İçeriğe geç

Yeni Programlar Kurmak için Yönetici Kullanıcı Hesabını Kullanma

 • YazdırYazdır
Farklı kullanıcı hesapları bilgisayardaki bilgilerin gizliliğinin ve güvenliğinin korunmasını sağlar. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Microsoft'un bilgisayarı yetkisiz indirme işlemlerine karşı korumak için sunduğu bir özelliktir. Tüm kullanıcı hesaplarındaki uyarılar devre dışı bırakılacağı ve bilgisayar zarar verici programlara karşı daha savunmasız olacağı için, HP UAC özelliğini kapatmamanızı önerir. Bunun yerine gerekli değişiklikleri yapmak için Yönetici hesabında oturum açın, günlük görevlerinizi gerçekleştirmek için ise bir Standart hesap kullanın.

Kullanıcı Hesabı Türleri

Kullanıcı Hesapları özelliği bilgisayardaki kullanıcı hesaplarını (ve kullanıcı hesabı türlerini) gösterir. Windows Vista'da üç tür kullanıcı hesabı bulunur:
 1. Yönetici hesapları:
  Ayrıcalıkları, parolaları ve sistem genelindeki ayarları değiştirilebilir, tüm dosyalara erişilebilir ve Windows Vista ile uyumlu yazılımları, sürücüleri ve donanımları yükleyebilir. Program yüklerken yönetici hesabını kullanmanızı öneririz.
 2. Standart (Sınırlı) hesaplar:
  Belirli programları yükleyemez veya açamaz; hesap resmini değiştirebilir ve hesap parolası oluşturabilir, düzenleyebilir veya silebilir.
 3. Konuk hesapları:
  Konuk Hesapları bilgisayar kaynaklarına sınırlı erişime sahiptir (Standart hesap gibi) ve başkaları tarafından yüklenmiş belirli programları kullanabilir. Kişisel veya parola korumalı dosyalara erişemezler. Konuk hesabının kullanılabilmesi için Konuk hesabının açılması gerekir.

Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni kullanma

Microsoft, kullanıcıya yetkisiz programların bilgisayar sistemine zarar vermesini önleme konusunda yardımcı olmak için bir Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) özelliği içerir. Bilinmeyen programları çalıştırmak için UAC kullanırken bir güvenlik riski söz konusudur. UAC, aşağıdakileri yapmak için kullanılmalıdır:
 • Program, sürücü ve aygıt yükleme veya kaldırma.
 • Windows Güncellemelerini arama ve bilgisayarda değişiklik yapma.
 • İstendiğinde ActiveX denetimi yükleme. (ActiveX denetimleri belirli Web sayfalarını görüntülemek için kullanılır.)
 • Kullanıcı hesabı ekleme veya kaldırma.
 • Uzak Masaüstü erişimi yapılandırma.
NOT:Yönetici olsanız bile bilgisayarınızı korumak için yalnızca güvendiğiniz şirketler tarafından sunulan programları çalıştırın.
UYARI:Bu adımlar güvenlik riskinizi arttırabilir. Bu adımlar dizüstü bilgisayarı veya ağı virüslere karşı savunmasız hale getirebilir. Bu işlemi kendi ortamınızda uygulamanın getirebileceği riskleri değerlendirin. Bu işlemi uygulamaya karar verirseniz sistemi korumak için gereken tüm ek adımları gerçekleştirin. Aşağıdaki işlemi yalnızca gerekli olduğunda kullanın.

Yönetici Kullanıcı Hesabı'nı kullanarak yeni bir program yükleme

Internet'ten bir program indirmek veya CD/DVD'den yüklemek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Programı yüklemek için kullandığınız simgeye sağ tıklayın, ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 2. Yönetici parolası veya onay istendiğinde yönetici parolasını yazın veya Devam seçeneğine tıklayın.
 3. Çalıştır veya Kaydet seçeneklerini içeren bir komut istemi görüntülendiğinde Kaydet seçeneğini belirleyin. Program güvenilmeyen bir kaynaktan alındıysa programı virüsten koruma yazılımıyla taradığınızdan emin olun.

Yönetici Kullanıcı Hesabı'nı kullanarak program çalıştırma

Bir programı Internet'ten indirdikten veya CD/DVD'den yükledikten sonra yönetici olarak çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Programı çalıştırmak için kullandığınız simgeye sağ tıklayın, ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
 2. Yönetici parolası veya onay istendiğinde yönetici parolasını yazın veya Devam seçeneğine tıklayın.
Yönetici olarak çalıştır seçeneği kullanılamıyorsa aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Programı çalıştıran simgeye sağ tıklayın, ardından Özellikler seçeneğine tıklayın. Kısayol sekmesindeki Hedef kutusu program dosyasının konumunu ve adını içerir.
 2. Program dosyasını içeren klasörü açın.
 3. Program dosyasına çift tıklayın, ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın. Yönetici parolası veya onay istendiğinde parolayı girin veya Devam seçeneğine tıklayın.
Programın otomatik olarak yönetici olarak çalıştırılmasını sağlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Programı çalıştıran simgeye sağ tıklayın, ardından Özellikler seçeneğine tıklayın.
 2. Uyumluluk sekmesinde Bu programı yönetici olarak çalıştır onay kutusunu tıklayarak seçin ve Tamam seçeneğine tıklayın.
Uyumluluk sekmesinde bazı program simgeleri kullanılamıyorsa aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Programı çalıştıran simgeye sağ tıklayın, ardından Özellikler seçeneğine tıklayın. Kısayol sekmesindeki Hedef kutusu program dosyasının konumunu ve adını içerir.
 2. Program dosyasını içeren klasörü açın.
 3. Program dosyasına sağ tıklayın, ardından Özellikler seçeneğine tıklayın.
 4. Uyumluluk sekmesinde Bu programı yönetici olarak çalıştır onay kutusunu seçin ve Tamam seçeneğine tıklayın.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da