil 4: Kurtarma ortamı zaten oluşturuldu mesajı
Kurtarma ortamının zaten oluşturulduğunu belirten mesajın görüntüsü.
Kurtarma diskine artık sahip değilseniz HP'den yedek kurtarma diskleri satın alabilirsiniz. Bkz. HP Bilgisayarlar - Kurtarma Diskleri Mi Arıyorsunuz?

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da