İçeriğe geç

Değiştirilebilir Grafikler veya İkili GPU'lara Genel Bakış

 • YazdırYazdır
Bu belge, HP ve Compaq Dizüstü Bilgisayarlar ile ilgilidir.
Değiştirilebilir grafik özelliğine sahip bir dizüstü bilgisayarda, her zaman düşük güçlü, entegre bir yonga seti ve yüksek performanslı, ayrı bir yonga seti olmak üzere iki grafik bağdaştırıcısı yonga seti bulunur. Bununla birlikte bilgisayarınızda kullanılan yonga setleri, bilgisayar modeline bağlı olarak değişir; düşük güçlü yonga seti genellikle Intel ya da AMD tarafından, yüksek performanslı yonga seti ise genellikle ATI Mobility Radeon ya da AMD tarafından üretilir.
Değiştirilebilir grafik özelliğine sahip HP dizüstü bilgisayarlar, taşınabilir bilgisayarlar için aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:
 • Daha zahmetli uygulamalar kullanırken dizüstü bilgisayar daha uzun pil ömrü için güç tassarrufu yapar.
 • Oyunlar gibi yoğun grafik içeren uygulamaları kullanırken, ayrı grafik işlemcisi yüksek performans sağlar.

Bilgisayarınızda değiştirilebilir grafik özelliğinin bulunup bulunmadığını belirleme

Masaüstü özellikleri menüsüne veya Aygıt Yöneticisi altındaki Görüntü bağdaştırıcıları bölümüne bakarak bilgisayarınızda değiştirilebilir grafik özelliğinin bulunup bulunmadığını belirleyebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda değiştirilebilir grafik özelliğinin bulunup bulunmadığını belirlemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.
Dizüstü bilgisayarınızın değiştirilebilir grafikleri destekleyip desteklemediğini görmek için masaüstü arka planına sağ tıklayın. Aşağıdaki seçeneklerden biri mevcutsa dizüstü bilgisayarınız değiştirilebilir grafikleri desteklemektedir.
Değiştirilebilir Grafikleri YapılandırAMD PowerXpress'i (TM) Yapılandır
Dizüstü bilgisayarınızın değiştirilebilir grafik özelliği destekleyip desteklemediğini öğrenmek için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın:
 1. Başlat seçeneğine tıklayın, arama alanına aygıt yazın ve arama sonuçları listesinden Aygıt Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
 2. Görüntü bağdaştırıcıları kategorisini genişletin.
  Şekil 1: Aygıt Yöneticisi altındaki Görüntü bağdaştırıcıları
  Seçili Görüntü bağdaştırıcıları ile Aygıt yöneticisi
Eğer iki Görüntü bağdaştırıcısı mevcutsa değiştirilebilir grafikler desteklenir. Eğer sadece bir Görüntü bağdaştırıcısı listelenirse bilgisayar değiştirilebilir grafikleri desteklemez.

Değiştirilebilir grafik türleri

Değiştirilebilir grafik özelliği bulunan bilgisayarlar şu iki moddan birinde çalışır: Sabit Mod veya Dinamik Mod. Eski modeller Sabit Mod'u desteklerken, yeni modeller Dinamik Mod'u desteklemektedir. Dinamik Mod'u destekleyen bir bilgisayarda Sabit Mod sürücülerinin kullanılması sonuç vermez. Sabit Mod değiştirilebilir grafikleri destekleyen bir bilgisayarda Dinamik Mod sürücülerinin kullanılması sonuç vermez.
NOT:Dinamik Mod pil ömrünü maksimum düzeyde koruduğundan ve tercihlerinize göre yapılandırılabildiğinden, Dinamik Mod değiştirilebilir grafik özelliği bulunmaktadır. Dinamik Mod, ekranı yeniden başlatmaya veya sıfırlamaya gerek kalmadan bilgisayarın hem entegre hem de ayrı grafik işlemcilerini kullanmasını mümkün kılar. Sabit Modlu grafiklerde, daha yüksek veya daha düşük güçlü işlemciyi etkinleştirmek için müşterilerin bilgisayarın güç durumunu değiştirmeleri gerekir.
Tüm yapılandırmalarda en iyi performansı almak için grafik sürücülerinizi ve yazılımlarınızı güncel tutmaya dikkat edin. Daha fazla bilgi için Yazılım ve Sürücüler Edinme başlıklı belgeye bakın.

Özel yapılandırmalar hakkında daha fazla bilgi

HP dizüstü bilgisayarlar, modele bağlı olarak iki farklı değiştirilebilir grafik yapılandırmasına sahiptir. Dinamik ve sabit mod OpenGL ve DirectX hakkında daha özel bilgiler için şu belgelerden birine bakın:

İlgili destek bağlantıları

HP Destek forumları

HP Destek Forumunda çözümler bulun ve diğer kullanıcılarla işbirliği yapın
  HP YouTube'da