İçeriğe geç

Compaq Presario V6328EA Notebook PC destek

Sesin Olmaması Sorununu veya Ses Sorunlarını Çözme (Windows Vista)

 • YazdırYazdır
Bu belge, Windows Vista yüklü HP Dizüstü Bilgisayarlar ile ilgilidir.
Bu belgedeki adımlar, dahili veya harici Dizüstü Bilgisayar hoparlörlerinden ses gelmediğinde bu sorunun nasıl giderileceğini ve düzeltileceğini gösterir. Çeşitli donanım veya yazılım sorunları ses sorunlarına sebep olabilir. Sorunu giderme işlemlerine başlamak için dijital ses, harici hoparlörler ve kulaklıklar gibi olası tüm harici ses aygıtlarının bağlantısını kesin. Bağlantısı kesilen tüm harici aygıtlarla birlikte dahili ses sistemlerini geri yükledikten sonra, sorunu çözmek için her bir aygıtı yeniden bağlamayı ve sesi test etmeyi deneyebilirsiniz.

Adım 1: Microsoft Düzelt Çözümü'nü kullanın

Windows Vista'daki birçok ses sorununu otomatik olarak çözmek için Microsoft Düzelt Çözümü'nü tıklayın:
Düzelt Çözümü'nü kullandıktan sonra ses sorunları devam ediyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 2: Basit bir ses sistem testi yürütün bölümüne gidin.

Adım 2: Basit bir ses sistem testi yürütün

Basit bir ses sistem testi yürütmek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Görev çubuğundaki ses simgesine çift tıklayın ve tüm ses uygulama denetimlerini görüntülemek için Karıştırıcı seçeneğini belirleyin.
 2. Başlat ve sonra Denetim Masası'na tıklayın, Donanım ve Ses'i seçin, ardından da Ses'i seçin.
 3. Sesler sekmesindeki Program alanında, yanında Yıldız işareti gibi bir ses simgesi bulunan herhangi bir seçeneği belirleyin, ardından Sına seçeneğine tıklayın. Ses, dizüstü bilgisayar hoparlörlerinden duyulmalıdır.
Ses gelmiyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 3: Ses düzeyi ve sessiz ayarlarını kontrol edin bölümüne gidin.

Adım 3: Ses düzeyi ve sessiz ayarlarını kontrol edin

Ses duyulmuyorsa ses denetiminin sesi kısılmış veya sessiz olarak ayarlanmış olabilir. Donanım aygıtları (hoparlörler / kulaklıklar) için farklı ses denetimleri ve ayrı uygulamalar (Windows ses / QuickPlay / Windows Media Player) bulunmaktadır. Örneğin hoparlör açık ama uygulama sessiz olarak ayarlanmışsa bir ses duyamazsınız. Ses düzeyi karıştırıcısını açıp farklı ayarların denetimini yapmanız gerekir.
NOT:Windows Media Player gibi bir uygulamanın ses düzeyi, dizüstü bilgisayar üzerindeki ses düzeyi tuşları veya kaydırma denetimleri kullanılarak ayarlanmışsa ana ses düzeyi denetimi daha yüksek bir ayara göre ayarlansa bile sistem bu ses düzeyi ayarını kullanacaktır.
Ses düzeyi ve sessiz ayarlarını denetlemek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Görev çubuğundaki ses simgesine çift tıklayın ve ardından Karıştırıcı öğesini seçin. Etkin olan tüm ses uygulamaları görünür.
  Şekil 1: Ses Düzeyi Karıştırıcısı
  Ses Düzeyi Karıştırıcısı'nı gösteren resim
  Görev çubuğunda ses simgesi görünmüyorsa ses sürücülerinin güncellenmesi gerekebilir. Bilgisayarınıza göre ses sürücüsü bulmak için www.hp.com/support adresine gidin.
 2. Söz konusu aygıtın ses düzeyinin sessiz olarak ayarlanmadığından emin olun. Ses düzeyi denetiminin altındaki simge, aygıt sessiz olarak ayarlandığında evrensel no sembolünü gösterir. Sessiz ve ses arasında geçiş yapmak için simgeye tıklayın.
  NOT:Her bir ses aygıtı kendine özel bir karıştırıcı denetimine sahip olduğundan, sesi kapatılmış aygıtlarda sesi etkinleştirmek için simgesine tıklayın.
 3. Kaydırıcı çubukları, en yüksek ses düzeyi ayarlarına sürükleyip sesi tekrar test edin.
NOT:Bilgisayarda tuş takımının üst kısmında bulunan kademeli bir şerit üzerinde parmağınızı kaydırarak ses düzeyini değiştirmenizi sağlayan bir özellik varsa kapasitif dokunmatik sessiz düğmesi sessiz konumda takılı kalmış ve sesin duyulmasını engelliyor olabilir. Bu sorunu çözmek için bilgisayarınızın modeline uygun olan en son BIOS sürümünü indirip yükleyin. Daha fazla bilgi için Adım 8: Güncellenmiş ürün yazılımını (BIOS) yükleyin bölümüne bakın.
Ses artık eski haline gelmiş olmalıdır. Ses düzeyini rahat bir ayara getirin.
Ses eski haline getirilemiyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 4: Ses aygıtlarını test edin bölümüne gidin.

Adım 4: Ses aygıtlarını test edin

Harici hoparlörlerin bağlantısı kesildiğinde, Hoparlörler olarak adlandırılan ses aygıtı, varsayılan olarak seçilmeli ve etkin hale getirilmelidir.
NOT:Dizüstü bilgisayar hoparlörleri, varsayılan ses aygıtı olarak Bluetooth Hoparlörleri veya Dijital Çıktı aygıtının seçilmesi durumunda çalışmaz.
 1. Görev çubuğundaki ses simgesine çift tıklayın ve tüm ses uygulama denetimlerini görüntülemek için Karıştırıcı seçeneğini belirleyin.
 2. Başlat düğmesine tıklayın, arama alanına Ses yazın ve ardından listeden Ses öğesini seçin.
  Şekil 2: Çeşitli Ses Aygıtlarını Gösteren Ses Kayıttan Yürütme Penceresi ve Karıştırıcı
  Ses iletişim kutusu ve Ses Düzeyi Karıştırıcısı'nı gösteren resim
 3. Hoparlörler ses aygıtının varsayılan aygıt olarak ayarlandığından ve etkinleştirildiğinden emin olun.
  NOT:Hoparlörler ses aygıtı listede yoksa Ses penceresinin Kayıttan Yürütme sekmesinde herhangi bir yere çift tıklayıp Etkin Olmayan Aygıtları Göster ve Bağlantısı Kesilen Aygıtları Göster seçeneklerini işaretleyin.
 4. Hoparlörler ses seçeneği Devre dışı ise Hoparlörler seçeneğine sağ tıklayıp Etkinleştir seçeneğini belirleyin.
 5. Hoparlörler seçeneğine sağ tıklayın, ardından Sına seçeneğine tıklayın. Ses, dizüstü bilgisayar hoparlörlerinden duyulmalıdır.
 6. Ses duyulmuyorsa her iki hoparlörün de ayrı ayrı çalıştığını doğrulamak için Yapılandır seçeneğine tıklayın.
Ses artık eski haline gelmiş olmalıdır. Eğer Hoparlörler ses aygıtı halen düzgün çalışmıyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 5: Aygıt Yöneticisi'nde ses aygıtının etkin olduğunu doğrulayın bölümüne gidin.

Adım 5: Aygıt Yöneticisi'nde ses aygıtının etkin olduğunu doğrulayın

Hoparlörlerden veya kulaklıklardan ses gelmiyorsa Aygıt Yöneticisi'nde yer alan ses donanımının durumunu belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Başlat'a tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 2. Sorulursa devam etmek için izin verin.
 3. Bilgisayara yüklenmiş olan ses aygıtları listesini genişletmek için (sadece bir tane olabilir) Ses, görüntü ve oyun denetleyicileri seçeneğinin yanında yer alan (+) artı işaretine tıklayın.
 4. Söz konusu ses aygıtının etkin olup olmadığını belirleyin.
  • Ses simgesinin üzerinde bir aşağı ok işareti görünüyorsa ses aygıtı etkin değildir.
  • Ses simgesinin üzerinde bir aşağı ok işareti görünmüyorsa ses aygıtı etkindir.
 5. Ses aygıtı devre dışı bırakılmışsa ses aygıtının adına sağ tıklayın, ardından Etkinleştir seçeneğine tıklayın.
  Sesi tekrar test edin. Sorunlar devam ediyorsa sorun giderme işlemlerine devam edin.
 6. Aygıt adına sağ tıklayın, Özellikler seçeneğini belirleyin ve Aygıt durumu alanındaki mesajı görüntüleyin. Aygıt durumu alanı, aşağıda belirtilen iki mesajdan birini gösterir:
  • Aygıtınız ile ilgili daha fazla sorun giderme bilgisi içeren bir mesaj.
   veya
  • Aygıtınızın düzgün çalışmadığını gösteren bir mesaj. Bu mesaj görüntüleniyorsa sorun ses ayarları, hoparlörler veya ses kabloları ve harici hoparlör bağlantılarından kaynaklanıyor olabilir.
Ses artık eski haline gelmiş olmalıdır. Eğer ses aygıtı halen düzgün çalışmıyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 6: Orijinal ses sürücüsünü geri yükleyin bölümüne gidin.

Adım 6: Orijinal ses sürücüsünü geri yükleyin

Ses dosyaları ve ayarları değiştirildiğinde ses sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum, ses karıştırıcısındaki denetimlerin gri renkli görüntülenmesine neden olabilir. Bu sorunu çözmek için aygıtın orijinal ses sürücüsünü geri yüklemeniz gerekir.
Orijinal ses sürücüsünün geri yüklenmesi, ses donanımı ile ilgili ses ayarlarını hızlı biçimde sıfırlar ve Windows'un ses yapılandırmasını yeniden başlatmasına sebep olur. HP Recovery Manager aracındaki Sürücü Kurtarma işlemi, bilgisayara önceden yüklenmiş şekilde sunulan ses donanımlarına ait ses sürücülerini geri yükler.
NOT:Bilgisayarın sürümü Windows XP'den Windows Vista'ya yükseltildiyse Adım 7: Güncellenmiş ses sürücüsünü yükleyin bölümüne gidin. Orijinal XP ses sürücülerini yüklemeyin.Ayrıca HDMI bağlantısından ses duyulmuyorsa Adım 7: Güncellenmiş ses sürücüsünü yükleyin bölümüne gidin.
HP Recovery Manager aracını kullanarak orijinal ses sürücüsünü yeniden yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Başlat'a tıklayın, arama alanına recovery (kurtarma) yazın ve listeden Recovery Manager'ı seçin.
 2. Sorulursa devam etmek için izin verin. HP Recovery Manager açılır.
 3. Recovery Manager'a hoş geldiniz penceresinde Gelişmiş seçenekler düğmesine tıklayın.
 4. Gelişmiş seçenekler penceresinde, Donanım sürücüsü yeniden yükleme seçeneğini belirleyin ve İleri'ye tıklayın.
 5. Donanım sürücüsünü yeniden yüklemeye hoş geldiniz penceresinde İleri düğmesine tıklayın.
 6. Yeniden yüklenecek sürücüyü seçin penceresinde, yeniden yüklenecek ses sürücüsünü seçin ve İleri düğmesine tıklayın.
 7. HP Recovery Manager aracının orijinal ses sürücüsünü yüklemesini bekleyin, ardından Son seçeneğine tıklayın.
Bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılamazsa bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra sesi test edin.
Ses artık eski haline gelmiş olmalıdır. Eğer ses aygıtı halen düzgün çalışmıyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 7: Güncellenmiş ses sürücüsünü yükleyin bölümüne gidin.

Adım 7: Güncellenmiş ses sürücüsünü yükleyin

Orijinal ses sürücüsünü geri yükledikten veya belirli bir yazılım uygulamasını yükledikten sonra ses sorunları devam ederse güncellenmiş ses sürücüsünü yükleyin.
Güncellenmiş ses sürücüsünü yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarın Internet'e bağlı olduğundan emin olun.
 2. Başlat'a tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 3. Sorulursa devam etmek için izin verin.
 4. Aygıt Yöneticisi penceresindeki Ses, görüntü ve oyun denetleyicileri seçeneğinin yanında yer alan + (artı) işaretine tıklayın.
  Şekil 3: Aygıt Yöneticisi'nde Ses Aygıtı
  Aygıt Yöneticisi'nde Ses Aygıtı görüntüsü
 5. Ses, görüntü ve oyun denetleyicileribaşlığı altında yer alan ses aygıtının adına sağ tıklayın, ardından Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçeneğine tıklayın.
 6. Sorulduğunda Güncelleştirilmiş sürücü yazılımını otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın.
 7. Windows güncellenmiş sürücüleri denetleyip bu sürücüleri yükler. Ayarların geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 8. Sesi test etmek için Adım 2: Basit bir ses sistem testi yürütün bölümüne dönün.
Artık aygıttan ses duyuluyor olmalıdır. Ses sorunları devam ederse veya herhangi bir sürücü bulunamaz veya yüklenemezse Adım 8: Güncellenmiş ürün yazılımını (BIOS) yükleyin bölümüne gidin.

Adım 8: Güncellenmiş ürün yazılımını (BIOS) yükleyin

BIOS, bilgisayar açıldığında işletim sisteminin başlatılmasını sağlayan bir programdır. BIOS'un güncellenmesi, bilgisayardaki farklı donanım bileşenleri arasında oluşabilecek uyumluluk sorunlarını çözebilir.
BIOS'u güncelleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için HP Yazılımlarını, Sürücülerini ve BIOS'u Güncellemek için HP Güncelleme Araçlarını Kullanma (Windows Vista) başlıklı destek belgesine bakın.
BIOS'u güncelledikten sonra Adım 2: Basit bir ses sistem testi yürütün bölümüne dönün.
Ses sorunları devam ediyorsa sorun giderme işlemlerine devam etmek için Adım 9: Windows Sistem Geri Yükleme işlemi yapın bölümüne gidin.

Adım 9: Windows Sistem Geri Yükleme işlemi yapın

Ses daha önce çalıştığı halde çalışmayı durdurduysa sorunu düzeltmek için Windows Sistem Geri Yükleme yardımcı programını kullanın. Windows Vista, kritik sistem ayarlarını izleyip, otomatik olarak geri yükleme noktalarını düzenli olarak oluşturur.
NOT:Windows Sistem Geri Yükleme yardımcı programı, sistem dosyalarını geri yükleme noktası olarak adlandırılan belirli bir zaman noktasına geri yükler. Geri yükleme noktası oluşturulduktan sonra yüklenmiş olan hiçbir yazılım uygulaması veya yardımcı program çalışmayacaktır ve bunların yeniden yüklenmesi gerekir.
Sistem Geri Yükleme ile ilgili daha fazla bilgi almak için Microsoft Sistem Geri Yükleme Özelliğini Kullanma (Windows Vista) başlıklı destek belgesine bakın.
Windows Sistem Geri Yükleme gerçekleştirdikten sonra sesi test etmek için Adım 2: Basit bir ses sistem testi yürütün bölümüne dönün.

Belirli sorunları giderme

Sesi tekrar Dizüstü Bilgisayar dahili hoparlörlerinden gelecek şekilde ayarladıktan sonra sorunlarla karşılaşmaya devam ediyorsanız belirli sorunları gidermek için aşağıda listelenen sorunlardan birini belirleyin.
CD veya DVD gibi bazı optik sürücüler, tüm sesler için dijital kayıttan yürütme özelliğini kullanmaz. Dijital kayıttan yürütme özelliği etkinse ses diskleri yürütülürken ses duyulmaz. Optik sürücüye ait dijital ses sürücülerinin devre dışı bırakılıp yeniden etkinleştirilmesi aygıtı sıfırlar. Optik sürücüyü sıfırlama işlemi, bilgisayarı yeniden başlatarak bilgisayar önbelleğini temizleme işlemine benzer.
NOT:QuickPlay, DVDPlay veya MuVee yazılımı gibi bir program kullanarak bir CD veya DVD yürüttüğünüzde ses sorunları oluşuyorsa QuickPlay, DVDPlay veya MuVee yazılımını en son sürümüne güncelleyin. Uygulamada Yardım seçeneğini belirleyin ve ürünü güncelleme ya da sürümü yükseltme ile ilgili talimatları izleyin.
Optik sürücüyü devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Başlat'a tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi'ni seçin.
 2. Sorulursa devam etmek için izin verin.
 3. DVD/CD-ROM sürücüleri seçeneğinin yanında bulunan artı (+) işaretine tıklayın.
 4. Optik sürücünün adını sağ tıklayıp, Aygıt Özellikleri penceresini açmak için Özellikler seçeneğini seçin ve ardından Sürücü sekmesine tıklayın.
 5. Devre Dışı Bırak seçeneğine, değişikliği kabul etmek için Evet seçeneğine, ardında da Tamam düğmesine tıklayın.
 6. Etkinleştir ve Tamam seçeneklerine tıklayın ve Aygıt Yöneticisi penceresini kapatın.
Artık aygıttan ses duyuluyor olmalıdır. Aygıttan halen ses gelmiyorsa bu belgede açıklanan başka bir test etme yöntemini uygulayın.
Ses düzeyini arttırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarınızla uyumlu olan hoparlör türlerini bilmeniz önemlidir. Bilgisayarınız için yanlış hoparlör türünü kullanıyor olabilirsiniz.
  Bilgisayarınızın ses bağlantılarını ve hoparlör türünüzü kontrol edin ve yanlış türdeyse hoparlörlerinizi değiştirin.
  • Elektrikle çalışmayan hoparlörler bilgisayarın üzerindeki yükseltilmiş ses konektörüne bağlanmalıdır (genellikle mavi veya turuncu hoparlör çıkışı konektörü). Elektrikle çalışmayan hoparlörler pasif hoparlörler olarak da adlandırılır. Elektrikle çalışmayan hoparlörler bilgisayardaki hat çıkışı konektörüyle birlikte kullanıldığında, ses düzeyi normalden çok daha düşük/yumuşak olur.
  • Elektrikle çalışan hoparlörler, sesi yükseltmek için bir güç adaptörü veya pil kullanır. Bu hoparlörler ayrıca bilgisayardaki bir hat çıkışı konektörüne bağlanabilir.
   Şekil 4: Elektrikle çalışan hoparlörler ve hat çıkışı konektörü örneği (sizin konektörünüz bundan biraz farklı olabilir)
   Elektrikle çalışan hoparlörler ve hat çıkışı konektörü resmi
 2. Bir monitördeki hoparlörleri kullanıyorsanız ve tüm Windows programlarındaki ses düzeyi düşükse monitör kurulum menüsüne gidin ve monitör sesinin açık olduğundan emin olun. Ekran menüsüne girmek için monitöre takılı olan düğmeleri kullanın ve sesle ilgili olan menü ayarlarına bakın. Kendi monitörünüze uygun olan ses düzeyi ayarını nasıl yapacağınız konusunda daha ayrıntılı talimatlar için monitör üreticisi tarafından verilen belgelere bakın.
 3. Ses düzeyi yalnızca tek bir yazılım uygulamasında düşükse ses düzeyi düşük olan yazılım programının ses ayarlarını bulmaya ve ayarlamaya çalışın. Örneğin ses Windows'ta iyi düzeydeyse ama bir DVD film oynatırken çok düşükse DVD filmi yürütmek için kullandığınız yazılımı açın ve kullanılabilir denetimleri kullanarak ses düzeyini yükseltin.
 4. Bu adımları tamamladıktan sonra, bilgisayarın ses düzeyini ayarlamak için Adım 3: Ses düzeyi ve sessiz ayarlarını kontrol edin bölümüne gidin.
Klavyenin arkasında bulunan sessiz düğmesi ve/veya kaydırma çubuğu ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız aşağıdakileri yapın:
 1. BIOS'un en son sürümünün kurulu olduğunu doğrulayın. Aksi durumda, BIOS'u güncelleme talimatları için Adım 8: Güncellenmiş ürün yazılımını (BIOS) yükleyin bölümüne gidin.
 2. BIOS'unuz güncelse veya BIOS'u güncelledikten sonra sorun devam ediyorsa ek yardım almak için HP destek servisine başvurun.
Bir dizüstü bilgisayarda bulunan yüksek tanımlı bir ses aygıtı, Windows Vista yeniden başlatıldıktan ve hazırdan bekleme ya da uyku modundan geri çağrıldıktan sonra artık çalışmayabilir. Bu aygıt, bir ses aygıtı veya modem olabilir. Bildirim alanındaki hoparlör simgesinin üzerinde bir "X" harfi de görebilirsiniz.
Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayarak Aygıt Yöneticisi'ndeki aygıtı yeniden tarayın:
 • Başlat seçeneğine tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve listeden Aygıt Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
 • Ses, görüntü ve oyun denetleyicileri seçeneğini vurgulayın ve sağ tıklayın.
 • Donanım değişikliklerini tara öğesini seçin.
Bilgisayar, videonun çözünürlüğüne ve videonun çerçeve hızına bağlı olarak video yürütmek için gereken performansı sağlayamayabilir. Aynı zamanda, seçili Windows Vista güç yönetimi düzeni bilgisayar performansını düşürebilir.
Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulayarak etkin güç planını Dengeli veya Yüksek Performans seviyesine ayarlayın:
 1. Başlat öğesine tıklayıp, arama alanına güç yazın ve ardından listeden Güç Seçenekleri öğesini seçin.
  Şekil 5: Güç Seçenekleri
  Güç seçeneklerinin nereden seçileceğini gösteren Donanım ve Ses adlı denetim masası ekranının görüntüsü
 2. Sorulursa yönetici parolasını girin veya onay verin.
 3. Güç planı seçin alanında Yüksek performans veya Dengeli seçeneğine tıklayın.
  Şekil 6: Yüksek performans
  Yüksek Performans güç planının nereden seçileceğini gösteren Güç Seçenekleri ekranının görüntüsü
 4. Denetim Masası penceresini kapatın.
Compaq Presario V6328EA Notebook PC

Bu ürün için daha fazla bilgi

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın