İçeriğe geç

Kablosuz Ağ ve İnternet Sorunlarını Giderme (Windows 8)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows 8 ile bir kablosuz ağ (yönlendirici) kullanan HP bilgisayarlar için geçerlidir.
Wi-Fi ağ iletişimi İnternet'e erişmek için uygun bir yoldur. Ancak, bir kablosuz bağlantı kullanılırken birçok şey yanlış gidebilir ve bağlantı yavaş olduğunda, zaman zaman kesildiğinde ya da bağlantı gerçekleştirilemediğinde can sıkabilir. Bu belgedeki adımlar, kablosuz ağ ve İnternet bağlantıları ile ortaya çıkabilecek birçok sorunun çözümünde yararlı bulunan araçlar sunar.
Windows 8 Ağ ve İnternet Sorun Gidericisi, ağda sorun olup olmadığını görmek için ağı test eder ve bulunan herhangi bir sorunu otomatik onarma girişiminde bulunur. Bu Microsoft aracını, bağlantıyı test etmek ve onarmak için kullanın.
 1. Bilgisayarınız klavyenin yakınında bir kablosuz ağ tuşuna veya düğmesine sahipse ve kablosuz etkinlik ışığı kapalı veya sarı renkte ise, kablosuz adaptörü etkinleştirmek için tuşa veya düğmeye basın. Bu tuş, F12 tuşu veya bir uçak simgesi ile etiketli bir tuş olabilir.
  • Kablosuz etkinlik başlarsa veya etkinlik ışığı mavi renge dönerse, sisteminizde kablosuz ağı etkin hale getirdiniz demektir. İnternet'e yeniden bağlanmayı deneyin. Sorun devam ediyorsa bu adımları uygulamaya devam edin.
  • Bilgisayarınız bir kablosuz ağ tuşuna sahip değilse veya kablosuz etkinlik ışığı hala kapalı veya turuncu renkte ise, bu adımları uygulamaya devam edin.
 2. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için sorun giderme girin ve ardından arama sonuçlarından sorun giderme ögesini seçin.
 3. Ağ ve İnternet seçeneğini tıklayın.
 4. İnternet Bağlantıları ögesine tıklayın.
  Şekil 1: İnternet Bağlantısı
  Ağ ve İnternet penceresinde vurgulanan İnternet bağlantıları seçimi
 5. Gelişmiş ögesini tıklayın.
  Şekil 2: Gelişmiş seçimi
  Ağ ve İnternet penceresinde vurgulanan İnternet bağlantıları seçimi
 6. Yönetici olarak çalıştır seçeneğini tıklayın (eğer varsa), Onarımları otomatik olarak uygula ögesini seçin ve ardından İleri'ye tıklayın.
  NOT:Kullanıcı Hesap Denetimi penceresi açılırsa, devam etmek için Evet seçeneğini tıklayın.
  Şekil 3: İnternet Bağlantıları seçimleri
  Yönetici olarak çalıştır, Onarımları otomatik olarak uygula ve İleri düğmesi vurgulanmış olarak İnternet Bağlantıları penceresi seçimleri
 7. İnternet bağlantısı sorunumu gider ögesine tıklayın ve İleri seçeneğine tıklayın.
  Sorunları kontrol etmek için talimatları uygulayın.
  Şekil 4: İnternet Bağlantısı penceresi
  İnternet bağlantısı sorunumu gider seçimi vurgulanmış olarak İnternet Bağlantıları penceresi
 8. Otomatik sorun giderme işlemi tamamlandıktan sonra ekranda görüntülenen bilgileri okuyun.
  Sorunlar tespit edilirse, pencere bulunan sorunlar hakkında daha fazla bilgi sağlar. Bu pencere ayrıca nelerin düzeltildiğini veya sorunu gidermek için yapabileceğiniz işlemleri gösterebilir. Pencerede görüntülenen bilgileri okuyun ve önerilen işlemleri yapın. İnternet'e yeniden bağlanmayı deneyin. Sorunlar devam ederse, sorun giderme penceresini kapatın ve bir sonraki adıma geçin.
  Hiçbir sorun tespit edilmemişse ve bilgisayarınız hala Wi-Fi sorunları yaşıyorsa, sorun giderme penceresini kapatın ve bir sonraki adıma geçin.
  Şekil 5: Sorun giderme işlemi tamamlandı mesajı
  Sorunlar bulundu ögesi ile sorun giderme işlemi tamamlandı mesajı: bir ağ kablosu çıkarılmış ve kablosuz özelliği kapatılmış olabilir (onarıldı)
Kablosuz ağ adaptörü sürücüsünü kaldırıp yeniden yüklemek, kayıt defteri değerlerini temizleyebilir ve sürücünün doğru bir şekilde kurulabilmesi ve Windows tarafından erişilebilmesi için yapılandırmaları sıfırlayabilir. Kablosuz ağ adaptörünüzü yeniden yüklemek için aşağıdaki bölümlerden birini kullanın.
Bilgisayarınız orijinal olarak Windows 8 yüklü olarak sunulduysa ve HP Recovery Manager'ne sahipse, kablosuz ağ adaptörünü yeniden yüklemek için bunu kullanabilirsiniz.
 1. Harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız, aygıtı çıkarın, bilgisayarı yeniden başlatın ve ardından farklı bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için kurtarma yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından Kurtarma Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
  Şekil 6: Arama sonuçlarında listelenen HP Recovery Manager
   Arama kutusuna girilen Kurtarma Yöneticisi.
 3. Kullanıcı Hesabı Denetimi mesajı görüntülenirse Evet'e tıklayın.
  NOT: Bilgisayarınızda HP Recovery Manager'ni bulamıyorsanız, aygıt sürücüsünü yeniden yüklemek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın.
 4. Kurtarma Yöneticisi ekranı açıldığında, Sürücüleri ve Uygulamaları Yeniden Yükle seçeneğine tıklayın.
  Şekil 7: HP Recovery Manager
 5. Sürücü listesini aşağı kaydırın ve bilgisayarınızın kablosuz adaptör adını seçin.
 6. Şekil 8: Kablosuz adaptör (LAN) sürücü listesi örneği (sizinki farklı olabilir)
 7. Sürücü yüklemesi bitene kadar bekleyin ve sizden istendiğinde bilgisayarı yeniden başlatın.
 8. İnternet'e yeniden bağlanmayı deneyin. Sorun devam ederse bir sonraki adıma geçin.
Bilgisayarınızda HP Recovery Manager yoksa, kablosuz adaptörü kaldırmak ve Windows'un sürücüyü yüklemesini sağlamak için Windows Aygıt Yöneticisi'ni kullanın.
 1. Harici bir USB kablosuz ağ adaptörü veya hücresel geniş bant aygıtı kullanıyorsanız, aygıtı çıkarın, bilgisayarı yeniden başlatın ve ardından Windows açıldıktan sonra farklı bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesini seçin.
  Şekil 9: Arama sonuçlarında listelenen Aygıt Yöneticisi bağlantısı
   Arama kutusunda Aygıt Yöneticisi metni.
 3. Ağ bağdaştırıcıları seçeneğine çift tıklayın.
  Şekil 10: Ağ bağdaştırıcıları
  Görüntü: Ağ bağdaştırıcıları
 4. Kablosuz ağ adaptörünüzün adına sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğini belirleyin.
  NOT:Ağ bağdaştırıcıları kategorisinde ağ adaptörünün adı yoksa, ağ bağdaştırıcısı donanımı bağlı değildir veya aygıt sürücüsü Tak ve Çalıştır teknolojisini desteklememektedir. Böyle bir durumda, bilgisayarı kapatın ve kablosuz adaptör donanımınız için donanım bağlantısını kontrol edin. Sorunlar bulunduysa, bilgisayarı servise gönderin.
  Şekil 11: Aygıt Yöneticisi'nde kaldır seçimi
  Wi-Fi adaptörü vurgulanmış ve Kaldır seçimi belirlenmiş olarak Aygıt Yöneticisi ekranı
 5. Aygıt Kaldırmayı Onayla ekranı görüntülendiği zaman, Tamam'ı tıklayın ve aygıtın kaldırılmasını bekleyin.
  Şekil 12: Aygıt Kaldırmayı Onayla
  Görüntü: Aygıt Kaldırmayı Onayla
  Kaldırıldıktan sonra, kablosuz adaptörün adı ağ bağdaştırıcıları kategorisinde artık görüntülenmemektedir.
 6. Aygıt Yöneticisi penceresinin en üstünde, aynı Eylem seçeneğini tıklayın ve ardından Donanım değişikliklerini tara ögesini seçin.
  Bilgisayar kablosuz ağı yeniden yükler ve kablosuz ağ adaptörünün adı Ağ bağdaştırıcılarıkategorisinde gösterilir.
  Şekil 13: Donanım değişikliklerini tara
  Aygıt Yöneticisi penceresinde donanım değişikliklerini tara
 7. Ağ adaptörünün adı Aygıt Yöneticisi'nde göründükten sonra, Aygıt Yöneticisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 8. İnternet'e yeniden bağlanmayı deneyin. Sorun devam ederse bir sonraki adıma geçin.
Kablosuz adaptörünüz için en son sürücünün indirilip yüklenmesi, kablosuz İnternet bağlantıları ile ilgili sorunları, özellikle performans ya da ara sıra kesilen bağlantılar ile ilgili sorunları çözebilir.
Kablosuz ağ donanımınız için güncelleştirilmiş sürücüleri bulmak için aşağıdaki bölümlerden birini kullanın. Güncelleştirilmiş bir sürücü bulunamıyorsanız veya güncelleştirilmiş sürücü sorunu gideremiyorsa, bir sonraki adıma geçin.
HP, kablosuz adaptör üreticilerinden gelen birçok güncelleştirilmiş sürücüyü test edip yayınlar. HP, kablosuz sürücünün kullandığınızdan daha yeni bir sürümüne sahip olabilir. Bilgisayar modeliniz için bir sürücü olup olmadığını görmek üzere HP yazılım indirme sitesine gidin, yazılım ve sürücüleri bulmak için bilgisayarınızın model numarasını girin. Birçok durumda kablosuz sürücüsü, yonga seti adı verilen ana kartınıza özel sürücü paketinin bir parçasıdır. HP Web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman, önce kablosuz sürücüsünü, eğer kablosuz adaptör sürücüsü mevcut değilse, daha sonra yonga setini arayın. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunuz takdirde, kullanılabilir yazılım indirmelerinin ayrıntılarını okuyun.
Bilgisayarınız şu anda İnternet erişimine sahip değilse, kablosuz sürücü yazılımını bir USB depolama aygıtına indirip yüklemek için İnternet erişimi olan başka bir bilgisayar kullanın. Ardından, depolama aygıtını bilgisayarınızda bir USB bağlantı noktasına bağlayabilir ve sürücünüzü veya yonga setini güncelleştirmek için indirilen yazılım dosyasını açabilirsiniz.
Yazılım indirme hakkında daha fazla bilgi için, bk. Yazılım ve sürücü edinme .
Güncelleştirilmiş sürücü sorunu gideremezse, bir sonraki adıma gidin.
Windows yüklü HP kişisel bilgisayarları, HP Support Assistant ile birlikte gelir. HP Support Assistant, bilgisayarınız için en son güncelleştirmeleri otomatik olarak bulmak ve kurmak için kullanılabilir.
NOT:HP Support Assistant bilgisayarınızda yüklü değilse, HP Support Assistant yazılımını indirip yüklemek üzere HP Support Assistant sitesine gidebilirsiniz. Bilgisayarınız İnternet'e bağlanamıyorsa, o zaman bu adım yerine Windows 8'de yerleşik olarak bulunan Microsoft'un Windows 8 otomatik ağ sorun giderme aracını kullanın.
 1. HPSA masaüstü simgesini çift tıklayın veya Başlangıç ekranından HPSA'yı seçin.
 2. HP Support Assistant yazılımında, Güncelleştirmeler ve ayarlamalar seçeneğine tıklayın.
 3. Güncelleştirmeleri şimdi denetle seçeneğine tıklayın.
  HP Support Assistant, HP sunucularından en yeni güncelleştirmeleri arar.
 4. Kullanılabilir yeni güncelleştirmeler varsa, her bir güncelleştirmenin yanındaki kutucuğu işaretlediğinizden emin olun ve güncelleştirmeleri indirmeye ve yüklemeye başlamak için Uygula seçeneğine tıklayın.
  Yeni güncelleştirme yoksa, Bitir ögesine tıklayın.
 5. Güncelleştirilmiş sürücü sorunu gideremezse, bir sonraki adıma gidin.
Diğer Web siteleri, kablosuz donanımınızın doğru modeli için sürücü güncelleştirmelerini sağlayabilir. HP'den güncelleştirilmiş bir sürücü bulamazsanız, World Wide Web'de daha güncel bir sürüm olup olmadığını görmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.
ÖNLEM: HP Web sitesi dışındaki bilgiler HP tarafından kontrol edilmemektedir ve bu bilgilerden HP sorumlu değildir. Sürücü sağlayan birçok güvenilir site olsa da, bazı siteler kötü niyetli olabilir. Yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz sitelerden yazılım indirin.
 1. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesini seçin.
  Şekil 14: Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
  Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
 2. Ağ Bağdaştırıcıları'na çift tıklayın, ardından Kablosuz Adaptör adına sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
  Şekil 15: Özellikler seçimi
  Özellikler seçimi penceresi
 3. Sürücü sekmesine tıklayın ve Sürücü Sağlayıcının yanındaki ada bakın. Güncelleştirilmiş bir sürücü ararken, aynı zamanda sürücü tarihi ve adına da bakmak isteyebilirsiniz.
  Şekil 16: Wi-Fi Adaptörü Sürücü Özellikleri
  Sürücü sağlayıcının adı seçili iken Wi-Fi Adaptörü Özellikleri penceresi.
 4. Güncelleştirilmiş bir sürücü aramak için, sürücü sağlayıcının Web sitesini ziyaret edin. Sürücü Sağlayıcının adını kullanarak İnternet'te arama yapıp Web sitesini bulabilirsiniz.
 5. Sürücü sağlayıcının Web sitesinde güncelleştirilmiş bir sürücü bulamıyorsanız ya da sağlayıcının Web sitesini bulamıyorsanız, Aygıt Yöneticisi'ndeki Ayrıntılar sekmesi tıklayın, Özellik listesinden Donanım Kimlikleri'ni seçin ve ardından listedeki ilk donanım aygıt kimliğine sağ tıklayıp Kopyala ögesini seçin. Ardından, donanım kimliğini sürücüleri barındıran siteleri bulmak üzere bir İnternet arama sayfasına yapıştırabilirsiniz.
 6. Güncelleştirilmiş bir sürücü bulunursa yüklemek için talimatları uygulayın. Aksi takdirde, sürücüyü bulmak ve güncelleştirmek için başka bir yöntem kullanın veya sorun giderme işlemlerine devam etmek için bir sonraki adıma geçin.
  ÖNLEM: HP Web sitesi dışındaki bilgiler HP tarafından kontrol edilmemektedir ve bu bilgilerden HP sorumlu değildir. Yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz sitelerden yazılım indirin.
 7. Güncelleştirilmiş sürücü sorunu gideremezse, bir sonraki adıma gidin.
En son kablosuz LAN bağdaştırıcısı sürücüsünün indirilip yüklenmesi, yavaş İnternet bağlantısıyla ilgili birçok sorunu giderebilir. En son WLAN sürücüsünü bulmak üzere Aygıt Yöneticisi'ni kullanmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesini seçin.
  Şekil 17: Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
  Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
 2. Ağ bağdaştırıcıları'na çift tıklayın, ardından Kablosuz Bağdaştırıcı adına sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını Güncelle'i seçin.
  Şekil 18: Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçimi
  Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçimi penceresi
 3. Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın.
  Şekil 19: Sürücü Yazılımını Güncelle penceresi
  Sürücü Yazılımını Güncelle penceresi
 4. Güncelleştirilmiş bir sürücü bulunursa yüklemek için yönergeleri uygulayın.
  Aygıt Yöneticisi güncelleştirilmiş bir sürücü bulamaz ise kablosuz bağdaştırıcı üreticisinin Web sitesini kontrol edebilirsiniz.
 5. Aygıt Yöneticisi'nde, bağdaştırıcı adına sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.
  Şekil 20: Özellik seçimi
  Özellikler seçimi penceresi
 6. Sürücü sekmesine tıklayın. Sürücü sağlayıcısı, tarih ve sürümü not edin.
  Şekil 21: Wi-Fi Bağdaştırıcısı Sürücü Özellikleri
  Wi-Fi Bağdaştırıcı Özellikleri penceresi sürücüsü
 7. Sürücü sağlayıcısı Web sitesinde güncelleştirilmiş sürücüyü kontrol edin.
 8. Güncelleştirilmiş sürücü sorunu gideremezse, bir sonraki adıma gidin.
Kablosuz ağınızdaki donanımı doğru sıra ile sıfırlamak, birçok bağlantı ve performans sorununu çözebilir.
 1. Bilgisayarınızın Başlangıç ekranından kapat yazın ve ardından arama sonuçlarından Bilgisayarı Kapat ögesini seçin.
 2. Ağınız bir kablosuz yönlendirici, ağ geçidi veya kablosuz modem/yönlendirici kombinasyonu içeriyorsa, güç kablosunu çıkarın.
  Şekil 22: Bir yönlendiricinin arka tarafından güç kablosunun çıkarılması
  Bir yönlendiricinin arka tarafından güç kablosunun çıkarılması
 3. Ağınız ayrı bir geniş bant bir modem içeriyorsa, geniş bant modemden güç kablosunu çıkarın.
 4. 5 saniye kadar bekleyin ve ardından kablosuz yönlendiriciye (ve ayrı ise geniş bant modeme) güç kablosunu takın.
 5. Tüm ışıklar yanıncaya ve normal İnternet ve bilgisayar çalışmasını gösterinceye kadar bekleyin. Geniş bant modem üzerindeki ışıklar bir sorun olduğunu gösteriyorsa, yardım için aşağıdaki seçenekler listesine bakın:
  • Güç yeniden bağlandıktan sonra tüm ışıklar kapalı ise, güç kablosunu farklı bir prize takarak güç kaynağını kontrol edin. Açılamadığı takdirde, geniş bant modemi servise gönderin veya değiştirin.
  • Yalnızca güç ışığı yanıyor ve diğer etkinlik ışıkları kapalıysa veya herhangi bir etkinlik göstermiyorlarsa, bir ağ bağlantısı algılanmıyordur. İnternet sinyalini taşıyan kablonun geniş bant aygıtına bağlı olduğundan emin olun. Konutunuza gelen İnternet kablolarının hasarlı veya çıkarılmış olmadığından emin olun. Bulunduğunuz bölgedeki diğer kişiler de İnternet kesintisi yaşıyorsa, İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçmeniz gerekebilir.
  • İnternet veya Çevrim İçi ışığı sürekli olarak yanıp sönüyorsa ve bir çevrim içi bağlantının mevcut olduğunu göstermiyorsa, sorun büyük olasılıkla İnternet servis sağlayıcınız ile ilgilidir. Hizmet tekrar sağlanana kadar bekleyin veya daha fazla yardım için İnternet servis sağlayıcınız ile irtibat kurun.
 6. Bilgisayarı açın ve Windows açılıncaya kadar bekleyin. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu noktada bir donanımdan sıfırlama işlemi gerçekleştirin.
 7. Windows otomatik olarak kablosuz İnternet bağlantınıza bağlanıncaya kadar bekleyin.
  Windows otomatik olarak bağlanmazsa, bildirim alanındaki Ağ Bağlantısı simgesine tıklayın ve ardından kablosuz ağınızın adını seçin.
 8. Bağlan seçeneğine tıklayın.
  Kullandığınız güvenlik türüne göre, sizden bir parola girmenizi veya basma düğmesi işlemi gerçekleştirmenizi isteyen bir pencere açılabilir.
 9. Ağa ve İnternet'e bağlanabiliyorsanız işleminiz tamamlanmıştır. Aksi takdirde, bir sonraki adıma geçin.
Bilgisayar, daha önce kablosuz bir ağda çalıştığı halde, artık bağlanamıyor veya kötü performans gösteriyorsa, sistem dosyalarınızı kablosuz ağ iletişiminin iyi çalıştığı bir tarih ve saate geri yüklemek için Microsoft Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanın. Sistem Geri Yükleme özelliğinin nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için, bk. Microsoft Sistem Geri Yükleme Özelliğini Kullanma (Windows 8) .
Bilgisayarınız hala Wi-Fi bağlantı veya performans sorunları yaşıyorsa, aşağıdaki bölümlerden biri sorunu çözmenize yardımcı olabilir.
Ortam, kablosuz ağınızın etkinliğini önemli ölçüde etkileyebilir. Kablosuz ağ bağlantısı deneyiminizi iyileştirmek için, aşağıdaki koşulları ve önerilen eylemleri inceleyin.
Sorun Önerilen işlem
Bilgisayar yönlendiriciden uzaklaştırıldıkça, yayın sinyali zayıflar. Bilgisayarı ve yönlendiriciyi birbirine yaklaştırın. Dizüstü bilgisayarınız varsa, Windows masaüstünün sağ alt köşesindeki sinyal güç göstergesine bakarken, bilgisayarı ortamınızdaki çeşitli konumlara taşıyın. Sinyal gücünün en güçlü olduğu bir konum belirleyin.
Duvarlar, metal mobilyalar ve elektrikli cihazlar gibi katı nesneler menzili kısaltabilir veya bağlantıları engelleyebilir.Mümkünse, yönlendirici ile bilgisayar yanındaki veya arasındaki metal nesneleri kaldırın. Bilgisayarı veya yönlendiriciyi, aralarında daha az katı nesne olan bir yere taşıyın.
Performans düşüyor ve ağınızda birden fazla aygıt kullanılıyor. Özellikle İnternet'ten video akışı izlerken, ağı aynı zamanda kullanan aygıt sayısını sınırlandırın.
Bir yer seçerken, aralarındaki katı nesne sayısını, özellikle elektronik aygıtları ve metal nesneleri en aza indirin. Kablosuz bağlantının hala zayıf olduğunu veya bağlanmakta sorun yaşandığını tespit ederseniz, yönlendiriciniz için farklı bir anten satın almayı veya bir sinyal tekrarlayıcı olarak başka bir yönlendirici kurmayı göz önünde bulundurun.
Diğer aygıtlar kablosuz ağınıza bağlanabiliyor ancak bilgisayarınız bağlanamıyor ise, BIOS ayarı sorunun nedeni olabilir. Özel BIOS sıfırlama adımları için bilgisayarınızın türüyle eşleşen bölümü kullanın:
HP dizüstü bilgisayarlarda BIOS ayarlarını geri yüklemek için BIOS sıfırlama adımları.
 1. Dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, BIOS menüsü görüntülenene kadar art arda F10 tuşuna basın.
 3. BIOS ekranı görüntülenince, fabrika varsayılan ayarlarını geri yüklemek için F9 tuşuna basın.
 4. Onaylamak için Evet'i seçin.
 5. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın.
 6. Onaylamak için Evet'i seçin.
  Varsayılan ayarlar kullanılarak bilgisayar yeniden başlatılır.
HP masaüstü ve All-in-One bilgisayarlarda BIOS ayarlarını geri yüklemek için BIOS sıfırlama adımları.
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, BIOS menüsü görüntülenene kadar art arda F10 tuşuna basın.
 3. Dosya sekmesinde aşağı veya yukarı oku kullanarak Varsayılan Kurulum ögesini seçin ve ardından Enter tuşuna basın.
 4. Varsayılan Olarak Fabrika Ayarlarını Geri Yükle ögesini seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşlarını kullanın.
 5. Onaylamak için Tamam'ı seçin.
 6. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için F10 tuşuna basın.
 7. Onaylamak için Evet'i seçin.
  Varsayılan ayarlar kullanılarak bilgisayar yeniden başlatılır.
Varsayılan BIOS ayarlarını geri yükledikten sonra, İnternet'e ve ağa bağlanabiliyorsanız işleminiz tamamlanmıştır. Aksi takdirde, bir sonraki adıma geçin.
Kablosuz yönlendiriciniz, bellenimde depolanan bilgisayarınızın bağlanma ya da iyi performans gösterme özelliğini engelleyebilecek ayarlara (kanal ve bant seçimi vb.) sahiptir. Yönlendiricinizdeki bellenim ayarlarının sıfırlanması ve yönlendiriciyi kullanan tüm aygıtlar için bağlantıların yeniden kurulması, baştan başlamak ve kablosuz iletişimle ilgili pek çok sorun türünü çözmek için iyi bir yoldur.
Genel bir kılavuz olarak aşağıdaki adımları uygulayın, ancak yönlendiricinizle ilgili ayrıntılı talimatlar için veya bu adımların yönlendiriciniz için işe yaramaması durumunda, birlikte verilen belgelere bakın.
 1. Desteklenen bir ağ kablosu kullanarak bilgisayarınızı yönlendiriciye bağlayın.
 2. Bir İnternet tarayıcısı açın ve yönlendiriciniz için varsayılan IP adreslerini tarayıcının URL adres alanına yazın.
  NOT: Bu varsayılan IP adresleri, isimler ve parolalar sadece bilgi verme amaçlıdır ve yönlendirici modeliniz ile çalışmayabilir. Bu bilgiler yönlendiricinizin kurulum sayfasında oturum açmanızı sağlamıyorsa, yönlendiricinizle birlikte gelen Kullanım Kılavuzuna başvurun.
  Yönlendirici MarkasıYönlendirici IP AdresiKullanıcı Ad(lar)ıParola(lar)
  3Com http://192.168.1.1 admin hiçbir parola gerekmez veya admin
  Belkin http://192.168.0.2,1hiçbir kullanıcı adı gerekmez veya adminhiçbir parola gerekmez
  D-Link http://192.168.0.1 admin veya user hiçbir parola gerekmez veya admin
  Linksys http://192.168.1.1 admin, hiçbir kullanıcı adı gerekmez veya Comcastadmin, hiçbir parola gerekmez veya 1234
  Netgear http://192.168.0.1 admin password, 1234 veya setup
 3. Kullanıcı adı ve/veya parola girin.
 4. Yönetici olarak yönlendiriciye eriştiğinizde, yönlendiricinin varsayılan adını (veya SSID) yönlendiriciyi değiştirin.
 5. Diğer bilgisayarların ev ağınıza bağlanmasını önlemek için Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) veya kablosuz şifreleme (WEP) kurulumu yapın.
 6. Bazen şifre olarak da adlandırılan ağ erişim parolasını yazın. Sık sık aradığınız bir telefon numarası veya unutmayacağınız bir ifade gibi kolaylıkla hatırlayabileceğiniz bir parola seçtiğinizden emin olun.
Bilgisayarınız kablosuz yönlendiriciye bağlanabiliyor, ancak performansı zayıf oluyor veya bağlantı kesiliyorsa, kablosuz kanal bandını değiştirme yardımcı olabilir. Kablosuz kanallarını değiştirmek, en çok 2,4 GHz yönlendiricilerde ve apartman binaları gibi birçok kablosuz ağın çalıştığı ortamlarda işe yarar.
Kablosuz kanalını değiştirmek için gereken adımlar, kullanmakta olduğunuz kablosuz yönlendiricinin markasına ve modeline bağlıdır. Popüler kablosuz yönlendiricilerin çoğunda kanalları değiştirmek için aşağıdaki genel adımlardan yararlanın. Bu adımlar işe yaramazsa, yönlendiricinizle birlikte gelen kullanım kılavuzuna bakın.
 1. Desteklenen bir ağ kablosu kullanarak bilgisayarınızı doğrudan yönlendiriciye bağlayın.
 2. Bir İnternet tarayıcısı açın ve yönlendiriciniz için varsayılan IP adreslerini tarayıcının URL adres alanına yazın.
  NOT: Bu varsayılan IP adresleri, isimler ve parolalar sadece bilgi verme amaçlıdır ve yönlendirici modeliniz ile çalışmayabilir. Bu bilgiler yönlendiricinizin kurulum sayfasında oturum açmanızı sağlamıyorsa, yönlendiricinizle birlikte gelen Kullanım Kılavuzuna başvurun.
  Yönlendirici MarkasıYönlendirici IP AdresiKullanıcı Ad(lar)ıParola(lar)
  3Com http://192.168.1.1 admin hiçbir parola gerekmez veya admin
  Belkin http://192.168.0.2,1hiçbir kullanıcı adı gerekmez veya adminhiçbir parola gerekmez
  D-Link http://192.168.0.1 admin veya user hiçbir parola gerekmez veya admin
  Linksys http://192.168.1.1 admin, hiçbir kullanıcı adı gerekmez veya Comcastadmin, hiçbir parola gerekmez veya 1234
  Netgear http://192.168.0.1 admin password, 1234 veya setup
 3. Kullanıcı adı ve/veya parola girin.
 4. Kanal seçimi ayarlarını bulmak için, web formundaki kurulum sayfalarını tarayın.
 5. Geri değiştirmenizin gerekmesi ihtimaline karşı, yönlendiricinizin halen kullandığı kanalın adını not edin.
 6. Başka bir numara seçin ve ayarlarınızı kaydedin. Örneğin; 6. kanala ayarlanmış ise, 1. kanalı seçin ve kaydedin.
 7. Performansın iyi hale gelip gelmediğini görmek için, kablosuz aygıtlarınızı ağınızda test edin. İyi hale gelmediği takdirde, bu adımları tekrarlayabilir ve iyi çalışan bir kanal bulana kadar başka bir kanal deneyebilirsiniz.
Güncel olmayan bellenim performansı, güvenliği etkileyebilir ya da yönlendiricinin İnternet'e ya da belirli Web sayfalarına erişmesini engelleyebilir. (Daha önceki bölümde yapıldığı gibi) yönlendirici yapılandırma menüsüne giriş yapın ve yönlendiriciye atanmış ürün yazılımını güncelleştirmek için menüyü kullanın. Ürün yazılımının nasıl güncelleneceği üzerine bilgi veren kılavuz ile birlikte verilen Kullanım Kılavuzuna bakınız. Ürün yazılımı güncellemesi yaparken, bilgisayarı yönlendiriciye doğrudan ağ kablosunu kullanarak bağlamak iyi bir fikirdir.
Çoğu kablosuz aygıt güç tasarrufu için sistem tarafından kapatılabilir. Bazı uyku senaryolarında, Sistem uyku veya hazırda bekletme modundan döndüğü zaman, aygıt düzgün bir şekilde uyanabilir. Bunun gerçekleşmesini önlemek için, kablosuz adaptör güç yönetimi ayarlarını düzeltin
 1. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için aygıt yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından Aygıt Yöneticisi ögesini seçin.
  Şekil 23: Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
  Aygıt Yöneticisi için arama sonuçları
 2. Listeyi genişletmek için Ağ Bağdaştırıcıları'na çift tıklayın, listedeki kablosuz (Wi-Fi) bağdaştırıcıya sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i seçin.
  Şekil 24: Aygıt Yöneticisi
  Aygıt Yöneticisi penceresi
 3. Bağdaştırıcı özellikleri penceresinde, Güç yönetimi sekmesini tıklayın.
 4. Güç tasarrufu sağlamak için bilgisayarın bu aygıtı kapatmasına izin ver seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırın ve ardından Tamam öğesine tıklayın.
  Şekil 25: Wi-Fi Bağdaştırıcı Özellikleri
  Wi-Fi Bağdaştırıcı Özellikleri sekmesi penceresi
Aygıt Yöneticisi'ni kapatın, dizüstü bilgisayarı yeniden başlatın ve kablosuz ağa yeniden bağlanmayı deneyin.
Bilgisayarınız orijinal olarak Windows 8 yüklü olarak sunulduysa ve HP Recovery Manager'ne sahipse, tüm yazılımı kaldırmak ve bilgisayarınızı orijinal yazılım yapılandırmasına geri yüklemek için bunu kullanabilirsiniz. Bu seçeneği kullanmadan önce, tüm önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Daha fazla bilgi için HP Sistem Kurtarma Uygulaması (Windows 8) başlıklı bölüme bakın.
Bu belgedeki adımları denediyseniz ve bir bağlantısı kurulamıyor veya kablosuz bağlantı düşük performans göstermeye devam ediyorsa, kablosuz adaptör kartınızın yeniden yerleştirilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Kablosuz adaptör donanımını değiştirmek veya tamir ettirmek için bilgisayarı servise gönderin.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da