İçeriğe geç

HP Başlangıç Menüsüne Genel Bakış

 • YazdırYazdır
UEFI, özel tanılama ve yapılandırma görevlerini gerçekleştirebilen bir ön-BIOS ortamıdır. 2008'in sonlarından başlayarak, seçilmiş HP Pavillion ve Compaq Presario Dizüstü Bilgisayarlar, Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi'ni (UEFI) desteklemişlerdir. UEFI, Windows Vista yüklü olarak satılan dizüstü bilgisayarların çoğunda ve Windows 8 ve 7 yüklü dizüstü bilgisayarların tümünde standart olarak bulunur.
UEFI ortamı bilgisayar hakkında teknik bilgilere erişim sağlamanın yanı sıra, işletim sisteminin dışında başlatma prosedürü sırasında kullanılabilen tanılama ve onarım araçları içerir. Daha eski modellerdeki güncellenmiş BIOS, HP Sistem Tanılama (UEFI) araçlarını destekliyor olsa bile, bu araçlar eski dizüstü modellerinde mevcut değildir.
Başlatma sırasında sistem sorunu oluşursa çeşitli hata mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hata mesajları size ve HP Servis teknisyenlerine, bilgisayarınızda yazılım ve donanım hakkında nelerin yanlış olabileceğine dair bilgi sağlar. Eğer hata, donanım hatası içeriyorsa sistem, müşteri hizmetleri temsilcisi için başarısızlık koşulunu doğrulayan bir garanti kimlik kodu oluşturur.

UEFI Başlangıç Menüsü Seçenekleri

Bilgisayarınızın UEFI ortamına sahip olup olmadığını belirlemek üzere, bilgisayarı açmak için Güç düğmesine basıp ardından Esc tuşunu basılı tutun. Aşağıdaki seçeneklerin bazıları ile birlikte Başlangıç Menüsü belirir. Modeline göre bu seçeneklerin hepsi mevcut olmayabilir.

UEFI'lı modellerde Başlangıç Hataları'nı Giderme

Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) ortamı ile çalışan bir bilgisayar başlamıyor veya başlangıç işlemi sırasında bir hata mesajı görüntülüyorsa aşağıdaki sorun giderme belgelerini inceleyin.

UEFI'lı olmayan modellerde Başlangıç Hatalarını Giderme

Daha eski bir bilgisayar veya HP dışı bir görüntüye sahip UEFI ortamı olmayan bir bilgisayar, başlangıç işlemi sırasında başlamıyor veya bir hata mesajı görüntülüyorsa bkz. Bir Bilgisayarın Düzgün Bir Şekilde Başlatılamaması veya Önyükleme Yapamaması Durumunda Ortaya Çıkan Sorunların Nasıl Giderileceği ile İlgili Genel Açıklamalar .

Güncelleştirilmiş UEFI araçlarının ve BIOS'un yüklenmesi

En son BIOS ve güncel HP Sistem Tanılama (UEFI) araçlarını indirip kurmak için bilgisayarınızın model numarasını bilmeniz gerekir. Ürün adı ve model numarası, kasanın içinde, pilin altında alt kısımdaki bir etiket üzerinde yazılıdır.
UEFI Araçları ve BIOS Güncellemelerini Bul
 1. Modelinize özel HP Yazılım ve Sürücü Yüklemeleri sayfasına gidin.
 2. Sizden daha fazla bilgi istendiğinde, Ülke/Bölge ve Model Adı veya Ürün Numarası bilgilerini girin.
  Örneğin: Pavilion dv6110us veya Mini 210-1040nr.
 3. Windows İşletim Sistemi'nin yüklü güncel sürümünü aşağı açılır listeden seçip İleri'ye tıklayın.
 4. En son BIOS sürümüne giden bağlantıyı görüntülemek için BIOS'un yanındaki artı işaretine tıklayın. Daha sonra HP Dizüstü Bilgisayar Sistemi BIOS yazılımını seçip indirin.
 5. Sürücüler ve yazılım listesini görüntülemek için Tanılama'nın yanındaki artı işaretine tıklayın. Daha sonra HP Sistem Tanılama (UEFI) aracını seçip indirin.
 6. Dosyayı Çalıştırmanız veya Kaydetmeniz istendiğinde, Kaydet öğesini seçip ardından dosyayı masaüstünüze kaydedin. Ardından, güncellenmiş yazılımı yüklemek üzere indirdiğiniz dosyaya çift tıklayın.
  NOT:Sabit sürücünüze indirilene kadar güncellemeleri Çalıştırmayı denemeyin.

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da