Jump to content

HP Sistem Kurtarma Sorunlarını Giderme (Windows 8)

 • PrintPrint
Bu belge, Windows 8 işletim sistemine sahip HP bilgisayarlar ile ilgilidir.
Tam bir sistem kurtarma işlemi uygulanması zaman alır (bilgisayar modeline bağlı olarak iki ile dört saat arasında ) ve çok miktarda veri aktarır. Taşınacak bu kadar çok veri söz konusu olduğunda, bazen sorunlar meydana gelebilir. Windows 8'de kurtarma sorunlarının çözümü için bu belgeyi kullanın.
CAUTION:Sistem kurtarma işlemi tüm dosyaları, programları ve sabit sürücüde kayıtlı çalışmaları tamamen siler. Kurtarma işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka önemli bilgileri yedekleyin.
CAUTION: Bilgisayara örneğin HP Ortam Sürücüsü gibi ek bir sabit sürücü bağlıysa sistem kurtarma işlemini gerçekleştirmeden önce veri ve elektrik kablolarını harici sürücünün arka bölümünden çıkarın. Bu, ek sürücüde veri kaybı olasılığını önler.
NOTE: Windows 8'in en son sürümünü kullanmıyorsanız bu belgedeki bazı grafikler ve bilgiler değişiklik gösterebilir. En son sürümü Microsoft Store'dan edinebilirsiniz.

HP dizüstü bilgisayarınız (Windows 8) ile ilgili sorunları giderme

Sistem kurtarma işlemi daha uzun sürebilir ve hatalar oluşabilir.
Kurtarma ile ilgili sorunları gidermek için, kurtarma türünüze en uygun olan bölümdeki talimatları uygulayın.

Sabit sürücüden başlayan bir kurtarmada sorun giderme

BIOS'tan veya Recovery Manager aracından başlayan bir kurtarmada sorun giderme için aşağıdaki bölümleri kullanın.
Sistem sorunları nedeniyle Windows masaüstüne veya herhangi bir programa erişim mümkün olmuyorsa, kurtarma işlemini yine de başlatabilirsiniz.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve saniyede bir kez olmak üzere art arda F11 tuşuna basarak Klavye düzeninizi seçin ekranının görüntülenmesini sağlayın, sonra da aşağıdaki talimatları izleyin:
  1. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  2. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 1: Bir seçeneği belirleyin
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
  3. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
   Figure 2: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  4. İşletim sistemi seçimi ekranında, Windows 8.1 'e tıklayın.
   Recovery Manager açılır.
   Figure 3: İşletim sistemi seçimi ekranı
   İşletim sistemi seçim ekranının görüntüsü
 4. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 4: HP Recovery Manager ana ekranı
  Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 5. Verilerinizi yedeklemek ve bilgisayarınızı kurtarmak için ekrandaki talimatları uygulayın. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Bilgisayarınız hala çalışıyor ve program ve dosyalara erişebiliyorsanız, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için Recovery Manager'ı kullanabilirsiniz.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Başlangıç ekranından, Arama düğmesini açmak için kurtarma yazın ve ardından arama sonuçlarından HP Recovery Manager ögesini seçin.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 5. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Windows Kurtarma Ortamı 'na tıklayın.
  Figure 5: Windows Kurtarma Ortamı
  Windows Kurtarma Ortamı seçilmiş şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 6. Recovery Manager yeniden başlatma yapıp ardından kurtarma ortamına girmek isteyip istemediğinizi sorar. Tamam 'a tıklayın.
  Figure 6: Sistem Kurtarmayı Onaylayın
  Kurtarma ortamına giriş seçiminin görüntüsü
 7. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
  Figure 7: Bir seçeneği belirleyin
  Sorun Giderme ögesi seçili şekilde Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
 8. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
  Figure 8: Sorun Gider ekranı
  Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
 9. İşletim sistemi seçimi ekranında, Windows 8.1 'e tıklayın.
  Recovery Manager açılır.
  Figure 9: İşletim sistemi seçimi ekranı
  İşletim sistemi seçim ekranının görüntüsü
 10. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 10: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 11. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için Sistem Kurtarma Gerçekleştirme (Windows 8) bölümüne bakın.
  NOTE:Sabit disk sürücüsünün kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, sistem kurtarma işleminin çalıştırılması için kurtarma diskleri seti gerekir.
İlk yöntem başarısız kaldığı takdirde bunun en muhtemel nedeni Kurtarma Bölümünün bozulmuş olmasıdır. Bu durumda en iyi seçenek, kurtarma disklerini kullanarak işletim sistemini yeniden yüklemektir. Bu işlem aynı zamanda Kurtarma Bölümü'nü de yeniden oluşturur. Daha fazla bilgi için Sistem Kurtarma Gerçekleştirme (Windows 8) bölümüne bakın.
Recovery Manager'ı kullanırken aşağıdaki hata mesajı görüntüleniyor: Sistem bölümü bulunamadı .
Windows 8 yüklü HP ve Compaq bilgisayarlar, kurtarma yazılımını sabit sürücünün kurtarma bölümünde saklar. Kurtarma bölümünü değiştirmek veya silmek için disk bölümleme yazılımı kullandıysanız bu bölümden kurtarma işlemi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir.
Bu durumda, kurtarma işlemini kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştirmeniz gerekir. Bilgisayar çalışır haldeyken kendi kurtarma disklerinizi oluşturduysanız bu diskleri kullanabilirsiniz. Kurtarma disklerini satın almak için HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın. Daha fazla bilgi için Sistem Kurtarma Gerçekleştirme (Windows 8) bölümüne bakın.

CD'den veya DVD'den başlayan bir kurtarmada sorun giderme

CD'den veya DVD'den başlayan bir kurtarmada sorun giderme için aşağıdaki bölümleri kullanın.
Eğer masaüstüne ulaşamıyorsanız kurtarma disklerinden bir kurtarma işlemini başlatabilirsiniz. Daha önce mevcut sisteminizden Kurtarma Diski Oluşturma programını kullanarak disk oluşturduysanız kurtarma işlemini diskleri oluşturmak için kullandığınız aynı sürücüden başlattığınızdan emin olun.
NOTE:Bazı bölgelerde, kurtarma diskleri HP'den satın alınabilir. Daha fazla bilgi için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve birinci kurtarma diskini sürücüye takın .
 2. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutun.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
  Başlangıç Menüsü açılıncaya kadar, saniyede bir defa olmak üzere Esc tuşuna arka arkaya basın.
  Figure 11: Başlangıç Menüsü
  Bilgisayar Kurulumu oklu Başlangıç Menüsü Görüntüsü
 5. Üst menü satırında Güvenlik 'i seçmek için sağ veya sol ok tuşunu kullanın ve aşağı ok tuşuyla Güvenli Önyükleme Yapılandırması 'na gelin ve Enter 'a basın.
  Figure 12: Güvenlik ekranı
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması için oklu Güvenlik ekranı görüntüsü
 6. Devam etmeden önce, bir uyarı görünür. Güvenli Önyükleme Yapılandırması menüsünü kullanmaya devam etmek için F10 tuşuna basın.
  Figure 13: Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarısı
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarısının görüntüsü
 7. Aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme ögesini seçin ve ardından sağ ok tuşunu kullanarak bu ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
  Eski Destek ögesini seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından ayarı Etkinleştir olarak değiştirmek için sağ ok tuşunu kullanın.
  Figure 14: Güvenli Önyükleme Yapılandırması menüsü
  Etkinleştir ve devre dışı bırak seçenekleri değiştirmeyi gösteren resim
 8. Sol ok tuşunu kullanarak Dosya menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Değişiklikleri Kaydet ve Çık öğesini seçin, sonra da Enter tuşuna basarak Evet 'i seçin.
 9. İşletim Sistemi Önyükleme Modunu Değiştirme ekranı açılır.
  Parolayı girin (bilgisayarınızdaki bu ekrana özel olan) ve Enter 'a basın. Yazacağınız alan yoktur,yalnızca İşletim Sistemi Önyükleme Modunu Değiştirme ekranını gördüğünüzde yazın
  Figure 15: İşletim Sistemi Önyükleme Modunu Değiştirme
  Geçiş kodu vurgulanmış şekilde Önyükleme Modunu Değiştirme görüntüsü
 10. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında güç düğmesini kullanarak bilgisayarı kapatın.
 11. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  Başlangıç Menüsü açılıncaya kadar, saniyede bir defa olmak üzere Esc tuşuna arka arkaya basın.
 12. Başlangıç menüsüne gitmek için Esc tuşuna basın.
 13. Aşağı okla Önyükleme Menüsüne gidin ve Enter 'a basın.
  Pencerenizde gösterilen SATA aygıtını seçin. Enter 'a basın.
  Figure 16: Önyükleme aygıtı seçimi
  Önyükleme aygıtı seçim ekranının görüntüsü
 14. Bir pencere görünebilir ve sizden Recovery Manager'ı sabit diskten ya da takılan diskten çalıştırmanızı ister. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 17: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 15. HP Recovery Manager açılır. Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 18: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 16. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Kurtarma işleminin durduğu kanaatine varmak için yeteri kadar bekleyin. Sistem kurtarma işlemi, özellikle HP Destek kurtarma diskleri kullanılarak yapılıyorsa iki ile dört saat arasında sürebilir.
Kurtarma programını başlattıktan sonra bilgisayarın durduğundan eminseniz aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarın açma düğmesine güç kesilinceye dek beş saniye kadar basarak durmuş olan kurtarma işleminden çıkın.
 2. Kurtarma işlemini yeniden denemeden önce kişisel ortam sürücülerinin, yazıcıların, tarayıcıların, kameraların, kamera tipi hafıza kartlarının ve orijinal olarak bilgisayar ile birlikte gelmemiş olan tüm aygıtların bağlantısını kesin.
 3. Kurtarma diskleri kullanıyorsanız aşağıdaki hususların farkında olun:
  • Recovery Manager'ı kullanarak kurtarma diskleri oluşturduysanız, kurtarma işlemini diskleri oluşturmak için kullandığınız aynı sürücüden başlattığınızdan emin olun.
  • Diskleri yumuşak, temiz, tüy bırakmayan ve arı su ile nemlendirilmiş bir bezle silin. Diski ortasından dış kenarına doğru silin. Ayrıca bölgenizdeki bir bilgisayar mağazasından alabileceğiniz disk temizleme araçlarını veya disk yenileme araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu araçlar, bez ve sudan daha iyi sonuç verirler.
  • CD veya DVD sürücüsünün lazer okuyucu lenslerini temizlemek için piyasada bulunan bir CD ve DVD sürücüsü temizleme aracı kullanın.
 4. Bu prosedürü uyguladıktan sonra, tekrar tam sistem kurtarma işlemi gerçekleştirmeyi deneyin.
 5. Kurtarma işlemini en az iki kez daha denedikten sonra kurtarma işlemi aynı noktada başarısız oluyorsa kurtarma disklerini değiştirin veya bilgisayarı servise göndererek sabit sürücü disk görüntüsünü veya arızalı parçayı değiştirin.
Sürücü, kurtarma disklerini okuyamıyorsa ve hiç hata görünmüyorsa disk çizilmiş, kirlenmiş veya bozuk olabilir. Ayrıca, yeni disk ortamını tanımak için sürücü yazılımının güncellenmesi gerekir. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Ön yükleme aygıtı olarak doğru CD/DVD sürücüsünün seçildiğinden emin olun:
  1. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin
  2. Bilgisayarı açın.
  3. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  4. Önyükleme Menüsü 'nü seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından önyükleme menüsünü göstermek için Enter 'a veya f9 'a basın.
  5. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
   Figure 19: Önyükleme aygıtı seçim ekranı
   Önyükleme aygıtı seçim ekranının görüntüsü
  6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
   NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
 2. Diski temizleyin veya onarın ve sürücünün diski tanıyıp tanımadığını kontrol edin. Disk çizilmişse diski onarmak için (çoğu elektronik eşya mağazasında bulunan) kimyasal bir disk yenileme ürünü kullanın. Temizledikten veya onardıktan sonra kurtarma diskini tekrar takın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 3. Sürücü ürün yazılımını güncelleyin. Bu, özellikle HP Customer Care'nden posta aracılığıyla alınan diskler için geçerlidir. Bir DVD sürücüsünün (sürücü) ürün yazılımı, daha yeni bir DVD üretim işlemi ile üretilmiş kurtarma diski ortamlarını tanıyamayabilir. HP tarafından sağlanan ve bilgisayarınızdaki DVD sürücü tipine uygun tüm DVD sürücüsü firmware güncellemelerini indirin ve yükleyin. HP veya Compaq bilgisayarınız için ürün yazılımının nasıl bulunacağı ve güncelleneceği ile ilgili daha fazla bilgi için HP Bilgisayarlar için Yazılım ve Sürücülerin İndirilmesi veya Güncellenmesi başlıklı HP makalesine bakın.
Bazı durumlarda diskler, örneğin disklerin güneşte unutulması gibi, tamir edilemeyecek bir durumda olabilir. Böyle bir durumda, kurtarma işlemini sabit sürücüden gerçekleştirin veya diskleri değiştirin. Daha fazla bilgi için bkz. HP Kurtarma Diskleri veya bir HP USB Kurtarma Sürücüsünü mü arıyorsunuz? veya HP Sistem Kurtarma (Windows 8) .
Diski taktıktan sonra bile bilgisayar bir disk yerleştirmenizi ister. Örneğin Disk 1 tamamlandıktan Disk 2'yi takmanız istenir. Disk 2'yi taktıktan sonra, disk 2'yi takmanızın istendiği mesaj bir daha gösterilir.
Bu olduğunda, doğru diski taktığınızdan emin olun. Disk doğruysa, diski yeniden takın. Kurtarma yazılımının sürücüde doğru diskin takılı olduğunu tanıması için diski birkaç kez yeniden takmanız gerekebilir. Mesaj görüntülenmeyene ve kurtarma süreci tekrar başlayana kadar diski yeniden takmaya devam edin.
Ender olarak, disk setinin üzerindeki etiket yanlış olabilir. Mesaj görüntülenmeyene ve kurtarma işlemi yeniden başlayana kadar farklı bir disk takın.
Diskten kurtarma işlemi sırasında kurtarma işlemi yanıt vermeyi durdurursa şunları kontrol edin:
 • Diskleri, disk temizleyicisi veya çiziklere karşı kullanılan madde ile temizleyip tekrar deneyin.
 • Disk üzerindeki verilerin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Diskteki tüm dosyaları, (herhangi bir bilgisayar kullanarak) sabit sürücü üzerindeki bir dizine kopyalayın. Bir hata açılır veya dosya aktarımı işlemi yanıt vermeyi durdurursa, disk üzerindeki veriler bozuktur ve disklerin değiştirilmesi gerekir. Daha fazla bilgi için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
 • Gelişmiş biçimli olmayan standart bir sürücüyü Gelişmiş Biçimli bir sürücüyle değiştirdiyseniz, System Recovery programı, AF sabit sürücü türüne ve boyutuna ve kurtarma disklerinin oluşturulduğu tarihe (2010 Sonbaharından önce) bağlı olarak sürücüyü veya bölümü tanımayabilir. Böyle bir durumda, BIOS ayarlarındaki SATA Modu ayarını (AHCI, IDE, RAID) farklı bir ayarla değiştirmek işe yarayabilir. Sorun devam ederse, ana sürücü olarak AF sürücüyü çıkararak 512B boyutunda kesimler (AF 4KB kesimler yerine) kullanan standart sabit sürücü ile değiştirmek gerekebilir.
 • Belli koşullar altında, sabit sürücü değiştirilmiş veya BIOS güncellenmiş ise bir sistem kurtarma işlemi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, HP Destek ile irtibata geçin - bilgisayarın, servise veya sabit sürücü değişikliğine ihtiyacı olabilir.
Bilgisayarı kurtarma disklerini kullanarak kurtarırken aşağıdaki hata mesajı görüntüleniyor: Arşiv çıkarılamıyor .
Bu hata mesajı normalde kirlenmiş veya çizilmiş kurtarma disklerinden kaynaklanır. Kurtarma işlemine başlamadan önce kurtarma disklerinin temiz ve çiziksiz olduğundan emin olun.
Bu hata, başka bir bilgisayar için yapılmış kurtarma disklerini kullanırken meydana gelebilir. Ayrıca, daha ender durumlarda, bu hata sabit sürücü fabrikada doğru şekilde yapılandırılmadığı zaman da meydana gelebilir.
Bu hatayı düzeltmek için HP'den gerekli kurtarma disklerini edinin. Kurtarma diskleri satın almak için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
NOTE:Bu hata aynı bilgisayardan oluşturulan veya HP tarafından gönderilen kurtarma disklerinde meydana geliyorsa, kurtarma diski setini almak için HP Destek Hattıyla irtibata geçin .
Hata 1012 , oluşturmuş olduğunuz kurtarma disklerini kullanarak kurtarma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda görüntülenir. Bu hatayı gidermek için, Recovery Manager'ı kapatın ve CD veya DVD sürücünüzün ürün yazılımını güncelleyin.
 1. HP tarafından sağlanan ve bilgisayarınızdaki CD veya DVD sürücüsü tipine uygun tüm DVD sürücüsü firmware güncellemelerini indirin ve yükleyin. HP veya Compaq bilgisayarınız için ürün yazılımının nasıl bulunacağı ve güncelleneceği ile ilgili daha fazla bilgi için HP Bilgisayarlar için Yazılım ve Sürücülerin İndirilmesi veya Güncellenmesi başlıklı HP makalesine bakın.
 2. Firmware güncellemesini yükledikten sonra kurtarma işlemini yeniden başlatın.
Kurtarma disklerini kullanmaya çalışırken aşağıdaki hatalardan biri açılıyor:
 • Sistem kurtarma diskleri bu bilgisayarı desteklemiyor. Bu disklerle bu sistemi yeniden yükleyemezsiniz.
 • Bunlar, doğru kurtarma diskleri değil
Bu hata, aşağıdaki koşullardan kaynaklanmış olabilir:
 • Başka bir bilgisayar tarafından oluşturulmuş veya sipariş edilmiş disk gibi yanlış kurtarma disklerinin kullanılması.
 • Ana kart veya sabit sürücü üzerindeki yapılandırma bilgileri, bilgisayar üretilirken fabrikada doğru yapılandırılmamıştır.
 • Bilgisayarınızdaki ana kart, aynı değiştirme parçasına sahip olmayan bir ana kart ile değiştirilmiştir. Eğer öyleyse yeni bir işletim sistemi yüklemeli veya ana kartı, orijinal bir ana kart ile değiştirmelisiniz.
Bu hata açılırsa ve HP'den sipariş edilen veya HP desteği tarafından gönderilen diskleri kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek doğru kurtarma disklerini (HP'nin gönderdiği gibi) kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
 1. Bilgisayarınız için yazılım yapı numarasını alın:
  • Başlangıç ekranında, Masaüstü kutucuğuna tıklayın. Windows masaüstünün sağ alt köşesinde bu yapı numarası bilgilerini arayın.
  • Bilgisayarınız Windows'u açamıyorsa bilgisayar kasasının dışında yer alan bir etikette bir Yazılım Yapı numarası bulabilirsiniz.
 2. Yazılım yapı numarasını, kurtarma diskleri üzerindeki oluşturma numarası ile karşılaştırın.
  • Yazılım yapı numarası kurtarma disklerinizde yer alan numara ile eşleşiyorsa ve buna rağmen kurtarma işlemi bu hata ile başarısız oluyorsa bilgisayarınızın kurtarılabilmesi için HP tarafından servis yaptırılması gerekir.
  • Kurtarma diskleri üzerindeki numara, yazılım yapı numarası ile aynı değilse, bkz. HP kurtarma disklerini veya bir HP USB Kurtarma Sürücüsünü mü arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın. Yeni diskleri sipariş etmeden önce, kurtarma diski üzerindeki numaraların, yazılım yapı numarası ile eşleşmediğinden emin olun.
Gelişmiş biçimli olmayan standart bir sürücüyü Gelişmiş Biçimli bir sürücüyle değiştirdiyseniz, sistem kurtarma programı, AF sabit sürücü türüne ve boyutuna ve kurtarma disklerinin oluşturulduğu tarihe (2010 Sonbaharından önce) bağlı olarak sürücüyü veya bölümü tanımayabilir. Böyle bir durumda, BIOS ayarlarındaki SATA Modu ayarını (AHCI, IDE, RAID) farklı bir ayarla değiştirmek işe yarayabilir. Sorun devam ederse, ana sürücü olarak AF sürücüyü çıkararak 512B boyutunda kesimler (AF 4KB kesimler yerine) kullanan standart sabit sürücü ile değiştirmek gerekebilir.
Sabit sürücüde bozuk alanlar varsa kurtarma işlemi sırasında hatalar meydana gelebilir. Hala Windows'u kullanabiliyorsanız sorunu tanılamak için Donanım Tanılama Araçları'nı kullanın.
Bu bölümde verilen adımları takip etmeniz aşağıdaki hataları gidermenize yardımcı olabilir:
 • Hata 0x1002: Arşiv çıkarılamıyor
 • Hata 0x1003: Klasör oluşturulamıyor
 • Hata 0x1004: Klasör kaynağı hedefe kopyalanamıyor
 • Hata 0x1005: Dosya kaynaktan hedefe kopyalanamıyor
 • Hata 0x1006: Yığın yüklenemiyor
 • Hata 0x1007: Dosya oluşturulamıyor
 • Hata 0x1008: Kayıt anahtarı açılamıyor
 • Hata 0x1009: Kaynaktan hedefe taşınamıyor
 • Hata 0x100A: Sistem bölümü bulunamadı
 • Hata 0x100B: Dosya kopyalanırken CRC hatası
 • Hata 0x100C: Yolun sürücü harfi alınamıyor
 • Hata 0x100D: Syslock durumu HATA konumunda
 • Hata 0x100E: Yeniden görüntü oluşturma başarısız
 • Hata 0x100F: “commandline” komutu işlenirken bcdedit.exe hata verdi
 • Hata 0x1010: Fiziksel sabit sürücü bulunamıyor
 1. Kurtarma işlemini, kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştiriyorsanız mevcut diski çıkarıp yüzeyini temiz su ve tüy bırakmayan bir bezle temizleyin. Diski yeniden takıp tekrar deneyin. Hata yine görüntülenirse bu adımları kullanarak ilerleyin.
 2. Kurtarma işlemini, kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştiriyorsanız mevcut diski çıkarın ve üzerinde çizikler olup olmadığına bakın. Disk çizilmişse diski optik disk onarım aracı kullanarak onarmayı deneyebilirsiniz. Bu tür araçlarda diskin yüzeyine yapışan ve çizikleri dolduran özel kimyasal maddeler kullanılır. Disk onarım araçları, elektronik eşya mağazalarından veya DVD filmler satan mağazalardan temin edilebilir. Onarıldıktan sonra diski yeniden takıp tekrar deneyin. Hata yine görüntülenirse bu adımları kullanarak ilerleyin.
 3. Aşağıdaki yöntemlerle sabit sürücüyü kontrol edin.
  HP Support Assistant'ndaki sabit sürücü testi RAID ve eSATA ortamlarında kullanılamadığı için kaldırılmıştır. Sabit sürürücüyü test etmek için , bu bölümdeki yönergeler ile devam edin.
  Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini en az beş saniye boyunca basılı tutun.
  Bilgisayarı açıp, hemen ardından aşağıdaki ekranlardan biri görününceye kadar her saniyede bir F2 tuşuna aralıksız bir şekilde basın:


  Bu ekran görüntülenirse Donanım Tanılamaları UEFI ile devam edin .


  Bu ekran görüntülenirse temel donaım testi yapmaya bakın .
 4. Sabit sürücüde herhangi bir sorun bulunmazsa, disk sürücüsünü test edin.
  1. Windows ( ) + W tuşlarına basarak Ayarlar arama alanını açın ve bu alana HP Support Assistant yazın.
  2. Ekranın sol kısmında, HP Support Assistant 'a tıklayın. HP Support Assistant penceresi açılır.
   Bilgisayarım 'ı tıklatın.
   HP Support AssistantBilgisayarım ögesi seçili Support Assistant görüntüsü
  3. Tanılamalar 'ı seçin.
   Figure 21: HP Support Assistant - Bilgisayarım
   Tanılamalar ögesi seçili Support Assistant görüntüsü
  4. HP ODD Kontrolü 'nü tıklatın.
   Figure 22: HP tanılama araçları
   HP ODD Kontrolü seçili olan Tanılama araçlarının görüntüsü
   Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
  5. Kontrol etmek istediğiniz CD/DVD sürücüsünü seçin ve ardından kutunun sağ alt köşesindeki İleri düğmesine tıklayın.
   Figure 23: Test etmek CD/DVD'yi seçin
   Seçim ekranının test etmek için CD/DVD sürücüsünün görüntüsü
  6. Desteklenen ve boş olmayan bir disk takın, disk tepsisini kapatın ve İleri düğmesine tıklayın.
  7. Disk sürücüsü ile ilişkili sorunları tanılamak ve çözmek için ekrandaki talimatları uygulayın.

HP masaüstü bilgisayarınızda (Windows 8) sorun giderme

Sistem kurtarma işlemi daha uzun sürebilir ve hatalar oluşabilir.
Kurtarma ile ilgili sorunları gidermek için, kurtarma türünüze en uygun olan bölümdeki talimatları uygulayın.

Sabit sürücüden başlayan bir kurtarmada sorun giderme

BIOS'tan veya Recovery Manager aracından başlayan bir kurtarmada sorun giderme için aşağıdaki bölümleri kullanın.
Sistem sorunları nedeniyle Windows masaüstüne veya herhangi bir programa erişim mümkün olmuyorsa, kurtarma işlemini yine de başlatabilirsiniz.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve saniyede bir kez olmak üzere art arda F11 tuşuna basarak Klavye düzeninizi seçin ekranının görüntülenmesini sağlayın, sonra da aşağıdaki talimatları izleyin:
  1. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  2. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 24: Bir seçeneği belirleyin
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek ekranı belirleyin görüntüsü
  3. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
   Figure 25: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  4. İşletim sistemi seçim ekranında Windows 8.1 'e tıklayın. Recovery Manager açılır.
   Figure 26: İşletim sistemi seçimi ekranı
   İşletim Sistemi Seçim ekranının görüntüsü
 4. Recovery Manager açılır. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 27: Recovery Manager ana ekranı
  Sistem Kurtarma ögesi seçili Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 5. Verilerinizi yedeklemek ve bilgisayarınızı kurtarmak için ekrandaki talimatları uygulayın. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Bilgisayarınız hala çalışıyor ve program ve dosyalara erişebiliyorsanız, sistem kurtarma gerçekleştirmek için Recovery Manager'ı kullanabilirsiniz.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Farenizi ekranın sağ üst köşesine getirip Ara'ya tıklayın ve ardından kurtarma yazın.
 5. Ekranın solundaki arama sonuçlarında, Recovery Manager 'a tıklayın.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 6. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 28: Recovery Manager
  Sistem Kurtarma seçili halde Recovery Manager görüntüsü
 7. Recovery Manager, bilgisayarı orijinal fabrika ayarına döndürmek isteyip istemediğinizi sorar. Evet ve ardından Sonraki ögelerine tıklayın.
  Figure 29: Recovery Manager onay ekranı
  Recovery Manager onay ekranının görüntüsü
 8. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Recovery Manager penceresi görünür. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
  Figure 30: Yeniden başlatma işleminin ardından Recovery Manager
  Yeniden başlatma işleminin ardından Recovery Manager görüntüsü
 9. NOTE:Sabit disk sürücüsünün kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, sistem kurtarma işleminin çalıştırılması için kurtarma diskleri seti gerekir.
İlk yöntem başarısız olursa bunun en muhtemel nedeni Kurtarma Bölmesinin bozulmuş olmasıdır. Bu durumda en iyi seçenek, işletim sistemini yeniden yüklemek için kurtarma disklerini kullanmak olabilir. Bu işlem aynı zamanda Kurtarma Bölümü'nü de yeniden oluşturur. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Recovery Manager'ı kullanırken aşağıdaki hata mesajı görüntüleniyor: Sistem bölümü bulunamadı .
Windows 8 yüklü HP ve Compaq bilgisayarlar, kurtarma yazılımını sabit sürücünün kurtarma bölümünde saklar. Kurtarma bölümünü değiştirmek veya silmek için disk bölümleme yazılımı kullandıysanız bu bölümden kurtarma işlemi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir.
Bu durumda, kurtarma işlemini kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştirmeniz gerekir. Bilgisayar çalışır haldeyken kendi kurtarma disklerinizi oluşturduysanız bu diskleri kullanabilirsiniz. Kurtarma disklerini satın almak için HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .

CD'den veya DVD'den başlayan bir kurtarmada sorun giderme

CD'den veya DVD'den başlayan bir kurtarmada sorun giderme için aşağıdaki bölümleri kullanın.
Eğer masaüstüne ulaşamıyorsanız kurtarma disklerinden bir kurtarma işlemini başlatabilirsiniz. Daha önce mevcut sisteminizden Kurtarma Diski Oluşturma programını kullanarak disk oluşturduysanız kurtarma işlemini diskleri oluşturmak için kullandığınız aynı sürücüden başlattığınızdan emin olun.
NOTE:Bazı bölgelerde, kurtarma diskleri HP'den satın alınabilir. Daha fazla bilgi için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve ardından birinci kurtarma diskini sürücüye takın.
 2. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutun.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları kaldırın ve ardından yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
 7. Recovery Manager'ın sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 31: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 8. Elinizdeki kurtarma disklerinin türüne uygun seçimi yapın:
   Hemen yardım istiyorum altında Fabrika Ayarlarına Sıfırla 'ya tıklayın. Sonraki ekranda seçiminizi onaylamanız istenirse, Evet 'i seçin ve ardından İleri ögesine tıklayın. Hiç onay ekranı görüntülenmezse sonraki adımdan devam edin.
   Figure 32: Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile kullanılan Recovery Manager
   Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile Recovery Manager görüntüsü
  • HP destek bölümünden alınan kurtarma diskleri:
   Ekranınızda gösterilen seçime bağlı olarak, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   • Fabrika Ayarlarına Sıfırla - Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   • Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   Figure 33: HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri kullanılan Recovery Manager
   HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri ile Recovery Manager görüntüsü
 9. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Kurtarma işleminin durduğu kanaatine varmak için yeteri kadar bekleyin. Sistem kurtarma işlemi, özellikle HP Destek kurtarma diskleri kullanılarak yapılıyorsa iki ile dört saat arasında sürebilir.
Kurtarma programını başlattıktan sonra bilgisayarın durduğundan eminseniz aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarın açma düğmesine güç kesilinceye dek beş saniye kadar basarak durmuş olan kurtarma işleminden çıkın.
 2. Kurtarma işlemini yeniden denemeden önce kişisel ortam sürücülerinin, yazıcıların, tarayıcıların, kameraların, kamera tipi hafıza kartlarının ve orijinal olarak bilgisayar ile birlikte gelmemiş olan tüm aygıtların bağlantısını kesin.
 3. Kurtarma diskleri kullanıyorsanız aşağıdaki hususların farkında olun:
  • Recovery Manager'ı kullanarak kurtarma diskleri oluşturduysanız, kurtarma işlemini diskleri oluşturmak için kullandığınız aynı sürücüden başlattığınızdan emin olun.
  • Diskleri yumuşak, temiz, tüy bırakmayan ve arı su ile nemlendirilmiş bir bezle silin. Diski ortasından dış kenarına doğru silin. Ayrıca bölgenizdeki bir bilgisayar mağazasından alabileceğiniz disk temizleme araçlarını veya disk yenileme araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu araçlar, bez ve sudan daha iyi sonuç verirler.
  • CD veya DVD sürücüsünün lazer okuyucu lenslerini temizlemek için piyasada bulunan bir CD ve DVD sürücüsü temizleme aracı kullanın.
 4. Bu prosedürü uyguladıktan sonra, tekrar tam sistem kurtarma işlemi gerçekleştirmeyi deneyin.
 5. Kurtarma işlemini en az iki kez daha denedikten sonra kurtarma işlemi aynı noktada başarısız oluyorsa kurtarma disklerini değiştirin veya bilgisayarı servise göndererek sabit sürücü disk görüntüsünü veya arızalı parçayı değiştirin.
Sürücü, kurtarma disklerini okuyamıyorsa ve hiç hata görünmüyorsa disk çizilmiş, kirlenmiş veya bozuk olabilir. Ayrıca, yeni disk ortamını tanımak için sürücü yazılımının güncellenmesi gerekir. Sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Ön yükleme aygıtı olarak doğru CD/DVD sürücüsünün seçildiğinden emin olun:
  1. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin
  2. Bilgisayarı açın.
  3. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  4. Önyükleme Menüsü 'nü seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından Enter 'a basın veya önyükleme menüsünü göstermek için f9 'a basın.
  5. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
   Figure 34: Önyükleme aygıtı seçim ekranı
   Önyükleme aygıtı seçim ekranının görüntüsü
  6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
   NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
 2. Diski temizleyin veya onarın ve sürücünün diski tanıyıp tanımadığını kontrol edin. Disk çizilmişse diski onarmak için (çoğu elektronik eşya mağazasında bulunan) kimyasal bir disk yenileme ürünü kullanın. Temizledikten veya onardıktan sonra kurtarma diskini tekrar takın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 3. Sürücü ürün yazılımını güncelleyin. Bu, özellikle HP Customer Care'nden posta aracılığıyla alınan diskler için geçerlidir. Bir DVD sürücüsünün (sürücü) ürün yazılımı, daha yeni bir DVD üretim işlemi ile üretilmiş kurtarma diski ortamlarını tanıyamayabilir. HP tarafından sağlanan ve bilgisayarınızdaki DVD sürücü tipine uygun tüm DVD sürücüsü firmware güncellemelerini indirin ve yükleyin. HP veya Compaq bilgisayarınız için ürün yazılımının nasıl bulunacağı ve güncelleneceği ile ilgili daha fazla bilgi için HP Bilgisayarlar için Yazılım ve Sürücülerin İndirilmesi veya Güncellenmesi başlıklı HP makalesine bakın.
Bazı durumlarda diskler, örneğin disklerin güneşte unutulması gibi, tamir edilemeyecek bir durumda olabilir. Böyle bir durumda, kurtarma işlemini sabit sürücüden gerçekleştirin veya diskleri değiştirin. Daha fazla bilgi için bkz. HP Kurtarma Diskleri veya bir HP USB Kurtarma Sürücüsü mü arıyorsunuz? veya HP Sistem Kurtarma (Windows 8) .
Diski taktıktan sonra bile bilgisayar bir disk yerleştirmenizi ister. Örneğin Disk 1 tamamlandıktan Disk 2'yi takmanız istenir. Disk 2'yi taktıktan sonra, disk 2'yi takmanızın istendiği mesaj bir daha gösterilir.
Bu olduğunda, doğru diski taktığınızdan emin olun. Disk doğruysa, diski yeniden takın. Kurtarma yazılımının sürücüde doğru diskin takılı olduğunu tanıması için diski birkaç kez yeniden takmanız gerekebilir. Mesaj görüntülenmeyene ve kurtarma süreci tekrar başlayana kadar diski yeniden takmaya devam edin.
Ender olarak, disk setinin üzerindeki etiket yanlış olabilir. Mesaj görüntülenmeyene ve kurtarma işlemi yeniden başlayana kadar farklı bir disk takın.
Diskten kurtarma işlemi sırasında kurtarma işlemi yanıt vermeyi durdurursa şunları kontrol edin:
 • Diskleri, disk temizleyicisi veya çiziklere karşı kullanılan madde ile temizleyip tekrar deneyin.
 • Disk üzerindeki verilerin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Diskteki tüm dosyaları, (herhangi bir bilgisayar kullanarak) sabit sürücü üzerindeki bir dizine kopyalayın. Bir hata açılır veya dosya aktarımı işlemi yanıt vermeyi durdurursa, disk üzerindeki veriler bozuktur ve disklerin değiştirilmesi gerekir. Daha fazla bilgi için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
 • Gelişmiş biçimli olmayan standart bir sürücüyü Gelişmiş Biçimli bir sürücüyle değiştirdiyseniz, System Recovery programı, AF sabit sürücü türüne ve boyutuna ve kurtarma disklerinin oluşturulduğu tarihe (2010 Sonbaharından önce) bağlı olarak sürücüyü veya bölümü tanımayabilir. Böyle bir durumda, BIOS ayarlarındaki SATA Modu ayarını (AHCI, IDE, RAID) farklı bir ayarla değiştirmek işe yarayabilir. Sorun devam ederse, ana sürücü olarak AF sürücüyü çıkararak 512B boyutunda kesimler (AF 4KB kesimler yerine) kullanan standart sabit sürücü ile değiştirmek gerekebilir.
 • Belli koşullar altında, sabit sürücü değiştirilmiş veya BIOS güncellenmiş ise bir sistem kurtarma işlemi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, HP Destek ile irtibata geçin - bilgisayarın, servise veya sabit sürücü değişikliğine ihtiyacı olabilir.
Bilgisayarı kurtarma disklerini kullanarak kurtarırken aşağıdaki hata mesajı görüntüleniyor: Arşiv çıkarılamıyor .
Bu hata mesajı normalde kirlenmiş veya çizilmiş kurtarma disklerinden kaynaklanır. Kurtarma işlemine başlamadan önce kurtarma disklerinin temiz ve çiziksiz olduğundan emin olun.
Bu hata, başka bir bilgisayar için yapılmış kurtarma disklerini kullanırken meydana gelebilir. Ayrıca, daha ender durumlarda, bu hata sabit sürücü fabrikada doğru şekilde yapılandırılmadığı zaman da meydana gelebilir.
Bu hatayı düzeltmek için HP'den gerekli kurtarma disklerini edinin. Kurtarma disklerini edinmek için, HP Kurtarma Diskleri veya HP USB Kurtarma Sürücüsü mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.
NOTE:Bu hata aynı bilgisayardan oluşturulan veya HP tarafından gönderilen kurtarma disklerinde meydana geliyorsa, kurtarma diski setini almak için HP Destek Hattıyla irtibata geçin .
Oluşturmuş olduğunuz kurtarma disklerini kullanarak kurtarma işlemi gerçekleştirmeye çalışırken Hata 1012 görüntülenirse, aşağıdaki adımları kullanarak sorunu çözmeyi deneyin: Recovery Manager'ı kapatın ve CD veya DVD sürücünüz için ürün yazılımını güncelleyin.
 1. HP tarafından sağlanan ve bilgisayarınızdaki CD veya DVD sürücüsü tipine uygun tüm DVD sürücüsü firmware güncellemelerini indirin ve yükleyin. HP veya Compaq bilgisayarınız için ürün yazılımının nasıl bulunacağı ve güncelleneceği ile ilgili daha fazla bilgi için HP Bilgisayarlar için Yazılım ve Sürücülerin İndirilmesi veya Güncellenmesi başlıklı HP makalesine bakın.
 2. Firmware güncellemesini yükledikten sonra kurtarma işlemini yeniden başlatın.
Kurtarma disklerini kullanmaya çalışırken aşağıdaki hatalardan biri meydana gelebilir:
 • Sistem kurtarma diskleri bu bilgisayarı desteklemiyor. Bu disklerle bu sistemi yeniden yükleyemezsiniz.
 • Bunlar, doğru kurtarma diskleri değil
Bu hata, aşağıdaki koşullardan kaynaklanmış olabilir:
 • Başka bir bilgisayar tarafından oluşturulmuş veya sipariş edilmiş disk gibi yanlış kurtarma disklerinin kullanılması.
 • Ana kart veya sabit sürücü üzerindeki yapılandırma bilgileri, bilgisayar üretilirken fabrikada doğru yapılandırılmamıştır.
 • Bilgisayarınızdaki ana kart, aynı değiştirme parçasına sahip olmayan bir ana kart ile değiştirilmiştir. Eğer öyleyse yeni bir işletim sistemi yüklemeli veya ana kartı, orijinal bir ana kart ile değiştirmelisiniz.
Bu hata açılırsa ve HP'den sipariş edilen veya HP desteği tarafından gönderilen diskleri kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek doğru kurtarma disklerini (HP'nin gönderdiği gibi) kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.
 1. Bilgisayarınız için Yazılım Yapı numarasını alın:
  • Bilgisayarınız, hala Windows'u açabiliyorsa CTRL + ALT + S tuşlarına basın ve HP Destek Bilgileri penceresinden Yazılım Oluşturma numarasına bakın.
  • Bilgisayarınız Windows'u açamıyorsa bilgisayar kasasının dışında yer alan bir etikette bir Yazılım Yapı numarası bulabilirsiniz.
 2. Yazılım yapı numarasını, kurtarma diskleri üzerindeki yapı numarasıyla karşılaştırın ve aşağıdaki adımları izleyin:
  • Yazılım Yapı numarası kurtarma disklerinizde yer alan numara ile eşleşiyorsa ve buna rağmen kurtarma işlemi bu hata ile başarısız oluyorsa bilgisayarınızın kurtarılabilmesi için HP tarafından servis yaptırılması gerekir.
  • Kurtarma diskleri üzerindeki numara Yazılım Yapı numarası ile aynı değilse, HP Bilgisayarlar için Yazılım ve Sürücüleri İndirme veya Güncelleme başlıklı konuya bakın. Yeni diskleri sipariş etmeden önce, kurtarma diski üzerindeki numaraların, yazılım yapı numarası ile eşleşmediğinden emin olun.
Gelişmiş biçimli olmayan standart bir sürücüyü Gelişmiş Biçimli bir sürücüyle değiştirdiyseniz, sistem kurtarma programı, AF sabit sürücü türüne ve boyutuna ve kurtarma disklerinin oluşturulduğu tarihe (2010 Sonbaharından önce) bağlı olarak sürücüyü veya bölümü tanımayabilir. Böyle bir durumda, BIOS ayarlarındaki SATA Modu ayarını (AHCI, IDE, RAID) farklı bir ayarla değiştirmek işe yarayabilir. Sorun devam ederse, ana sürücü olarak AF sürücüyü çıkararak 512B boyutunda kesimler (AF 4KB kesimler yerine) kullanan standart sabit sürücü ile değiştirmek gerekebilir.

Bir USB sürücüden başlayan bir kurtarmada sorun giderme

Bir USB sürücüden başlayan bir kurtarmada sorun giderme için aşağıdaki bölümleri kullanın.
 1. Bilgisayarı açın ve ardından USB flaş belleği bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 7. Kurtarma USB aygıtını seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
 8. Recovery Manager'ın sabit diskten mi, yoksa takılan ortamdan mı çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 35: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 9. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 36: Recovery Manager ana ekranı
  Sistem Kurtarma ögesi seçilmiş halde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 10. Sonraki ekranda, bilgisayarınızı orijinal fabrika durumuna geri yüklemek istediğinizi onaylamak için Evet 'i seçin, ardından devam etmek için İleri 'yi tıklayın.
  Figure 37: Bilgisayarı geri yükleme doğrulaması
   Bilgisayarı geri yükleme doğrulama ekranının görüntüsü
 11. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
Kurtarma işlemini başlatmak üzere bir USB flash sürücü kullanabilmek için, flash sürücü, Recovery Manager kullanarak doğru şekilde hazırlanmış olmalıdır. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek üzere bir USB flash bellek kullanmak için, sistemin başlamasından hemen sonra Önyükleme Menüsü'ndeki USB sürücüsünü seçmelisiniz.
 1. Bilgisayarı açın ve USB flash diski bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, kurtarma için olmayan USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Kurtarma USB sürücüsü, monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. USB flash sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir USB flash sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listedeki USB seçeneklerinden birini belirleyip HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir USB sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
Bu hata, sistem kurtarma işlemi sırasında dosyaları harici bir sabit sürücüye yedekleme seçeneği seçildiğinde meydana gelebilir. Recovery Manager yanıt vermeyi durduruyor ve Hata 1002 mesajı görüntüleniyor.
Hatayı gidermek için şu adımları izleyin:
 1. Hata mesajı görüntülendikten sonra bilgisayarı kapatın.
 2. Harici sabit sürücünün bağlantısını kesin.
  Yedekleme özelliği hala kullanılabilir durumdadır.
 3. Sistem kurtarma işlemine devam etmek için bilgisayarı yeniden başlatın.
 4. Bilgisayarı açın ve hemen ardından Recovery Manager açılana kadar her saniyede bir F11 tuşuna aralıksız bir şekilde basın.
  Figure 38: Recovery Manager
  Recovery Manager uygulamasının görüntüsü
 5. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 6. Dosyaları yedeklemeden kurtar 'ı seçin ve daha sonra İleri tuşunu tıklayın.
 7. Kurtarma işlemini gerçekleştirmek için ekranda görüntülenen talimatları izleyin. Daha fazla bilgi için bkz. HP System Recovery İşlemi (Windows 8) .
  Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, dosyaları harici sabit sürücüden geri alın.
Sabit sürücüde bozuk alanlar varsa kurtarma işlemi sırasında hatalar meydana gelebilir. Hala Windows'u kullanabiliyorsanız sorunu tanılamak için Donanım Tanılama Araçları'nı kullanın.
Bu bölümde verilen adımları takip etmeniz aşağıdaki hataları gidermenize yardımcı olabilir:
 • Hata 0x1002: Arşiv çıkarılamıyor
 • Hata 0x1003: Klasör oluşturulamıyor
 • Hata 0x1004: Klasör kaynağı hedefe kopyalanamıyor
 • Hata 0x1005: Dosya kaynaktan hedefe kopyalanamıyor
 • Hata 0x1006: Yığın yüklenemiyor
 • Hata 0x1007: Dosya oluşturulamıyor
 • Hata 0x1008: Kayıt anahtarı açılamıyor
 • Hata 0x1009: Kaynaktan hedefe taşınamıyor
 • Hata 0x100A: Sistem bölümü bulunamadı
 • Hata 0x100B: Dosya kopyalanırken CRC hatası
 • Hata 0x100C: Yolun sürücü harfi alınamıyor
 • Hata 0x100D: Syslock durumu HATA konumunda
 • Hata 0x100E: Yeniden görüntü oluşturma başarısız
 • Hata 0x100F: “commandline” komutu işlenirken bcdedit.exe hata verdi
 • Hata 0x1010: Fiziksel sabit sürücü bulunamıyor
 1. Kurtarma işlemini, kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştiriyorsanız mevcut diski çıkarıp yüzeyini temiz su ve tüy bırakmayan bir bezle temizleyin. Diski yeniden takıp tekrar deneyin. Hata yine görüntülenirse bu adımları kullanarak ilerleyin.
 2. Kurtarma işlemini, kurtarma disklerini kullanarak gerçekleştiriyorsanız mevcut diski çıkarın ve üzerinde çizikler olup olmadığına bakın. Disk çizilmişse diski optik disk onarım aracı kullanarak onarmayı deneyebilirsiniz. Bu tür araçlarda diskin yüzeyine yapışan ve çizikleri dolduran özel kimyasal maddeler kullanılır. Disk onarım araçları, elektronik eşya mağazalarından veya DVD filmler satan mağazalardan temin edilebilir. Onarıldıktan sonra diski yeniden takıp tekrar deneyin. Hata yine görüntülenirse bu adımları kullanarak ilerleyin.
 3. Aşağıdaki yöntemlerle sabit sürücüyü kontrol edin.
  HP Support Assistant'ndaki sabit sürücü testi RAID ve eSATA ortamlarında kullanılamadığı için kaldırılmıştır. Sabit sürürücüyü test etmek için , bu bölümdeki yönergeler ile devam edin.
  Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini en az beş saniye boyunca basılı tutun.
  Bilgisayarı açın ve hemen ardından aşağıdaki ekranlardan biri görününceye kadar her saniyede bir F2 tuşuna aralıksız bir şekilde basın:


  Bu ekran görüntülenirse Donanım Tanılamaları UEFI ile devam edin .


  Bu ekran görüntülenirse temel donaım testi yapmaya bakın .
 4. Sabit sürücüde herhangi bir sorun bulunmazsa, disk sürücüsünü test edin.
  1. Windows ( ) + W tuşlarına basarak Ayarlar arama alanını açın, sonra da HP Support Assistant yazın.
  2. Ekranın sol kısmında, HP Support Assistant 'a tıklayın. HP Support Assistant penceresi açılır.
   Bilgisayarım 'ı tıklatın.
   HP Support AssistantBilgisayarım ögesi seçili Support Assistant görüntüsü
  3. Tanılamalar 'ı seçin.
   Figure 40: HP Support Assistant - Bilgisayarım
   Tanılamalar ögesi seçili Support Assistant görüntüsü
  4. HP ODD Kontrolü 'nü tıklatın.
   Figure 41: HP tanılama araçları
   HP ODD Kontrolü seçili olan Tanılama araçlarının görüntüsü
   Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
  5. Kontrol etmek istediğiniz CD/DVD sürücüsünü seçin ve ardından kutunun sağ alt köşesindeki İleri düğmesine tıklayın.
   Figure 42: Test etmek CD/DVD'yi seçin
   Seçim ekranının test etmek için CD/DVD sürücüsünün görüntüsü
  6. Desteklenen ve boş olmayan bir disk takın, disk tepsisini kapatın ve İleri düğmesine tıklayın.
  7. Disk sürücüsü ile ilişkili sorunları tanılamak ve çözmek için ekrandaki talimatları uygulayın.

Sabit sürücünün sorunlara karşı test edilmesi (Windows 8)

Arızalı bir sabit sürücü kurtarma işlemi sırasında aralıklı sorunlara yol açabilir. HP Support Assistant ve HP PC Diagnostics UEFI donanım arızalarını kontrol edebilen testlere erişim sağlar. HP Support Assistant'a Windows'tan, HP PC Diagnostics UEFI'ya bilgisayar başlatılırken F2 tuşuna basılarak erişilir.
NOTE:HP Support Assistant'ndaki sabit sürücü testi RAID ve eSATA ortamlarında kullanılamadığı için kaldırılmıştır. Sabit sürürücüyü test etmek için , bu bölümdeki yönergeler ile devam edin.
HP PC Hardware Diagnostics UEFI, bilgisayarınızdaki ana bileşenleri hızlı testler veya daha uzun, daha kapsamlı testler kullanarak test etmenize imkan verir. Bilgisayarınız Windows'u açmadığı zaman bile HP PC Hardware Diagnostics UEFI'yı kullanabilirsiniz. Donanım tanılama testlerini çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini en az beş saniye boyunca basılı tutun.
 2. Bilgisayarı açın ve hemen ardından aşağıdaki ekranlardan biri görününceye kadar her saniyede bir F2 tuşuna aralıksız bir şekilde basın:


Bu ekran görüntülenirse Donanım Tanılamaları UEFI ile devam edin .


Bu ekran görüntülenirse temel donaım testi yapmaya bakın .
HP PC Donanım Tanılamaları UEFI iki farklı sabit sürücü testi içerir. Hızlı Kontrol beş dakika kadar, Kapsamlı Kontrol iki saat veya daha uzun sürebilir. Sabit diskte sorun olduğunu düşünüyorsanız önce Hızlı Kontrol'ü deneyin. Hızlı Kontrol sorun bulamazsa Kapsamlı Kontrol'ü çalıştırın.
Sabit sürücü testleri gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. HP PC Donanım Tanılamaları UEFI ana sayfasından Sabit Sürücü Testi öğesini tıklayın.
  Figure 43: HP PC Hardware Diagnostics UEFI
  HP PC Donanım Tanılamaları UEFI ekranının görüntüsü
 2. Sabit Sürücü Testini Başlat 'ı tıklatın.
  Figure 44: Sabit Sürücü Testi
  Sabit Sürücü Testini Başlat seçili olarak Sabit Sürücü Test ekranının görüntüsü
 3. Hızlı Kontrol 'ü tıklatın.
  Sabit sürücü hızlı kontrol başlar.
 4. Hızlı Kontrol tamamlandığında test sonuçlarını not edin.
  Sabit sürücü Hızlı Kontrol'ü geçerse sonraki adıma geçerek Kapsamlı Kontrol'ü uygulayın.
  Sabit Sürücü testlerden birini geçemezse HP Destek ile irtibata geçtiğinizde hazır bulunması için bu bilgiyi not edin. Bilgiler, HP PC Donanım Tanılamaları UEFI ana sayfasından erişilebilen hata günlüğünde de mevcuttur.
 5. Ana Menüye Dön 'ü tıklatın.
  Figure 45: Sabit Sürücü Testi
  Ana Menüye Dön seçili olarak Sabit Sürücü Test ekranının görüntüsü
 6. HP PC Donanım Tanılamaları UEFI ana sayfasından Sabit Sürücü Testi öğesini tıklayın.
 7. Sabit Sürücü Testini Başlat 'ı tıklatın.
 8. Kapsamlı Kontrol 'ü tıklatın.
  Kapsamlı Kontrol başlar. Bu test iki saat veya daha uzun sürebilir.
 9. Kapsamlı Kontrol tamamlandığında test sonuçlarını not edin.
  Sabit Sürücü testlerden birini geçemezse HP Destek ile irtibata geçtiğinizde hazır bulunması için bu bilgiyi not edin. Bilgiler, HP PC Donanım Tanılamaları UEFI ana sayfasından erişilebilen hata günlüğünde de mevcuttur.

Temel donanım tanılama testleri

Sabit sürücü algılanmazsa veya sorunlar bildiriyorsa iki test seçeneğinin yer aldığı şu ekran görüntülenir: Bellek Testi ve Sabit Disk Kontrolü.
Sabit diski aşağıdaki yönergeleri kullanarak test edin.
 1. Sabit Disk Kontrolü'nü tıklatın.
  Figure 46: Sabit Disk Denetimi
  Sabit Disk Denetimi seçilmiş ekranın görüntüsü
 2. Test başlatıldıktan sonra iki ekran görüntülenir: test devam ediyor testten sonra başarılı veya başarısız ekranı.
  Sabit sürücü kontrolü başarısız olursa ekran yönergelerini uygulayın.

HP kurtarma ortamı oluşturma hakkında sık sorulan sorular (Windows 8)

Neden "Kurtarma diski oluşturuldu" mesajı alıyorum?

Lisans kısıtlamaları nedeniyle, bilgisayarınızdan yalnızca bir HP kurtarma çözümü oluşturabilirsiniz. Bu mesaj, kurtarma ortamı daha önce oluşturulduğu zaman görünür. İkinci el bir bilgisayar aldıysanız veya mağazadan aldığınız bilgisayar daha önce açıldıysa, siz bilgisayarı satın almadan önce büyük olasılıkla kurtarma ortamı oluşturulmuştur ve bu mesaj normaldir. Bilgisayar birkaç yıldan daha yeniyse, HP'den büyük olasılıkla bir kurtarma çözümü alabilirsiniz. Bilgisayarın garanti durumuna, satın alındığı Ülkeye/Bölgeye ve mesaja neden olan koşula göre belirli bir bedel ödemek gerekebilir. Daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Veya HP USB Kurtarma Sürücüsü Mü Arıyorsunuz? başlıklı konuya bakın.

Disk oluştururken hata alıyorum, ne yapabilirim?

Disk uyumluluğu veya diğer yazılımlar etki ediyor olabilir. Güvenli mod, Windows yüklenirken, çok gerekli olmayan hizmetlerin ve yazılımların açılmasını önler. Diskleri oluşturmak için, Windows'un güvenli modunda Recovery Manager'ı açın. Windows'un güvenli modu hakkında daha fazla bilgi için bkz. Windows 8 Güvenli Mod . Sorun devam ederse, güvendiğiniz, başka markadan, yüksek kaliteli yeni diskler kullanın. HP, sürücünüzde DVD+R formatı kullanmanızı önerir.

USB flash sürücüsü oluşturmaya çalıştığımda USB depolama aygıtım algılanmıyor. Neden?

HP kurtarma yöneticisi yazılımı, kapasitesi 32 GB üzerinde olan birçok USB depolama aygıtıyla uyumsuzdur. HP Recovery Manager, oluşturma işlemi sırasında kaynak dosyaların toplam boyutunu görüntüler. Oluşturma sırasında hangi kapasitede depolama aygıtı kullanmanız gerektiğini öğrenmek için bu ekranda durabilirsiniz. Kaynak dosyaların toplam boyutundan daha büyük bir depolama aygıtı kullanın, ancak bu 32 GB'tan büyük olmamalıdır.
Ayrıca, bazı USB depolama aygıtları, Windows için harici bir depolama aygıtı olarak görülmeyebilir. Kurtarma ortamı oluşturmaya başlamadan önce USB flaş belleği açık bir USB bağlantı noktasına takın ve çıkarılabilir depolama bölümünde görünüp görünmediğini kontrol etmek için Dosya Gezgininin Bilgisayar bölümüne bakın.

HP Kurtarma ortamı oluşturduğum zaman, yüklediğim yazılımlar (örneğin Office) kaydediliyor mu?

HP kurtarma işlemi, yazılım görüntüsünü özgün durumuna döndürür. HP kurtarma işlemi yaptığınız zaman, daha sonra yüklenmiş olan tüm yazılımlar kaldırılır.
Bilgisayarınızdaki tüm yazılımları belirli bir zamanda kaydetmek isterseniz, bir sistem “görüntüsü” oluşturmak için Windows 8'i kullanın. Böylece, bilgisayarınızdaki tüm yazılımları, sistem görüntüsünü oluşturduğunuz zamanki haliyle geri yüklemek için bu sistem görüntüsünü kullanabilirsiniz. Sistem görüntüsünü nasıl oluşturabileceğinizi öğrenmek için, Bilgisayarınızı Geri Yüklemek İçin Sistem Görüntüsünü Oluşturma ve Kullanma (Windows 8) başlıklı konuya bakın.

HP Support forums

Find solutions and collaborate with others on the HP Support Forum
HP.comHP on FacebookHP on TwitterHP on YouTubeHP on Linked InHP on FlickrHP on Google+