Jump to content

HP Sistem Kurtarma İşlemi (Windows 8)

 • PrintPrint
Bu belge, Windows 8 yüklü olarak sunulan HP ve Compaq bilgisayarlarla ilgilidir.
Bu belgede bilgisayarın fabrika ayarlarına nasıl sıfırlanacağı açıklanmıştır ve belge, sistem kurtarma işleminin farklı yöntemlerine göre bölümlere ayrılmıştır.
NOTE:Windows 8'de masaüstü bilgisayarı orijinal durumuna sıfırlama adımları, dizüstü bilgisayarı orijinal durumuna sıfırlama adımlarından farklıdır. Bilgisayar türünüze uygun adımları uyguladığınızdan emin olun.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.
CAUTION: Bilgisayarınız Windows Vista veya Windows 7 yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, kurtarma işlemi sonucunda ilk işletim sistemi kurulacaktır. Sistem kurtarma tamamlandıktan sonra, tekrar Windows 8'e yükseltmeniz gerekir. Bilgisayarınız başta Windows Vista yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, Windows Vista'da HP Sistem Kurtarma konusuna bakın.Bilgisayarınız başta Windows 7 yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, Windows 7'de HP Sistem Kurtarma konusuna bakın.
Kurtarma işleminin tamamlanması 4-6 saat veya daha fazla sürebilir. En iyi sonucu elde etmek için, bilgisayarın Internet bağlantısı olmamalıdır. Bilgisayar bu işlem boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Windows'ta oturum açma komut istemi görüntülenene kadar gücü kapatmayın veya kurtarma işlemini kesintiye uğratmayın.
NOTE: Windows 8'in en son sürümünü kullanmıyorsanız bu belgedeki bazı grafikler ve bilgiler değişiklik gösterebilir. En son sürümü Microsoft Store'dan edinebilirsiniz.

Kurtarma türleri

Bilgisayarınızda üç veya yalnızca iki Sistem Kurtarma türü bulunabilir. Gerekenden fazla değişiklik yapmadan sorununuzu çözen kurtarma türünü kullanın.
 • Sistem Kurtarma: Bu seçenek sistem sürücüsünü (genellikle C:) yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini yeniden yükler ve tüm orijinal donanım sürücülerini ve yazılımı yeniden yükler.
  WARNING:İşletim sistemi bölümünün (genellikle C:) boyutu en küçük boyut gereksinimine düşürüldüyse, kullanıcı tarafından oluşturulan diğer bölümler kaldırılır ve depolanan veriler silinir.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırlama: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, tüm bölümleri kaldırır, tüm sabit sürücüyü yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini, tüm orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükler. Bu seçenek, aynı zamanda, gereken Kurtarma bölümünü (Genellikle D:) ve UEFI bölümünü (genellikle E:) yeniden oluşturur ve gerekli yazılımı yükler.
  Fabrika Ayarlarına Sıfırlama seçeneği, bilgisayarınızın yazılımlarını, bilgisayarın satın alındığı zamandaki haline geri döndürür. Tüm kullanıcı değişiklikleri veya eklemeleri kaldırılır.
 • Küçültülmüş Görüntü Kurtarma: Birçok HP dizüstü bilgisayarda bulunan Küçültülmüş Görüntü Kurtarma tüm bölümleri kaldırır, tüm sabit sürücüyü yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini, donanım sürücülerini ve önemli HP yazılımlarını (HP Support Assistant ve HP Kurtarma Yöneticisi gibi) yeniden yükler. Küçültülmüş Görüntü Kurtarma, uygulamaların deneme sürümlerini ve oyunları yeniden yüklemez.

HP dizüstü bilgisayarınızı kurtarma

Sistemin durumuna bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kurtarmayı gerçekleştirebilirsiniz:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.

Windows 8'li bir HP dizüstü bilgisayarda HP sistem kurtarma işlemiyle ilgili bir video izleyin

(Türkçe)
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat menüsünden bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için kurtarma yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından HP Kurtarma Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya onay verin. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 5. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Windows Kurtarma Ortamı 'na tıklayın.
  Figure 1: Windows Kurtarma Ortamı
  Resim: HP Kurtarma Yöneticisi ana ekranında Windows Kurtarma Ortamı; daire içine alınmış
 6. Kurtarma Yöneticisi yeniden başlatma yapıp ardından kurtarma ortamına girmek isteyip istemediğinizi sorar. Tamam 'a tıklayın.
  Figure 2: Sistem Kurtarmayı Onaylayın
  Resim: Kurtarma ortamına giriş seçimini onaylayın
 7. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
  Figure 3: Bir seçenek belirleyin ekranı
  Resim: Bir seçenek belirleyin ekranı
 8. Sorun Giderme ekranında, Kurtarma Yöneticisi 'ne tıklayın.
  Figure 4: Sorun Gider ekranı
  Resim: Sorun Gider ekranı
 9. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminize tıklayın. Kurtarma Yöneticisi açılır.
 10. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 5: HP Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
 11. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 6: Yedekleme seçenekleri
   Resim: Yedekleme seçenekleri
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'e tıklayın. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ni ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 7: Yedekleme yöntemi seçin
    Resim: Yedekleme yöntemi seçin
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 11: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Resim: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 12: Yedekleme ilerlemesi
    Resim: Yedekleme ilerlemesi
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 13: Yedekleme tamamlandı
    Resim: Yedekleme tamamlandı
 12. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuduktan sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin . Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 14: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Resim: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
 13. HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 15: Kurtarmaya hazırlık
  Resim: Kurtarmaya hazırlık
 14. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın. Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 16: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Resim: Kurtarmaya Hazırlık tamamlandı
 15. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 16. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 17: Kurtarma tamamlandı
  Resim: Kurtarma tamamlandı
 17. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 18. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 19. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi görünür. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarmayı kurtarma disklerinden başlatma veya Kurtarmayı USB flash sürücüsünden başlatma .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere sürekli olarak F11 tuşuna basarak Klavye düzeninizi seçim ekranının görüntülenmesini sağlayın, sonra da aşağıdaki talimatları izleyin:
  1. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  2. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 18: Bir seçenek belirleyin ekranı
   Resim: Bir seçenek belirleyin ekranı
  3. Sorun Giderme ekranında, Kurtarma Yöneticisi 'ne tıklayın.
   Figure 19: Sorun Gider ekranı
   Resim: Sorun Gider ekranı
  4. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminize tıklayın. Kurtarma Yöneticisi açılır.
   Figure 20: İşletim sistemi seçim ekranı
   Resim: İşletim sistemi seçim ekranı
 4. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 21: HP Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
 5. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 22: Yedekleme seçenekleri
   Resim: Yedekleme seçenekleri
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'e tıklayın. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ni ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 23: Yedekleme yöntemi seçin
    Resim: Yedekleme yöntemi seçin
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 27: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Resim: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 28: Yedekleme ilerlemesi
    Resim: Yedekleme ilerlemesi
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 29: Yedekleme tamamlandı
    Resim: Yedekleme tamamlandı
 6. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuduktan sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin . Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 30: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Resim: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
 7. HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 31: Kurtarmaya hazırlık
  Resim: Kurtarmaya hazırlık
 8. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın. Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 32: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Resim: Kurtarmaya Hazırlık tamamlandı
 9. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 10. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 33: Kurtarma tamamlandı
  Resim: Kurtarma tamamlandı
 11. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 12. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 13. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde bulunduğu için, HP, kişisel bilgisayarların kutusuna kurtarma diskleri koymaz. Kurtarma disklerini HP Destek Bölümü'nden temin edebilir veya Kurtarma Yöneticisi yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Windows 8'de Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme bölümüne bakın.
 1. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 2. Bilgisayar kapandıktan sonra, Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı açın.
 3. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 34: Başlangıç Menüsü
  Resim: Başlangıç Menüsü
 4. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 5. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 35: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Resim: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma bölümüne bakın.
 6. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 36: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Resim: Programı ortamdan çalıştır
 7. HP Kurtarma Yöneticisi açılır. Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'yı seçin.
  Figure 37: HP Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
  Resim: HP Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
 8. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 38: Yedekleme seçenekleri
   Resim: Yedekleme seçenekleri
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'e tıklayın. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ni ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 39: Yedekleme yöntemi seçin
    Resim: Yedekleme yöntemi seçin
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 43: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Resim: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 44: Yedekleme ilerlemesi
    Resim: Yedekleme ilerlemesi
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 45: Yedekleme tamamlandı
    Resim: Yedekleme tamamlandı
 9. HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 46: Kurtarmaya hazırlık
  Resim: Kurtarmaya hazırlık
 10. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
  Figure 47: Sonraki kurtarma diskini takın
  Resim: Sonraki kurtarma diskini takın
 11. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın. Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 48: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Resim: Kurtarmaya Hazırlık tamamlandı
 12. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 13. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 14. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi, kurtarma diskleriyle kurtarmaya çok benzer. Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi hakkında açıklama için Kurtarma disklerinden kurtarma bölümündeki talimatlardan yararlanabilirsiniz.
NOTE:USB flash sürücüsüne bir kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, Windows 8'de Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve USB flash diski bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 49: Başlangıç Menüsü
  Resim: Başlangıç Menüsü
 5. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 6. USB flash sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma bölümüne bakın.
 7. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan USB sürücüsünden mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 50: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Resim: Programı ortamdan çalıştır
 8. Verilerinizi yedeklemek ve bilgisayarınızı kurtarmak için ekrandaki talimatları uygulayın.
 9. Kurtarma ve kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 10. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 11. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.

Bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma

Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekebilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı'nı açmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.
  • Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
  • Bilgisayarı açıp, hemen Başlangıç menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir Escape tuşuna arka arkaya basın. Ardından, F10 tuşuna basın.
  Menülerde gezinmek için sol veya sağ ok tuşlarına basarak menü ekranlarını seçin. Menü ekranındaki öğe listesinde gezinmek için yukarı veya aşağı ok tuşlarını kullanın. Bir öğe seçmek ve bir alt menü açmak için Enter tuşuna basın. Ardından ayarları değiştirmek için sol veya sağ ok tuşlarına basın. Değişiklikleri kaydetmek ve bir alt menüden çıkmak için F10 tuşuna, değişiklikleri kaydetmeden bir alt menüden çıkmak içinse Esc tuşuna basın.
 2. Sağ ok tuşunu kullanarak Sistem Konfigürasyon menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme Seçenekleri öğesini seçin ve sonra Enter tuşuna basın.
  Figure 51: Sistem Yapılandırma menüsü
  Sistem Yapılandırma menüsü
  Figure 52: Ön Yükleme Seçeneği menüsü
  Ön Yükleme Seçeneği menüsü
 3. Aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme öğesini seçin ve Enter tuşuna basın, ardından aşağı ok tuşunu kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
 4. Değişiklikleri kabul etmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın.
 5. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, sizden Önyükleme ayarlarındaki değişikliği kabul etmenizi isteyen İşletim Sistemi Önyükleme Mod Değişiklik ekranı açılacaktır. Ekranda görülen kodu yazın ve Enter tuşuna basın.
 6. Sol ok tuşunu kullanarak Dosya menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Değişiklikleri Kaydet ve Çık öğesini seçin, sonra da Enter tuşuna basarak Evet 'i seçin.
 7. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında güç düğmesini kullanarak bilgisayarı kapatın.

HP masaüstü bilgisayarınızı kurtarma

Sistemin durumuna bağlı olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kurtarmayı gerçekleştirebilirsiniz:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.

Windows 8'li bir HP masaüstü bilgisayarda HP sistem kurtarma işlemiyle ilgili bir video izleyin

(Türkçe)
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat menüsünden bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Farenizi ekranın sağ üst köşesine getirip Ara'ya tıklayın ve kurtarma yazın.
 5. Ekranın solundaki arama sonuçlarında, Kurtarma Yöneticisi 'ne tıklayın.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya onay verin. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 6. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 53: Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
  Resim: Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
 7. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı orijinal fabrika ayarına döndürmek isteyip istemediğinizi sorar. Evet 'e ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Figure 54: Kurtarma Yöneticisi onay ekranı
  Kurtarma Yöneticisi onay ekranı
 8. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Kurtarma Yöneticisi penceresi görünür.
  NOTE:Sabit disk sürücüsünün kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, sistem kurtarma işleminin çalıştırılması için kurtarma diskleri seti gerekir. Kurtarmanın kurtarma disklerinden başlatılması bölümünde verilen talimatları izleyin.
  Figure 55: Yeniden başlatma işleminin ardından Kurtarma Yöneticisi
  Yeniden başlatma işleminin ardından Kurtarma Yöneticisi
 9. Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 10. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 56: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Önce dosyalarınızı yedeklemek istiyor musunuz?
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosya türlerini seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 61: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresi
   3. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 62: Yedekleme konumunu seçin
    Dosya yedekleme penceresi, yedekleme konumunu seçin
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 63: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Resim: Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranı
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 64: Yedekleme ortamını oluşturma
    Resim: Yedekleme oluşturma
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 65: Veri yedekleme tamamlandı
   Resim: Veri yedekleme tamamlandı
 11. Görüntülenen uyarıdaki Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 66: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Resim: Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı
  Figure 67: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Resim: Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı
 12. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
  Figure 68: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Resim: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
 13. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 69: Geri yükleme tamamlandı
  Resim: Geri yükleme tamamlandı
 14. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 15. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 16. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi görünür. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarmayı kurtarma disklerinden başlatma veya Kurtarmayı USB flash sürücüsünden başlatma .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve ilk ekran görünene kadar saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere sürekliF11 tuşuna bastıktan sonra, aşağıdaki talimatları uygulayın:
  1. Dili seçmek için tıklayın.
  2. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  3. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı görünür. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 70: Bir seçenek belirleyin ekranı
   Resim: Bir seçenek belirleyin ekranı
  4. Sorun Giderme ekranında, Kurtarma Yöneticisi 'ne tıklayın. Kurtarma Yöneticisi açılır.
   Figure 71: Sorun Gider ekranı
   Resim: Sorun Gider ekranı
  5. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminize tıklayın. Kurtarma Yöneticisi açılır.
 4. Kurtarma Yöneticisi açılır. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 72: Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
  Resim: Kurtarma Yöneticisi ana ekranı
 5. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 73: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Önce dosyalarınızı yedeklemek istiyor musunuz?
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosya türlerini seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 74: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresi
   3. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 75: Yedekleme konumunu seçin
    Dosya yedekleme penceresi, yedekleme konumunu seçin
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 76: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Resim: Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranı
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 77: Yedekleme ortamını oluşturma
    Resim: Yedekleme oluşturma
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 78: Veri yedekleme tamamlandı
   Resim: Veri yedekleme tamamlandı
 6. Görünen uyarılardaki Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 79: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Resim: Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı
  Figure 80: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Resim: Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı
 7. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
  Figure 81: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Resim: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
 8. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 82: Geri yükleme tamamlandı
  Resim: Geri yükleme tamamlandı
 9. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 10. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 11. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde sunulduğu için, HP kişisel bilgisayarların kutusunda kurtarma diskleri sağlamaz. Kurtarma disklerini HP Destek biriminden temin edebilir veya Kurtarma Yöneticisi yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Windows 8'de Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve birinci kurtarma diskini sürücüye takın.
 2. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutun.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 83: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Resim: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü Bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Destek'i etkinleştirme bölümüne bakın.
 7. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 84: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Resim: Programı ortamdan çalıştır
 8. Elinizdeki kurtarma disklerinin türüne uygun seçimi yapın:
   Hemen yardım istiyorum altında Fabrika Ayarlarına Sıfırla 'ya tıklayın. Sonraki ekranda seçiminizi onaylamanız istenirse, Evet 'i seçin ve İleri seçeneğine tıklayın. Hiç onay ekranı görüntülenmezse sonraki adımdan devam edin.
   Figure 85: Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile kullanılan Kurtarma Yöneticisi
   Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile Kurtarma Yöneticisi
  • HP destek bölümünden alınan kurtarma diskleri:
   Ekranınızda gösterilen seçime bağlı olarak, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin ve İleri 'ye tıklayın.
   • Fabrika Ayarlarına Sıfırla - Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   • Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   Figure 86: HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri kullanılan Kurtarma Yöneticisi
   HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri ile Kurtarma Yöneticisi
 9. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 87: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Önce dosyalarınızı yedeklemek istiyor musunuz?
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosya türlerini seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 88: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresi
   3. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 89: Yedekleme konumunu seçin
    Dosya yedekleme penceresi, yedekleme konumunu seçin
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 90: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Resim: Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranı
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 91: Yedekleme ortamını oluşturma
    Resim: Yedekleme oluşturma
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 92: Veri yedekleme tamamlandı
   Resim: Veri yedekleme tamamlandı
 10. Görünen uyarılardaki Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 93: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Resim: Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı
  Figure 94: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Resim: Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı
 11. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
  Figure 95: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Resim: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
 12. Sistem kurtarma tamamlandıktan sonra diski çıkarın. Tepsi diski çıkartmıyorsa, diski çıkartmak için bilgisayar kasasındaki çıkart düğmesine basın.
  Figure 96: Geri yükleme tamamlandı
  Resim: Geri yükleme tamamlandı
 13. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son seçeneğine tıklayın.
 14. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyin ve bilgisayarı yeniden açın.
  NOTE: HP Destek bölümü tarafından gönderilen Kurtarma Diskleri kullanıyorsanız, kurtarma işleminin tamamlanması bir saatten uzun sürebilir. Kurtarma işlemini bölmeyin. Windows Kur ekranı göründüğünde Kurtarma işlemi tamamlanır.
 15. Ekranlar görününce Windows kurulumunu tamamlayın.
 16. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 17. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 18. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:USB flash sürücüsüne bir kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, Windows 8'de Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve USB flash diski bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 7. Kurtarma USB aygıtını seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü Bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Destek'i etkinleştirme bölümüne bakın.
 8. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan ortamdan mı çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 97: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Resim: Programı ortamdan çalıştır
 9. Hemen yardıma ihtiyacım var öğesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 98: Sistem Kurtarma
  Resim: Sistem Kurtarma
 10. Sonraki ekranda, bilgisayarınızı orijinal fabrika durumuna geri yüklemek istediğinizi onaylamak için Evet 'i seçin ve devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
  Figure 99: Bilgisayarı geri yükleme doğrulaması
  Bilgisayarı geri yükleme doğrulaması
 11. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar öğesini seçin ve İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 100: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Önce dosyalarınızı yedeklemek istiyor musunuz?
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosya türlerini seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 101: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresi
   3. Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 102: Yedekleme konumunu seçin
    Dosya yedekleme penceresi, yedekleme konumunu seçin
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve İleri 'ye tıklayın.
    Figure 103: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Resim: Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranı
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 104: Yedekleme ortamını oluşturma
    Resim: Yedekleme oluşturma
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 105: Veri yedekleme tamamlandı
   Resim: Veri yedekleme tamamlandı
 12. İleri seçeneğine tıklayın. Tüm aygıtların bilgisayardan çıkarılması gerektiğini bildiren bir mesaj görüntülenir. Kurtarma flash sürücüsü dışındaki tüm aygıtların çıkarıldığından emin olun ve Tamam 'a tıklayın.
  Figure 106: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Resim: Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı
  Figure 107: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Resim: Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı
 13. Görüntülenen ekranları okuyup bu ekranlara yanıt verin. Geri yüklemede ilerleme durumu görüntülenir.
  Figure 108: Geri yükleme ilerlemesi
  Resim: Geri yükleme sürüyor
 14. USB flash sürücüsünü USB bağlantı noktasından çıkarın.
 15. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son'a tıklayın.
  Figure 109: Geri yükleme tamamlandı
  Resim: Geri yükleme tamamlandı
 16. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyip bilgisayarı açın.
 17. Ekranlar görününce Windows kurulumunu tamamlayın.
 18. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 19. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, bilgisayarınızı güncelleyin ve koruyun. Sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyin.
 20. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.

Masaüstü bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Destek'i etkinleştirme

Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekebilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
 3. Sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak Güvenlik menüsünü seçin, yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme Yapılandırması öğesini seçin ve sonra Enter tuşuna basın.
  Figure 110: Güvenlik menüsü
  Güvenlik menüsünün görüntüsü
 4. Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarısı görüntülenir. Devam etmek için F10 tuşuna basın.
  Figure 111: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarı ekranının görüntüsü
 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme 'yi seçin, sonra da sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
  Figure 112: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması görüntüsü
 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Eski Destek 'i seçin, sonra da sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Etkinleştir olarak değiştirin.
 7. Değişiklikleri kabul etmek için F10 tuşuna basın.
 8. Tekrar F10 tuşuna basın ve iki kez Enter tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
  Figure 113: Değişiklikleri Kaydet ve Çık
  Dosya Menüsü görüntüsü
 9. Bilgisayar başlatılır başlatılmaz, önyükleme modunun değiştiğini bildiren bir mesaj görüntülenir.
  Figure 114: Önyükleme modu değişti mesajı
  Önyükleme modu değişti mesajı
 10. Değişikliği onaylamak için mesajda görülen dört basamaklı kodu yazın ve Enter tuşuna basın.
  NOTE:Kod için herhangi bir metin alanı görüntülenmez. Bu, beklenen bir durumdur. Numaraları yazdığınızda kod herhangi bir metin alanı olmadan kaydedilir.
  Bilgisayar, Windows 8'i başlatır.

Related support links

HP Support forums

Find solutions and collaborate with others on the HP Support Forum