İçeriğe geç

Web Kamerası Sorunlarını Giderme (Windows 7)

 • YazdırYazdır
Bu belgede, yerleşik kameraları olan ve Windows 7 çalıştıran HP bilgisayarlar ile ilgilidir.
Bazı HP dizüstü bilgisayarlar, TouchSmart ve AiO bilgisayarlar, video veya fotoğraf çekmek için kullanılan web kameraları takılı olarak verilir. Web kamerası, bir tarayıcıya veya fotoğraf makinesine benzeyen bir video giriş aygıtıdır ve web kamerası donanımınızla kullanılan bir yazılımınız yoksa düzgün çalışmaz. Web kameralarını kullanan en yaygın iki yazılım türü İnternet mesajlaşma yazılımı (İnternet üzerinden görüntülü arama yapmak için) ve video düzenleme yazılımıdır (video dosyaları oluşturmak ve paylaşmak için).
Aşağıdaki bölümlerden durumunuzu en iyi tanımlayanı kullanın.

Windows 7'de web kamerası sorunlarını gidermeyle ilgili bir video görüntüleyin

Web kamerasındaki görüntüleri Windows'a nasıl alacağınızdan emin değil misiniz? Bilgisayarınızda bir web kamerası olup olmadığından emin değil misiniz?

1. Adım: Web kamerası donanımını arayın

Bilgisayarınızın ekranının üst bölümünü hızlıca inceleyin. Bilgisayarınızın bir web kamerası varsa yakından baktığınızda üst bölümün ortasında küçük bir mercek görmelisiniz. Bazı modellerde web kamerası yoktur ve web kamerasının olması gereken yerde küçük bir plastik kapak bulunur. Ekranınızın üst bölümünün ortasında genelde küçük delikler vardır. Bu delikler mikrofon veya diğer sensörler içindir ve web kamerası içermezler.
 • Eğer bilgisayarınızda yerleşik bir web kamerası bulunmuyorsa harici bir USB web kamerası kullanmalısınız.
 • Eğer bilgisayarınızda yerleşik bir web kamerası varsa ve bu kamerayı kullanamıyorsanız 2. adıma geçin.
Şekil 1: Web kamerasının olması gereken yerde bir kapak var - dahili bir web kamerası takılı değil
Web kamerasının yeri (web kamerası takılı değil)

2. Adım: Bilgisayarınızla birlikte gelen Web kamerası yazılımını bulun ve kullanın

Bilgisayarınız yerleşik bir web kamerasıyla birlikte geldiyse HP, web kamerası videosunu kaydetmek ve paylaşmak için kullanabileceğiniz bir yazılımı önceden yüklemiştir: Cyberlink YouCam, MediaSmart WebCam veya TouchSmart Webcam. Bu yazılım ürünlerini aşağıda belirtildiği gibi bilgisayarınızda bulun:
 1. Başlat menüsünü açmak üzere Başlat düğmesine tıklayın.
 2. Arama alanına aşağıdaki sözcüklerden birini girin:
  • youcam (bazı All-in-One masaüstü bilgisayarları ve birçok dizüstü bilgisayar için)
  • mediasmart (birçok All-in-One masaüstü ve dizüstü bilgisayar için)
  • touchsmart (TouchSmart bilgisayarlar için)
 3. Arama sonuçları listesinden web kamerası yazılımının adına tıklayın. Web kamerası yazılımınızın adı arama sonuçları listesinde görünmüyorsa diğer adlardan birini kullanarak tekrar arama yapmayı deneyin.
 4. Yazılımı açtığınızda ne olur?
  • Bilgisayarınızdaki web kamerası yazılımını bulamaz ve açamazsanız sonraki adıma geçin.
  • Web kamerası yazılımını bulursanız ve yazılımı açtığınızda bir resim görebiliyorsanız işleminiz tamamlanmış demektir. Web kameranız çalışır durumdadır.
  • Web kamerası yazılımını bulduğunuz halde, yazılımı açtığınızda ana ekran penceresinde videoyu görmezseniz bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar deneyin. Sorun devam ediyorsa "Web kamerası yazılımında video görüntülenmiyor" başlıklı sorun giderme bölümünü kullanın.

3. Adım: Windows 7 için YouCam yazılımını indirin ve kurun

Cyberlink YouCam yazılımını indirmek ve yüklemek için aşağıdaki adımları kullanın:
 1. Açık olan diğer tüm yazılımları, özellikle de web kamerasını kullanan Windows Live Messenger ve Skype gibi yazılımları kapatın.
 2. Henüz bağlı değilseniz İnternet'e bağlanın.
 3. HP'nin destek web sitesinden Cyberlink YouCam Yazılımını (sp56980) indirin ve yükleyin.
 4. Yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki kurulum talimatlarını izleyin.
  NOT:YouCam, MediaSmart Webcam veya TouchSmart Webcam yazılımının daha eski bir sürümünün algılandığını bildiren bir hata mesajı alabilirsiniz. Bu hatayı alırsanız Web kamerası yazılımı zaten yüklü demektir. İşlemi iptal edip HP Kurtarma Yöneticisi'ni kullanarak, bilgisayarınızla birlikte verilen web kamerası yazılımını yeniden yükleyebilir veya mesajdaki Evet düğmesine tıklayarak HP TouchSmart Webcam uygulamasını kaldırıp yerine Cyberlink YouCam uygulamasının bu sürümünü yükleyebilirsiniz.
 5. Cyberlink YouCam uygulamasını açın; bunun için Başlat düğmesine tıklayın, arama alanına youcam yazın ve arama sonuçlarından YouCam'e tıklayın.
 6. YouCam'i açtığınızda ne olur?
  • YouCam açılırsa ve yazılımı açtığınızda bir görüntü alırsanız işleminiz tamamlanmış demektir. Web kameranız çalışır durumdadır.
  • YouCam açılırsa ama ana ekran penceresinde videoyu görmezseniz bilgisayarı yeniden başlatın ve YouCam yazılımını açmayı tekrar deneyin. Sorun devam ediyorsa "Web kamerası yazılımında video görüntülenmiyor" başlıklı sorun giderme bölümünü kullanın.
YouCam, Skype veya Live Messenger gibi web kamerası yazılımlarını açabiliyorsunuz; ancak ana görüntüleme penceresinde video görüntülenmiyor. Web kamerası yazılımınızda video görüntüleninceye veya bilgisayarın servise gönderilmesi gerektiği belirleninceye kadar aşağıdaki adımları verildikleri sırayla kullanın:

1. Adım: Seçili video/yakalama aygıtının web kamerası olduğundan emin olun

Web kamerası yazılımınızda video yakalama aygıtı olarak web kameranız seçili olmalıdır. Bilgisayarda birden çok video girişi kaynağı varsa web kamerası yazılımınız, web kameranızdan başka bir aygıta bağlı olabilir.
Video kaynağınız olarak web kamerasını seçmek için web kamerası yazılımınızı açın ve yazılımın özellikleri ya da tercihleri altında video kamera, video kaynağı veya video yakalama işlevini arayın. Video kaynağı olarak web kamerası seçmeye yönelik bazı genel örnekler şunlardır:
NOT: Web kameranızın adı olarak USB Video Aygıtı, HP Web Kamerası, USB 2.0 Kamera, HP Pavilion Web Kamerası ve benzeri bir ad görünüyor. Adını bilmiyorsanız bir ad seçip videonun görüntülenip görüntülenmediğine bakın. Görüntülenmiyorsa web kameranızdaki video pencerede görüntüleninceye kadar diğer video aygıtı adlarını seçmeyi deneyin.
 1. YouCam uygulamasında Yapılandır simgesine tıklayın.
 2. Web kameranızın adını, Yakalama Aygıtı açılır listesinden seçin.
  Şekil 2: Cyberlink YouCam Ayarları
  Cyberlink YouCam ayarları
 3. Seçimi kabul etmek için Tamam öğesini seçin. Resim görüntülemek için YouCam uygulamasını kapatın ve yeniden başlatın.
NOT:Bu adımlar Skype sürüm 5 ile ilgilidir. Bilgisayarınızdaki sürüm farklı olabilir.
 1. Skype uygulamasında, Araçlar ve ardından Seçenekler öğesine tıklayın.
 2. Sayfanın sol kısmından Video Ayarları seçeneğine tıklayın.
 3. Web kameranızın adını, Web kamerası seç listesinden seçin.
  Şekil 3: Skype uygulamasında web kamerasını ayarlama
   Skype Seçenekleri
 4. Bölmede video görüntülendiğinde Kaydet düğmesine tıklayın.
 1. Live Messenger'da, Windows Live Messenger araç çubuğu üzerindeki ok simgesine tıklayın.
 2. Araçlar, ardından da Ses ve Görüntü Kurulumu seçeneğine tıklayın.
  Şekil 4: Windows Live Messenger'da Ses ve Görüntü Kurulumu seçimi
  Ses ve Görüntü Kurulumu Araçlarını Açma
 3. İleri seçeneğine tıklayın.
 4. Web kameranızın adını, açılır listeden seçin.
  Şekil 5: Live Messenger'da web kamerası seçme
  Messenger'da web kamerası seçme
 5. Bitir seçeneğine tıklayın.
Kaynak olarak web kamerası seçildikten sonra video görüntülenmelidir. Görüntülenmiyorsa 2. adıma geçin.

2. Adım: Bilgisayarı yeniden başlatın

Web kamerası başka bir yazılım programıyla ilişkilendirilmiş veya yanıt vermiyor olabilir. Genellikle, bilgisayarı yeniden başlatarak bu sorunu giderebilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows'un yüklenmesi tamamlanır tamamlanmaz Web kamerası yazılımınızı açın.
Bilgisayarı yeniden başlatmak bu sorunu gidermezse sorun giderme işlemlerine devam edin.

3. Adım: Web kamerası sürücüsünü güncelleyin veya değiştirin

Web kameranızın videoları görüntülemesi için bazı yazılım uygulamaları güncellenmiş sürücüler gerektirebilir veya bu uygulamalar için daha temel bir sürücü gerekebilir. Web kameranızın sürücüsünü değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. HP bilgisayarınızın modeline ait HP Yazılım ve Sürücü Yüklemeleri web sayfasına gidin ve bilgisayarınızda kullandığınız Windows sürümünü seçin.
 2. Bulduğunuz öğeye bağlı olarak aşağıda belirtilen işlemlerden birini yapın:
  • HP tarafından sunulan bir web kamerası sürücü güncellemesi varsa bu dosyayı bilgisayarınıza indirin ve web sayfasındaki talimatlara göre yazılımı yükleyin. Güncellemenin ardından, bilgisayarı yeniden başlatın ve yazılımınızı kullanmayı tekrar deneyin. Sorun devam ediyorsa genel bir Windows USB video sürücüsü kullanmak üzere bu adımların geri kalanını tamamlayın.
  • HP tarafından sunulan bir web kamerası sürücüsü yoksa veya İnternet'e erişemiyorsanız genel bir Windows USB Video sürücüsü yüklemek için bu adımları kullanmaya devam edin.
 3. Başlat öğesine tıklayın, Aygıt Yöneticisi yazın ve arama sonuçları listesinden Aygıt Yöneticisi öğesini seçin.
 4. Web kamerası sürücülerinin listesini açmak için Görüntüleme Aygıtları öğesine çift tıklayın.
  Şekil 6: Aygıt Yöneticisi
  Aygıt Yöneticisi
  Aygıt Yöneticisi'nde listelenen bir görüntüleme aygıtı yoksa bu adımları kullanmaya devam etmeyin ve bu belgedeki Web kamerası Aygıt Yöneticisi'nde listelenmiyor bölümüne bakın.
  Listede birden fazla web kamerası sürücüsü varsa şu sürücüler dışındaki diğer sürücüler için kaldır komutunu uygulayın: HP Webcam-101 veya Microsoft USB Video Aygıtı sürücüsü. Diğer sürücüler kaldırıldıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yazılımınızı açın. Sorunlar devam ediyorsa bu adımları uygulamaya devam edin.
 5. Görüntüleme Aygıtları kategorisinde web kamerasının adına sağ tıklayın (HP Webcam-101 veya Microsoft USB Video Aygıtı) ve Sürücü Yazılımını Güncelleştir öğesini seçin.
 6. Belirli bir USB Video Aygıtı sürücüsü seçmek için Bilgisayara gözat seçeneğine tıklayın.
  Web kamerası sürücülerinin listesini genişletmek için Görüntüleme Aygıtları öğesine çift tıklayın, web kamerası sürücüsüne sağ tıklayın ve ardından Özellikler öğesini seçin.
  Şekil 7: Web Kamerası Özellikleri seçimi
  HP Webcam özelliklerinin gösterildiği aygıt yöneticisi
  Güncellemeden sonra değişebileceği için var olan web kamerası sürücüsünün adını not alın (Örnek: HP Webcam).
 7. Web Kamerası Özellikleri penceresinde Sürücüyü Güncelle... öğesini seçin.
 8. Sorulduğunda, Bilgisayara gözat öğesini seçerek istediğiniz sürücüyü bulun.
 9. Sorulduğunda, Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver seçeneğini belirleyin.
 10. Uyumlu donanımı göster onay kutusunun seçimini kaldırın, Üretici panelinde Microsoft seçeneğini ve Model panelinde USB Video Aygıtı seçeneğini belirleyin.
 11. Web kamerası sürücüsünü kurmak için İleri seçeneğine tıklayın.
 12. USB Video Aygıtı yükleme işlemine izin verin ve Kapat seçeneğine tıklayın.
 13. Aygıt Yöneticisi'nde aygıt için USB Video Aygıtı güncellemesi yapıldıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yazılımı açın. Sorunlar devam ediyorsa HP'den en son BIOS güncellemesini yükleyin ve Microsoft'tan en son Windows 7 Güncellemelerini edinin.
Web kamerası da dahil olmak üzere Görüntüleme aygıtlarının sürücüleri, Aygıt Yöneticisi'nde görüntülenmiyor. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları kullanın:
 1. Bilgisayarınızı kapatın ve güç kablosunu sökün.
 2. Pili, pil bölmesinden çıkarın. Bilgisayarınızda çıkartılamayan mühürlü bir pil varsa şu HP destek belgesinde gösterildiği şekilde zorunlu sıfırlama işlemi gerçekleştirin: Mühürlü ve Çıkarılamayan Bir Pili Olan Bir Dizüstü Bilgisayarda Donanım ve Yazılım Sorunlarını Gidermek İçin Zorunlu Sıfırlama Yapın .
 3. Güç düğmesini 10 saniye boyunca basılı tutup, ardından pili ve güç kablosunu yeniden takın.
 4. Bilgisayarı açın ve Windows'un açılmasını bekleyin.
 5. Başlat seçeneğine tıklayın, Aygıt Yöneticisi yazın ve açılan listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 6. Listede Görüntüleme aygıtı kategorisi yoksa önce Eylem öğesini, ardından Donanım değişikliklerini tara öğesini seçin.
  Şekil 8: Donanım değişikliklerini tarayın
  Eylem menüsü; Donanım değişikliklerini tara seçeneği işaretli durumda
 7. Taramanın ardından Aygıt Yöneticisi web kamerasını algılamıyorsa Web kamerasının düzgün çalıştığı bir zamana geri gitmek için Microsoft Sistem Geri Yükleme'yi kullanın. Sorunlar devam ediyorsa web kamerası yerinden çıkmış olabilir ve servise gönderilmesi gerekir.
Daha önce kurulu programlarda çalışan web kamerası, planlı bir Windows Update veya önerilen bir YouCam ya da Media Smart güncellemesi sonrasında aniden çalışmayı durdurdu.
Bu sorunu gidermek için orijinal HP Webcam-101 veya Microsoft USB Video Aygıtı sürücüsünü tekrar yükleyin.
 1. Başlat seçeneğine tıklayın, Aygıt Yöneticisi yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 2. Web kamerası sürücülerinin listesini açmak için Görüntüleme Aygıtları öğesine çift tıklayın.
 3. HP Webcam-101 veya Microsoft USB Video Aygıtı sürücüsü listede varsa sürücüye sağ tıklayın, Sürücü Yazılımını Güncelle seçeneğini belirleyin ve ekrandaki talimatları izleyin.
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, web kamerası yazılımınızı açın ve yeniden görüntülemeyi deneyin. Sorun devam ediyorsa web kamerasının düzgün çalıştığı bir zamana geri gitmek için Microsoft Sistem Geri Yükleme'yi kullanın.
Birden fazla web kamerası sürücüsü veya programın yüklenmesi çakışmalara neden olabilir. Web kameranızla birlikte birden fazla yazılım programı kullanıyorsanız (örneğin, anlık mesajlaşma için Skype ve video kaydetmek için YouCam), web kamerasını kullanırken tek bir programın açık olduğundan emin olun. Her iki programı da aynı anda açmayı denemeyin ve işiniz bittiğinde web kamerası yazılımınızı kapatın. Web kamerası yazılımını kapattıktan sonra, başka bir web kamerası yazılım programını açmak için 5 - 10 dakika beklemek iyi bir fikirdir.
Bilgisayarı yeniden başlatarak çoğu yazılım çakışmasını giderebilirsiniz. Sorunlar devam ediyorsa web kamerası yazılımlarından birini kaldırın ve kullanmak istediğiniz yazılımı tekrar yükleyin.
Web kamerası çalışıyor; ancak görüntü parlak değil veya video dalgalanıyor.
İlk yapılması gereken, video kayıt ortamınızın iyi aydınlatıldığından emin olmaktır. Daha sonra, web kamerası yazılımının ayarlarını kullanarak görüntü kalitesini ayarlayın. Çoğu web kamerası yazılımından kontrast, renk ve parlaklık ayarlarını yapabilirsiniz. Net olmayan oynatıma ilişkin sorunları çözmek için yazılım ayarlarından video görüntüsü boyutunu azaltın, yüksek hızlı bir İnternet bağlantısı kullanın (Anlık mesajlaşma için) ve web kamerasıyla aynı anda başka yüksek hızlı USB aygıtları kullanmayın.
Daha özel bir video kalitesi sorununu çözmenizi sağlayabilecek bazı yararlı HP makaleleri:
Bilgisayarınız yerleşik bir web kamerasıyla birlikte geldiyse HP, web kameranızla birlikte kullanabileceğiniz bir yazılım sağlar. Bu yazılım programı kaldırılmışsa HP Kurtarma Yöneticisi'ni şu şekilde kullanarak programı tekrar kurabilirsiniz:
NOT: Bilgisayarınızdaki işletim sistemi yükseltilmişse bu adımlar işe yaramayacaktır. Bunun yerine, web kamerası yazılımını HP'den veya İnternet'ten (Cyberlink YouCam gibi) indirip kurmanız gerekir.
 1. Başlat düğmesine tıklayın, Kurtarma yazın ve arama sonuçları listesinden Kurtarma Yöneticisi öğesini seçin.
 2. Sürücüleri ve Uygulamaları Yeniden Yükle seçeneğini belirleyin.
  Şekil 9: Hemen yardıma ihtiyacım var
  Kurtarma Yöneticisi; Hemen yardıma ihtiyacım var
 3. Uygun Yazılım programını (Cyberlink YouCam veya MediaSmart gibi) seçin ve Yükle seçeneğini belirleyin.
  Şekil 10: Cyberlink YouCam Yazılımı
  HP Kurtarma Yöneticisi; Cyberlink YouCam yazılımı seçili durumda
Kullanılamasın diye web kamerasını devre dışı bırakmak için aygıt yöneticisinden aşağıda belirtildiği şekilde aygıtı devre dışı bırakın:
 1. Başlat öğesine tıklayın, Aygıt Yöneticisi yazın ve arama sonuçları listesinden Aygıt Yöneticisi öğesini seçin.
 2. Görüntüleme aygıtları seçeneğinin yanındaki artı işaretine tıklayın.
 3. Web kamerasının adına sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini belirleyin.
  Şekil 11: HP Web Kamerası için Görüntüleme aygıtlarını gösteren Aygıt Yöneticisi (sizinki farklı olabilir)
 4. Aygıtın çalışmayı durduracağını belirten mesajda Evet seçeneğine tıklayın.
 5. Web kameranızın devre dışı bırakıldığından emin olmak için Youcam gibi bir web kamerası yazılımı açın ve hala video yürütülüp yürütülmediğine bakın. Görüntüleme aygıtı bulunamadı (veya benzeri) şeklinde bir hata oluşursa işleminiz tamamlanmış demektir. Web kamerası yazılımınızda hala video görünüyorsa yanlış görüntüleme aygıtı devre dışı bırakılmıştır. Web kameranızı devre dışı bırakmak için bu adımları tekrarlayın.
  NOT: Web kamerasını yeniden etkinleştirmek için bu adımları tekrarlayın; ancak devre dışı bırak yerine Etkinleştir seçeneğini belirleyin.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da