Jump to content

HP Sistem Kurtarma İşlemi (Windows 8)

 • PrintPrint
Bu belge, Windows 8 yüklü olarak sunulan HP ve Compaq bilgisayarlarla ilgilidir.
Bu belgede bilgisayarın fabrika ayarlarına nasıl sıfırlanacağı açıklanmıştır ve belge, sistem kurtarma işleminin farklı yöntemlerine göre bölümlere ayrılmıştır.
NOTE:Windows 8'de masaüstü bilgisayarı orijinal durumuna sıfırlama adımları, dizüstü bilgisayarı orijinal durumuna sıfırlama adımlarından farklıdır. Bilgisayar türünüze uygun adımları uyguladığınızdan emin olun.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.
CAUTION: Bilgisayarınız Windows Vista veya Windows 7 yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, kurtarma işlemi sonucunda ilk işletim sistemi kurulacaktır. Sistem kurtarma tamamlandıktan sonra, tekrar Windows 8'e yükseltmeniz gerekir. Bilgisayarınız başta Windows Vista yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, HP Sistem Kurtarma (Windows Vista) konusuna bakın.Bilgisayarınız başta Windows 7 yüklü verilip sonra Windows 8'e yükseltildiyse, HP Sistem Kurtarma (Windows 7) konusuna bakın.
Kurtarma işleminin tamamlanması 4-6 saat veya daha fazla sürebilir. En iyi sonucu elde etmek için, bilgisayarın Internet bağlantısı olmamalıdır. Bilgisayar bu işlem boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Windows'ta oturum açma komut istemi görüntülenene kadar gücü kapatmayın veya kurtarma işlemini kesintiye uğratmayın.
NOTE:Sistem kurtarma yazılımınının iki sürümü vardır. Bilgisayar türüne (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve bilgisayarın üretim tarihine bağlı olarak bilgisayarınızın sürümünü seçin. Bilgisayarın ne zaman üretildiğine dair emin değilseniz, sistem kurtarma penceresi arka plan rengine bağlı olarak sürümü seçebilirsiniz:
 • 2013 yılında veya öncesinde üretilmiş bilgisayarlarda sistem kurtarma penceresi arka plan rengi siyahtır.
 • 2014 veya sonrasında üretilen bilgisayarlar için sistem kurtarma penceresi arka plan rengi beyazdır.
NOTE: Windows 8'in en son sürümünü kullanmıyorsanız bu belgedeki bazı grafikler ve bilgiler değişiklik gösterebilir. En son sürümü Microsoft Store'dan edinebilirsiniz.

Sistem Kurtarma Türleri (Windows 8)

Bilgisayarınızda üç veya yalnızca iki Sistem Kurtarma türü bulunabilir. Gerekenden fazla değişiklik yapmadan sorununuzu çözen kurtarma türünü kullanın.
 • Sistem Kurtarma: Bu seçenek sistem sürücüsünü (genellikle C:) yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini yeniden yükler ve tüm orijinal donanım sürücülerini ve yazılımı yeniden yükler.
  WARNING:İşletim sistemi bölümünün (genellikle C:) boyutu en küçük boyut gereksinimine düşürüldüyse, kullanıcı tarafından oluşturulan diğer bölümler kaldırılır ve depolanan veriler silinir.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırlama: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, tüm bölümleri kaldırır, tüm sabit sürücüyü yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini, tüm orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükler. Bu seçenek, aynı zamanda, gereken Kurtarma bölümünü (Genellikle D:) ve UEFI bölümünü (genellikle E:) yeniden oluşturur ve gerekli yazılımı yükler.
  Fabrika Ayarlarına Sıfırlama seçeneği, bilgisayarınızın yazılımlarını, bilgisayarın satın alındığı zamandaki haline geri döndürür. Tüm kullanıcı değişiklikleri veya eklemeleri kaldırılır.
 • Küçültülmüş Görüntü Kurtarma: Birçok HP dizüstü bilgisayarda bulunan Küçültülmüş Görüntü Kurtarma tüm bölümleri kaldırır, tüm sabit sürücüyü yeniden biçimlendirir, orijinal işletim sistemini, donanım sürücülerini ve önemli HP yazılımlarını (HP Support Assistant ve HP Recovery Manager gibi) yeniden yükler. Küçültülmüş Görüntü Kurtarma, uygulamaların deneme sürümlerini ve oyunları yeniden yüklemez.
Bir önceki durumuna geri almak için bilgisayarınızda aşağıdakiler gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sistem kurtarma uygulayın:
 • Sistem sürücüsünü yeniden biçimlendirme
 • Orijinal işletim sistemini yeniden yükleme
 • Orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükleme
Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Windows 8 yüklü HP dizüstü bilgisayarınız üzerinde bir kurtarma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat ekranından bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için kurtarma yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından HP Kurtarma Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 5. Yardım altında HP Kurtarma Ortamı ' na tıklayın.
  Figure 1: Recovery Manager Ana ekranı
  Görüntü: Recovery Manager Ana ekranı
 6. Recovery Manager yeniden başlatma yapıp ardından kurtarma ortamına girmek isteyip istemediğinizi sorar. Tamam 'a tıklayın.
  Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Recovery Manager penceresi belirir.
  Figure 2: Sistem Kurtarmayı Onaylayın
  Görüntü: Sistem Kurtarmayı Onaylayın
 7. Yardım altında, Küçültülmüş görüntü kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 3: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 8. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 4: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 5: Otomatik Seçim
    Görüntü: Otomatik Seçim
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 9: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Görüntü: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 10: Yedekleme ilerlemesi
    Görüntü: Yedekleme ilerlemesi
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için Son 'a tıklayın.
    Figure 11: Yedekleme tamamlandı
    Görüntü: Yedekleme tamamlandı
 9. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuyun ve daha sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin.
 10. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 11. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 12: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Recovery Manager Hoş Geldiniz ekranının görüntüsü
  HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 13: Kurtarmaya hazırlık
  Görüntü: Kurtarmaya hazırlık
 12. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın.
  Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 14: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 13. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 14. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 15: Kurtarma tamamlandı
  Görüntü: Kurtarma tamamlandı
 15. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 16. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 17. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi belirir. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarma disklerinden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) veya USB flash sürücüden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve saniyede bir kez olmak üzere art arda F11 tuşuna basarak Klavye düzeninizi seçin ekranının görüntülenmesini sağlayın ve sonra da aşağıdaki talimatları izleyin:
  1. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  2. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı belirir. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 16: Bir seçenek belirleyin ekranı
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
  3. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
   Figure 17: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  4. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminizi seçin.
   Recovery Manager açılır.
   Figure 18: İşletim sistemi seçim ekranı
   Görüntü: Windows 8 seçili olarak işletim sistemi seçim ekranı
 4. Yardım altında, Küçültülmüş görüntü kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 19: Küçültülmüş Görüntü Kurtarma
  Görüntü: Küçültülmüş Görüntü Kurtarma
 5. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
   Figure 20: Yedekleme seçenekleri
   Görüntü: İlk olarak seçili dosyalarınızı yedekleyin (önerilen)
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 21: Otomatik Seçim
    Görüntü: Otomatik Seçim
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 25: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Görüntü: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 26: Yedekleme ilerlemesi
    Görüntü: Yedekleme ilerlemesi
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için Son 'a tıklayın.
    Figure 27: Yedekleme tamamlandı
    Görüntü: Yedekleme tamamlandı
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
 6. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuyun ve daha sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin.
 7. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 8. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 28: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Recovery Manager Hoş Geldiniz ekranının görüntüsü
  HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 29: Kurtarmaya hazırlık
  Görüntü: Kurtarmaya hazırlık
 9. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın.
  Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 30: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 10. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 11. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 31: Kurtarma tamamlandı
  Kurtarma görüntüsü tamamlandı
 12. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 13. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 14. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde bulunduğu için, HP, kişisel bilgisayarların kutusuna kurtarma diskleri koymaz. Kurtarma disklerini HP Destek Bölümü'nden temin edebilir veya Kurtarma Yöneticisi yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 2. İlk kurtarma CD'sini yerleştirin ve bilgisayarı kapatın.
 3. Bilgisayar kapandıktan sonra, Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı açın.
 4. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 32: Başlangıç Menüsü
  Başlangıç Menüsü'nün Görüntüsü
 5. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 33: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Ön Yükleme Menüsünün görüntüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırak (Windows 8) bölümüne bakın.
 7. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  HP Recovery Manager açılır.
  Figure 34: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 8. Yardım altında, Küçültülmüş görüntü kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 35: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 9. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 36: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 37: Otomatik Seçim
    Görüntü: Otomatik Seçim
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 41: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Görüntü: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 42: Yedekleme ilerlemesi
    Görüntü: Yedekleme ilerlemesi
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 43: Yedekleme tamamlandı
    Görüntü: Yedekleme tamamlandı
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 44: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Boş DVD(ler) kullanarak kurtarma ortamı oluştur seçeneğini seçin.
    Figure 45: Kurtarma Ortamı Oluşturma'ya Hoş geldiniz
    Görüntü: Kurtarma Ortamı Oluşturma'ya Hoş geldiniz
   3. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar.
    Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister.
    Figure 46: Kurtarma ortamını nerede oluşturmak istiyorsunuz
    Görüntü: Kurtarma ortamını nerede oluşturmak istiyorsunuz
   4. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 47: Yedekleme ilerlemesi
    Görüntü: Yedekleme ilerlemesi
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 48: Kurtarma Yöneticisi, kurtarma ortamını başarıyla oluşturdu
    Görüntü: Kurtarma Yöneticisi, kurtarma ortamını başarıyla oluşturdu
 10. HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 49: Kurtarmaya hazırlık
  Görüntü: Kurtarmaya hazırlık
 11. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
  Figure 50: Sonraki kurtarma diskini takın
  Sonraki kurtarma diskini takın
 12. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın.
  Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 51: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 13. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 14. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 15. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi, kurtarma diskleriyle kurtarmaya çok benzer. Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi hakkında açıklama için Kurtarma disklerinden kurtarma (Windows 8) bölümündeki talimatlardan yararlanabilirsiniz.
NOTE:USB flash sürücüye kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, 2013'te ya da daha eski tarihte üretilen (siyah arka plan) dizüstü bilgisayarlar için HP destek belgesi Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüye Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) 'ye bakın veya 2014'te veya daha ileri bir tarihte üretilen dizüstü bilgisayarlar için (beyaz arka plan) USB Flash Sürücüde kurtarma ortamı oluştur kısmına gidin.
 1. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. USB flaş belleği boştaki USB portuna takın, ardından bilgisayarı açın.
 4. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 52: Başlangıç Menüsü
  Başlangıç Menüsü'nün Görüntüsü
 5. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 6. USB sabit sürücüsü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırak (Windows 8) bölümüne bakın.
 7. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan USB sürücüsünden mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere belirebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 53: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 8. Verilerinizi yedeklemek ve bilgisayarınızı kurtarmak için ekrandaki talimatları uygulayın.
 9. Kurtarma ve kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve ardından bilgisayarı açın.
 10. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 11. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Eğer henüz bunu yapmadıysanız, USB flash sürücüyle kurtarma ortamı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:USB Flash sürücünün 9,64 GB (32 GB maksimum) veri depolayabilmesi gereklidir.
 1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
 2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
  • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
  • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Figure 54: Otomatik Seçim
  Görüntü: Otomatik Seçim
 3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
 4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Figure 58: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
  Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
 5. Bilgisayar bir boş bir USB flaş bellek takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
 6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için Son 'a tıklayın.
  Figure 59: Yedekleme tamamlandı
  Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü

Bir dizüstü bilgisayarda Windows 8'de Güvenli Önyüklemeyi kapatma

Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekli olabilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı'nı açmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.
  • Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
  • Bilgisayarı açıp, hemen ardından Başlangıç menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir Escape tuşuna arka arkaya basın. Ardından, F10 tuşuna basın.
  Menülerde gezinmek için sol veya sağ ok tuşlarına basarak menü ekranlarını seçin. Menü ekranındaki öğe listesinde gezinmek için yukarı veya aşağı ok tuşlarını kullanın. Bir öğe seçmek ve bir alt menü açmak için Enter tuşuna basın. Ardından ayarları değiştirmek için sol veya sağ ok tuşlarına basın. Değişiklikleri kaydetmek ve bir alt menüden çıkmak için F10 tuşuna, değişiklikleri kaydetmeden bir alt menüden çıkmak içinse Esc tuşuna basın.
 2. Sağ ok tuşunu kullanarak Sistem Konfigürasyon menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme Seçenekleri öğesini seçin ve ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 60: Sistem Yapılandırma menüsü
  Sistem Yapılandırma menüsünün görüntüsü
  Figure 61: Ön Yükleme Seçeneği menüsü
  Önyükleme Seçenekleri menüsünün görüntüsü
 3. Aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme öğesini seçin, Enter tuşuna basın ve ardından aşağı ok tuşunu kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
 4. Değişiklikleri kabul etmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın.
 5. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, sizden Önyükleme ayarlarındaki değişikliği kabul etmenizi isteyen İşletim Sistemi Önyükleme Mod Değişiklik ekranı belirecektir. Ekranda görülen kodu yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 6. Sol ok tuşunu kullanarak Dosya menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Değişiklikleri Kaydet ve Çık öğesini seçin ve ardından Enter tuşuna basarak Evet 'i seçin.
 7. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında güç düğmesini kullanarak bilgisayarı kapatın.
Bir önceki durumuna geri almak için bilgisayarınızda aşağıdakiler gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sistem kurtarma uygulayın:
 • Sistem sürücüsünü yeniden biçimlendirme
 • Orijinal işletim sistemini yeniden yükleme
 • Orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükleme
Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Windows 8 yüklü HP dizüstü bilgisayarınız üzerinde bir kurtarma işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.

Windows 8'li bir HP dizüstü bilgisayarda HP Sistem Kurtarma işlemiyle ilgili bir video izleyin

(Türkçe)
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat ekranından bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Başlangıç ekranında, Arama düğmesini açmak için kurtarma yöneticisi yazın ve ardından arama sonuçlarından HP Kurtarma Yöneticisi seçeneğini belirleyin.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 5. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Windows Kurtarma Ortamı 'na tıklayın.
  Figure 62: Windows Kurtarma Ortamı
  Windows Kurtarma Ortamı seçilmiş şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 6. Recovery Manager yeniden başlatma yapıp ardından kurtarma ortamına girmek isteyip istemediğinizi sorar. Tamam 'a tıklayın.
  Figure 63: Sistem Kurtarmayı Onaylayın
  Kurtarma ortamına giriş seçimini onaylama öğresinin görüntüsü
 7. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı belirir. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
  Figure 64: Bir seçenek belirleyin menüsü
  Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin menüsünün görüntüsü
 8. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
  Figure 65: Sorun Gider ekranı
  Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
 9. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminizi seçin.
  Recovery Manager açılır.
 10. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 66: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 11. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 67: Yedekleme seçenekleri
   Yedekleme seçeneklerinin görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 68: Yedekleme yöntemi seçin
    Yedekleme yönteminin seçin öğesinin görüntüsü
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 72: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 73: Yedekleme ilerlemesi
    Yedekleme ilerlemesinin görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 74: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
 12. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuyun ve daha sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin.
 13. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 14. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 75: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Recovery Manager Hoş Geldiniz ekranının görüntüsü
  HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 76: Kurtarmaya hazırlık
  Kurtarma hazırlığı öğesinin görüntüsü
 15. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın. Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 77: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 16. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 17. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 78: Kurtarma tamamlandı
  Kurtarma görüntüsü tamamlandı
 18. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 19. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 20. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi belirir. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarma disklerinden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) veya USB flash sürücüden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve saniyede bir kez olmak üzere art arda F11 tuşuna basarak Klavye düzeninizi seçin ekranının görüntülenmesini sağlayın ve sonra da aşağıdaki talimatları izleyin:
  1. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  2. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı belirir. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 79: Bir seçenek belirleyin ekranı
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
  3. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın.
   Figure 80: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  4. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminizi seçin.
   Recovery Manager açılır.
   Figure 81: İşletim sistemi seçim ekranı
   Windows 8 seçili olarak OS seçim ekranın görüntüsü
 4. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 82: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 5. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 83: Yedekleme seçenekleri
   İlk olarak dosyalarınızı yedekleyin (önerilen) görüntüsü seçili olarak
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 84: Yedekleme yöntemi seçin
    Yedekleme yönteminin seçin öğesinin görüntüsü
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 88: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 89: Yedekleme ilerlemesi
    Yedekleme ilerlemesinin görüntüsü
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 90: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
 6. HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı açılır. Ekrandaki bilgileri okuyun ve daha sonra bağlı aygıt ve kablolarla (örneğin Kişisel Ortam Sürücüleri, USB sürücüleri, yazıcılar ve fakslar) bağlantıyı kesin.
 7. Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 8. Devam etmek için İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 91: HP Kurtarma Yöneticisi'ne Hoş Geldiniz ekranı
  Recovery Manager Hoş Geldiniz ekranının görüntüsü
  HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 92: Kurtarmaya hazırlık
  Kurtarma hazırlığı öğesinin görüntüsü
 9. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın. Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 93: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 10. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 11. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 94: Kurtarma tamamlandı
  Kurtarma görüntüsü tamamlandı
 12. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 13. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 14. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi, kurtarma diskleriyle kurtarmaya çok benzer. Bilgisayarı bir USB flash sürücüsüyle kurtarma işlemi hakkında açıklama için Kurtarma disklerinden kurtarma (Windows 8) bölümündeki talimatlardan yararlanabilirsiniz.
NOTE:USB flash sürücüsüne bir kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve USB flash diski bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 95: Başlangıç Menüsü
  Başlangıç Menüsü'nün Görüntüsü
 5. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 6. USB sabit sürücüsü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırak (Windows 8) bölümüne bakın.
 7. Kurtarma Yöneticisi'nin sabit diskten mi, yoksa takılan USB sürücüsünden mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere belirebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 96: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 8. Verilerinizi yedeklemek ve bilgisayarınızı kurtarmak için ekrandaki talimatları uygulayın.
 9. Kurtarma ve kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve ardından bilgisayarı açın.
 10. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 11. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde bulunduğu için, HP, kişisel bilgisayarların kutusuna kurtarma diskleri koymaz. Kurtarma disklerini HP Destek Bölümü'nden temin edebilir veya Kurtarma Yöneticisi yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 2. Bilgisayar kapandıktan sonra, Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı açın.
 3. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
  Figure 97: Başlangıç Menüsü
  Başlangıç Menüsü'nün Görüntüsü
 4. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 5. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 98: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Ön Yükleme Menüsünün görüntüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Bir notebook bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırak (Windows 8) bölümüne bakın.
 6. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  HP Recovery Manager açılır.
  Figure 99: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 7. Hemen yardım istiyorum seçeneğinin altında Küçültülmüş Görüntü Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 100: HP Recovery Manager ana ekranı
  Küçültülmüş Görüntü Kurtarma ögesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 8. Kurtarma Yöneticisi, dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 101: Yedekleme seçenekleri
   Yedekleme seçeneklerinin görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
    • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
    • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 102: Yedekleme yöntemi seçin
    Yedekleme yönteminin seçin öğesinin görüntüsü
   3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
   4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 106: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 107: Yedekleme ilerlemesi
    Yedekleme ilerlemesinin görüntüsü
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    Figure 108: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
 9. HP Kurtarma Yöneticisi, bilgisayarı kurtarılmaya hazırlar.
  NOTE:Bu işlem 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Kurtarma işlemi sırasında HP Kurtarma Yöneticisi'ni kesintiye uğratmayın.
  Figure 109: Kurtarmaya hazırlık
  Kurtarma hazırlığı öğesinin görüntüsü
 10. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
  Figure 110: Sonraki kurtarma diskini takın
  Sonraki kurtarma diskini takın
 11. Kurtarma hazırlığı tamamlanınca, kurtarma işleminin yükleme aşamasına geçmek için Devam 'a tıklayın.
  Bilgisayar, kurtarma işlemi boyunca bir kaç defa yeniden başlatılır. Bu normaldir. HP Kurtarma çalışırken bilgisayarı kapatmayın, gücünü veya herhangi bir bağlantısını kesmeyin.
  Figure 111: Kurtarmaya hazırlık tamamlandı
  Kurtarmaya Hazırlık görüntüsü tamamlandı
 12. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 13. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 14. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.

Bir dizüstü bir bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi kapatma (Windows 8)

Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekli olabilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı'nı açmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.
  • Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
  • Bilgisayarı açıp, hemen ardından Başlangıç menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir Escape tuşuna arka arkaya basın. Ardından, F10 tuşuna basın.
  Menülerde gezinmek için sol veya sağ ok tuşlarına basarak menü ekranlarını seçin. Menü ekranındaki öğe listesinde gezinmek için yukarı veya aşağı ok tuşlarını kullanın. Bir öğe seçmek ve bir alt menü açmak için Enter tuşuna basın. Ardından ayarları değiştirmek için sol veya sağ ok tuşlarına basın. Değişiklikleri kaydetmek ve bir alt menüden çıkmak için F10 tuşuna, değişiklikleri kaydetmeden bir alt menüden çıkmak içinse Esc tuşuna basın.
 2. Sağ ok tuşunu kullanarak Sistem Konfigürasyon menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme Seçenekleri öğesini seçin ve ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 112: Sistem Yapılandırma menüsü
  Sistem Yapılandırma menüsünün görüntüsü
  Figure 113: Ön Yükleme Seçeneği menüsü
  Önyükleme Seçenekleri menüsünün görüntüsü
 3. Aşağı ok tuşunu kullanarak Güvenli Önyükleme öğesini seçin, Enter tuşuna basın ve ardından aşağı ok tuşunu kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
 4. Değişiklikleri kabul etmek ve çıkmak için F10 tuşuna basın.
 5. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, sizden Önyükleme ayarlarındaki değişikliği kabul etmenizi isteyen İşletim Sistemi Önyükleme Mod Değişiklik ekranı belirecektir. Ekranda görülen kodu yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 6. Sol ok tuşunu kullanarak Dosya menüsünü seçin, aşağı ok tuşunu kullanarak Değişiklikleri Kaydet ve Çık öğesini seçin ve ardından Enter tuşuna basarak Evet 'i seçin.
 7. Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı kapanır ve bilgisayar yeniden başlatılır. Bilgisayar yeniden başlatıldığında güç düğmesini kullanarak bilgisayarı kapatın.
Bir önceki durumuna geri almak için bilgisayarınızda aşağıdakiler gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sistem kurtarma uygulayın:
 • Sistem sürücüsünü yeniden biçimlendirme
 • Orijinal işletim sistemini yeniden yükleme
 • Orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükleme
Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Windows 8 yüklü HP masaüstü bilgisayarınız üzerinde bir kurtarma işlemi öğrenin:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat ekranından bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Farenizi ekranın sağ üst köşesine getirip Ara'ya tıklayın ve ardından kurtarma yazın.
 5. Ekranın solundaki arama sonuçlarında, Recovery Manager 'a tıklayın.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 6. Yardım altında HP Kurtarma Ortamı ' na tıklayın.
  Figure 114: Recovery Manager Ana ekranı
  Görüntü: Recovery Manager Ana ekranı
 7. Recovery Manager, bilgisayarı orijinal fabrika ayarına döndürmek isteyip istemediğinizi sorar. Evet seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 115: Recovery Manager onay ekranı
  Recovery Manager onay ekranının görüntüsü
 8. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Recovery Manager penceresi belirir.
  NOTE:Sabit disk sürücüsünün kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, sistem kurtarma işleminin çalıştırılması için kurtarma diskleri seti gerekir. Kurtarma disklerinden kurtarma (Windows 8) bölümünde verilen talimatları izleyin.
 9. showhide
  Recovery Manager açılır. Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya kişisel dosyalarınızı yedeklemek istemiyorsanız, Sistem Kurtarma 'yı seçin.
   Kişisel dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, bir yedek oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 116: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 117: Dosya yedekleme
    Görüntü: Dosya yedekleme
   3. Kurtarma Yöneticisi dosyalar için bilgisayarı tarar ve yedekleme dosyalarını oluşturur.
    Figure 118: Taranıyor
    Görüntü: Taranıyor
   4. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 119: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 120: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 121: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme ortamını oluşturma öğesinin görüntüsü
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için Son 'a tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
    Figure 122: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
   8. Sistem Kurtarma gerçekleştirmek için bir sonraki bölüme geçin.
  Figure 123: Sistem Kurtarma
  Görüntü: Sistem Kurtarma
 10. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 124: Geri yükleme tamamlandı
  Görüntü: Geri yükleme tamamlandı
 11. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 12. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 13. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi belirir. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarma disklerinden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) veya USB flash sürücüden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve ilk ekran görünene kadar saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere sürekliF11 tuşuna basın ve ardından aşağıdaki talimatları uygulayın:
  1. Dili seçmek için tıklayın.
  2. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  3. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı belirir. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 125: Bir seçenek belirleyin menüsü
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
  4. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın. Recovery Manager açılır.
   Figure 126: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  5. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminize tıklayın. Recovery Manager açılır.
 4. Recovery Manager açılır. Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya kişisel dosyalarınızı yedeklemek istemiyorsanız, Sistem Kurtarma 'yı seçin.
   Kişisel dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, bir yedek oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 127: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 128: Dosya yedekleme
    Görüntü: Dosya yedekleme
   3. Kurtarma Yöneticisi dosyalar için bilgisayarı tarar ve yedekleme dosyalarını oluşturur.
    Figure 129: Taranıyor
    Görüntü: Taranıyor
   4. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 130: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 131: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 132: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme ortamını oluşturma öğesinin görüntüsü
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
    Figure 133: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
   8. Sistem kurtarma işlemini gerçekleştirmek için bir sonraki adıma geçin.
  Figure 134: Sistem Kurtarma
  Görüntü: Sistem Kurtarma
 5. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
 6. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 135: Geri yükleme tamamlandı
  Görüntü: Geri yükleme tamamlandı
 7. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 8. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 9. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde bulunduğu için, HP, kişisel bilgisayarların kutusuna kurtarma diskleri koymaz. Kurtarma disklerini HP Destek biriminden temin edebilir veya Recovery Manager yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve ardından birinci kurtarma diskini sürücüye takın.
 2. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutun.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Kurtarma CD'sini yerleştirin ve bilgisayarı açın.
 5. Bilgisayarı açın.
 6. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 7. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 8. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 136: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Görüntü: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü Bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Önyükleme'yi etkinleştirme (Windows 8) bölümüne bakın.
 9. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 137: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 10. Elinizdeki kurtarma disklerinin türüne uygun seçimi yapın:
   Hemen yardım istiyorum altında Fabrika Ayarlarına Sıfırla 'ya tıklayın. Sonraki ekranda seçiminizi onaylamanız istenirse, Evet 'i seçin ve ardından İleri ögesine tıklayın. Hiç onay ekranı görüntülenmezse sonraki adımdan devam edin.
   Figure 138: Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile kullanılan Recovery Manager
   Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile Recovery Manager görüntüsü
  • HP destek bölümünden alınan kurtarma diskleri:
   Ekranınızda gösterilen seçime bağlı olarak, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   • Fabrika Ayarlarına Sıfırla - Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   • Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
 11. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
 12. Recovery Manager açılır. Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya kişisel dosyalarınızı yedeklemek istemiyorsanız, Sistem Kurtarma 'yı seçin.
   Kişisel dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, bir yedek oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 139: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 140: Dosya yedekleme
    Görüntü: Dosya yedekleme
   3. Kurtarma Yöneticisi dosyalar için bilgisayarı tarar ve yedekleme dosyalarını oluşturur.
    Figure 141: Taranıyor
    Görüntü: Taranıyor
   4. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 142: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 143: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 144: Yedekleme ortamını oluşturma
    Görüntü: Yedekleme ortamını oluşturma
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
    Figure 145: Yedekleme tamamlandı
    Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
   8. Sistem kurtarma işlemini gerçekleştirmek için bir sonraki adıma geçin.
  Figure 146: Sistem Kurtarma
  Görüntü: Sistem Kurtarma
 13. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
 14. Sistem kurtarma tamamlandıktan sonra diski çıkarın. Tepsi, diski çıkartmıyorsa, diski çıkartmak için bilgisayar kasasındaki çıkart düğmesine basın.
  Figure 147: Geri yükleme tamamlandı
  Görüntü: Geri yükleme tamamlandı
 15. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son seçeneğine tıklayın.
 16. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyin ve sonra bilgisayarı açın.
  NOTE: HP Destek bölümü tarafından gönderilen Kurtarma Diskleri kullanıyorsanız, kurtarma işleminin tamamlanması bir saatten uzun sürebilir. Kurtarma işlemini bölmeyin. Windows Kur ekranı gözüktüğünde Kurtarma işlemi tamamlanır.
 17. Ekranlar gözükünce Windows kurulumunu tamamlayın.
 18. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 19. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 20. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:USB flash sürücüye kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, 2013'te ya da daha eski tarihte üretilen (siyah arka plan) masaüstü bilgisayarlar için HP destek belgesi Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüye Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) 'ye bakın veya 2014'te veya daha ileri bir tarihte üretilen masaüstü bilgisayarlar için (beyaz arka plan) USB Flash Sürücüde kurtarma ortamı oluştur kısmına gidin .
 1. Bilgisayarı açın ve ardından USB flaş belleği bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. USD flash sürücüyü sürücüye yerleştirin ve bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 7. Kurtarma USB aygıtını seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Destek'i etkinleştirme bölümüne bakın.
 8. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan ortamdan mı çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 148: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 9. Yardım altında Sistem Kurtarma 'ya tıklayın.
  Figure 149: Sistem Kurtarma
  Sistem Kurtarma seçili öğesinin görüntüsü
 10. Sonraki ekranda, bilgisayarınızı orijinal fabrika durumuna geri yüklemek istediğinizi onaylamak için Evet 'i seçin, ardından devam etmek için İleri 'yi tıklayın.
  Figure 150: Bilgisayarı geri yükleme doğrulaması
  Bilgisayarı geri yükleme doğrulama ekranının görüntüsü
 11. Recovery Manager açılır. Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya kişisel dosyalarınızı yedeklemek istemiyorsanız, Sistem Kurtarma 'yı seçin.
   Kişisel dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, bir yedek oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
    Figure 151: Önce dosyalarınızı yedekleyin
    Görüntü: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 152: Dosya yedekleme
    Görüntü: Dosya yedekleme
   3. Kurtarma Yöneticisi dosyalar için bilgisayarı tarar ve yedekleme dosyalarını oluşturur.
    Figure 153: Taranıyor
    Görüntü: Taranıyor
   4. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 154: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
    Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
   5. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 155: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 156: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme ortamını oluşturma öğesinin görüntüsü
   7. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
    Figure 157: Yedekleme tamamlandı
    Görüntü: Yedekleme tamamlandı
   8. Sistem kurtarma işlemini gerçekleştirmek için bir sonraki adıma geçin.
  Figure 158: Sistem Kurtarma
  Görüntü: Sistem Kurtarma
 12. Beliren ekranları okuyup bu ekranlara yanıt verin. Geri yüklemede ilerleme durumu görüntülenir.
 13. USB flash sürücüsünü USB bağlantı noktasından çıkarın.
 14. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son'a tıklayın.
  Figure 159: Geri yükleme tamamlandı
  Görüntü: Geri yükleme tamamlandı
 15. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyin ve sonra bilgisayarı açın.
 16. Ekranlar gözükünce Windows kurulumunu tamamlayın.
 17. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 18. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 19. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Eğer henüz bunu yapmadıysanız, USB flash sürücüyle kurtarma ortamı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:USB Flash sürücünün 9,64 GB (32 GB maksimum) veri depolayabilmesi gereklidir.
 1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
 2. Yedeklenecek dosyaları seçmek için kullanmak istediğiniz yöntemi seçin:
  • Yedeklenecek dosyaların kategorilerini belirtmek istiyorsanız Otomatik Seçim 'i seçin. Bu seçenek, tek tek dosya seçmek yerine, yedeklenecek dosya türünü seçmenize olanak sağlar. Örneğin tüm resim dosyalarını, tüm belge dosyalarını ve tüm video dosyalarını yedeklemeyi seçebilirsiniz.
  • Yedeklenecek dosyaları tek tek seçmek istiyorsanız Kullanıcı Seçimi 'ne ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Figure 160: Otomatik Seçim
  Görüntü: Otomatik Seçim
 3. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, şu adımlardan birini izleyin:
 4. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Figure 164: Sistem görüntüsünü kaydedeceğiniz konumu seçin
  Yedeklemeyi kaydedeceğiniz konumu seçin öğesinin görüntüsü
 5. Bilgisayar bir boş bir USB flaş bellek takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
  Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
 6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için Son 'a tıklayın.
  Figure 165: Yedekleme tamamlandı
  Yükleme tamamlandı öğresinin görüntüsü
Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekli olabilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
 3. Sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak Güvenlik menüsünü seçin, yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme Yapılandırması öğesini seçin ve sonra Enter tuşuna basın.
  Figure 166: Güvenlik menüsü
  Görüntü: Güvenlik menüsü
 4. Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarısı görüntülenir. Devam etmek için F10 tuşuna basın.
  Figure 167: Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarı ekranı
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarı ekranının görüntüsü
 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme 'yi seçin, sonra da sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
  Figure 168: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
  Görüntü: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Eski Destek 'i seçin, sonra da sol ve ardından sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Etkinleştir olarak değiştirin.
 7. Değişiklikleri kabul etmek için F10 tuşuna basın.
 8. Tekrar F10 tuşuna basın ve daha sonra iki kez Enter tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
  Figure 169: Değişiklikleri Kaydet ve Çık
  Değişiklikleri Kaydet ve Çık seçili olarak Dosya menüsünün görüntüsü
 9. Bilgisayar başlatılır başlatılmaz, önyükleme modunun değiştiğini bildiren bir mesaj gözükür.
  Figure 170: Önyükleme Modu Değişti mesajı
  Görüntü: Önyükleme Modu Değişti mesajı
 10. Değişikliği onaylamak için mesajda görülen dört basamaklı kodu girin ve Enter tuşuna basın.
  NOTE:Kod için herhangi bir metin alanı görüntülenmez. Bu, beklenen bir durumdur. Numaraları yazdığınızda kod herhangi bir metin alanı olmadan kaydedilir.
  Bilgisayar, Windows 8'i başlatır.
Bir önceki durumuna geri almak için bilgisayarınızda aşağıdakiler gibi işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sistem kurtarma uygulayın:
 • Sistem sürücüsünü yeniden biçimlendirme
 • Orijinal işletim sistemini yeniden yükleme
 • Orijinal donanım sürücülerini ve yazılımlarını yeniden yükleme
Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Windows 8 yüklü HP masaüstü bilgisayarınız üzerinde bir kurtarma işlemi öğrenin:
 • Windows 8 doğru başlatıldığı zaman yapılan kurtarma.
 • Windows 8 doğru başlatılmadığı zaman yapılan kurtarma.
 • Diskler veya USB flash sürücü gibi bir kurtarma ortamı kullanarak kurtarma.
Sistem kurtarma işlemi yapmadan önce tüm kişisel dosyalarınızı yedekleyin ve tüm uyarı açıklamalarını okuyun.

Windows 8'li bir HP masaüstü bilgisayarda HP sistem kurtarma işlemiyle ilgili bir video izleyin

(Türkçe)
Windows 8 doğru bir şekilde açılıyorsa, Windows 8 Başlat ekranından bir sistem kurtarma işlemi başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın.
 4. Farenizi ekranın sağ üst köşesine getirip Ara'ya tıklayın ve ardından kurtarma yazın.
 5. Ekranın solundaki arama sonuçlarında, Recovery Manager 'a tıklayın.
  Yönetici parolasını girmeniz veya onay vermeniz istenirse, parolayı girin veya işlemi onaylayın. Kullanıcı Hesabı Denetimi penceresinde, programın bilgisayarda değişiklikler yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulursa Evet 'e tıklayın.
 6. Hemen yardıma ihtiyacım var ögesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 171: Recovery Manager ana ekranı
  Sistem Kurtarma ögesi seçili Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 7. Recovery Manager, bilgisayarı orijinal fabrika ayarına döndürmek isteyip istemediğinizi sorar. Evet seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
  Figure 172: Recovery Manager onay ekranı
  Recovery Manager onay ekranının görüntüsü
 8. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Recovery Manager penceresi belirir.
  NOTE:Sabit disk sürücüsünün kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, sistem kurtarma işleminin çalıştırılması için kurtarma diskleri seti gerekir. Kurtarma disklerinden kurtarma (Windows 8) bölümünde verilen talimatları izleyin.
  Figure 173: Yeniden başlatma işleminin ardından Recovery Manager
  Yeniden başlatma işleminin ardından Recovery Manager'ın görüntüsü
 9. Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 10. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 174: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Dosya yedekleme seçenekleri görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 179: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresinin görüntüsü
   3. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 180: Yedekleme konumunu seçin
    Yedekleme konumunu seçme öğesinin görüntüsü
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 181: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 182: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme ortamını oluşturma öğesinin görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 183: Veri yedekleme tamamlandı
   Veri yedekleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 11. Görünen uyarılarda Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 184: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı öğesinin görüntüsü
  Figure 185: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı öğesinin görüntüsü
 12. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
  Figure 186: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi öğesinin görüntüsü
 13. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 187: Geri yükleme tamamlandı
  Geri yükleme tamamlandı ekranının görüntüsü
 14. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 15. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 16. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Windows 8 doğru açılmıyorsa, bilgisayarı kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:
NOTE:Sabit disk sürücüsündeki kurtarma bölümü düzgün çalışmıyorsa, bu yöntem çalışmaz ve bir hata iletisi belirir. Bir hata iletisi Sistem Kurtarma'nın başlangıç ekranından çalışamayacağını gösteriyorsa, sistem kurtarmayı gerçekleştirmek için bir kurtarma diskleri seti veya kurtarma USB flash sürücüsü gerekir. Kullanılan kurtarma ortamına göre, aşağıdaki bölümlerden birinde verilen talimatları uygulayın: Kurtarma disklerinden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) veya USB flash sürücüden kurtarma işlemi yapma (Windows 8) .
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 3. Bilgisayarı açın ve ilk ekran görünene kadar saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere sürekliF11 tuşuna basın ve ardından aşağıdaki talimatları uygulayın:
  1. Dili seçmek için tıklayın.
  2. Klavye düzenini seçmek için tıklayın.
  3. Bilgisayar yeniden başlatılır. Sabit disk sürücüsü üzerindeki kurtarma bölmesi düzgün çalışıyorsa, Bir seçenek belirleyin ekranı belirir. Sorun Gider seçeneğine tıklayın.
   Figure 188: Bir seçenek belirleyin menüsü
   Sorun Giderme ögesinin seçili olduğu Bir seçenek belirleyin ekranının görüntüsü
  4. Sorun Giderme ekranında, Recovery Manager 'a tıklayın. Recovery Manager açılır.
   Figure 189: Sorun Gider ekranı
   Recovery Manager seçili halde Sorun giderme ekranının görüntüsü
  5. İşletim sistemi seçimi ekranında, işletim sisteminize tıklayın. Recovery Manager açılır.
 4. Recovery Manager açılır. Hemen yardıma ihtiyacım var ögesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 190: Recovery Manager ana ekranı
  Sistem Kurtarma öğesi seçili şekilde Recovery Manager ana ekranının görüntüsü
 5. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 191: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Dosya yedekleme seçenekleri görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 192: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresinin görüntüsü
   3. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçerseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 193: Yedekleme konumunu seçin
    Yedekleme konumunu seçme öğesinin görüntüsü
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 194: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 195: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme oluşturma öğesinin görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 196: Veri yedekleme tamamlandı
   Veri yedekleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 6. Görünen uyarılarda Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 197: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı öğesinin görüntüsü
  Figure 198: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı öğesinin görüntüsü
 7. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler.
  Figure 199: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi öğesinin görüntüsü
 8. Sistem kurtarma işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlatmak için Son 'a tıklayın. Kurulum ekranlarını tamamlayıp, bilgisayar kurulumu tamamlayana kadar bekleyin.
  Figure 200: Geri yükleme tamamlandı
  Geri yükleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 9. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 10. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 11. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı, bir kurtarma disk setinden (CD'ler veya DVD'ler) kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu diskler HP Destek biriminden alınan veya sizin oluşturduğunuz kurtarma diskleri olabilir.
NOTE:Kurtarma yazılımı sabit sürücünün içinde bulunduğu için, HP, kişisel bilgisayarların kutusuna kurtarma diskleri koymaz. Kurtarma disklerini HP Destek biriminden temin edebilir veya Recovery Manager yazılımını kullanarak bir kurtarma diski seti oluşturabilirsiniz. HP, bilgisayarınızı aldığınızda kurtarma diskleri seti oluşturmanızı ve güvenli bir yerde saklamanızı önerir. Desteğin Gönderdiği Kurtarma Disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması 4 ila 6 saat arası sürebilir, ancak sizin oluşturduğunuz kurtarma disklerinin sistem kurtarmayı tamamlaması genellikle daha kısa sürer. Kurtarma diski seti oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve ardından birinci kurtarma diskini sürücüye takın.
 2. Bilgisayarı kapatmak için güç düğmesini basılı tutun.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, USB sürücüleri, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. CD/DVD sürücüsünü seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  Figure 201: Ön Yükleme Seçeneği Menüsü
  Ön Yükleme Menüsünün görüntüsü
  NOTE: Önyüklenebilir aygıtlar listesinde birden fazla önyüklenebilir CD/DVD sürücüsü seçimi bulunabilir. Birden fazla seçenek varsa, listeden bir CD/DVD seçimi yapıp HP Kurtarma işleminin başlayıp başlamadığına bakın. Kurtarma işlemi başlamazsa veya bir sistem dışı disk hatası görüntülenirse, güç düğmesine basarak bilgisayarı yeniden başlatın ve başka bir CD/DVD sürücüsü seçmek için bu adımları tekrarlayın. Kurtarma işlemi başladığında, tamamlamak için verilen adımları uygulamaya devam edin.
  NOTE:Disk sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü Bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Önyükleme'yi etkinleştirme (Windows 8) bölümüne bakın.
 7. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan diskten mi çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 202: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Programı seçili ortamdan Çalıştır görüntüsü
 8. Elinizdeki kurtarma disklerinin türüne uygun seçimi yapın:
   Hemen yardım istiyorum altında Fabrika Ayarlarına Sıfırla 'ya tıklayın. Sonraki ekranda seçiminizi onaylamanız istenirse, Evet 'i seçin ve ardından İleri ögesine tıklayın. Hiç onay ekranı görüntülenmezse sonraki adımdan devam edin.
   Figure 203: Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile kullanılan Recovery Manager
   Kullanıcı tarafından oluşturulan kurtarma diskleri ile Recovery Manager görüntüsü
  • HP destek bölümünden alınan kurtarma diskleri:
   Ekranınızda gösterilen seçime bağlı olarak, aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
   • Fabrika Ayarlarına Sıfırla - Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   • Tüm sürücüyü silerek ve fabrika ayarlarını geri yükleyerek bilgisayarı sıfırlama
   Figure 204: HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri kullanılan Recovery Manager
   HP tarafından gönderilen kurtarma diskleri ile Recovery Manager görüntüsü
 9. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 205: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Dosya yedekleme seçenekleri görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 206: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresinin görüntüsü
   3. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 207: Yedekleme konumunu seçin
    Yedekleme konumunu seçme öğesinin görüntüsü
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 208: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 209: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme oluşturma öğesinin görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 210: Veri yedekleme tamamlandı
   Veri yedekleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 10. Görünen uyarılarda Tamam düğmesine tıklayın.
  Figure 211: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı öğesinin görüntüsü
  Figure 212: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı öğesinin görüntüsü
 11. Kurtarma Yöneticisi, Windows bölümünü yeniden biçimlendirir ve ilk yazılımı yükler. İstendikçe her kurtarma diskini CD/DVD sürücüsüne takın.
  Figure 213: Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi
  Fabrika görüntüsü geri yükleme ilerlemesi öğesinin görüntüsü
 12. Sistem kurtarma tamamlandıktan sonra diski çıkarın. Tepsi, diski çıkartmıyorsa, diski çıkartmak için bilgisayar kasasındaki çıkart düğmesine basın.
  Figure 214: Geri yükleme tamamlandı
  Geri yükleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 13. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son seçeneğine tıklayın.
 14. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyin ve sonra bilgisayarı açın.
  NOTE: HP Destek bölümü tarafından gönderilen Kurtarma Diskleri kullanıyorsanız, kurtarma işleminin tamamlanması bir saatten uzun sürebilir. Kurtarma işlemini bölmeyin. Windows Kur ekranı gözüktüğünde Kurtarma işlemi tamamlanır.
 15. Ekranlar gözükünce Windows kurulumunu tamamlayın.
 16. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 17. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 18. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bilgisayarı bir USB flash sürücüsü kullanarak kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin.
NOTE:USB flash sürücüsüne bir kurtarma görüntüsü kaydetme hakkında daha fazla bilgi için, Kurtarma Diskleri Oluşturma veya USB Flash Sürücüsüne Kurtarma Görüntüsü Kaydetme (Windows 8) bölümüne bakın.
 1. Bilgisayarı açın ve ardından USB flaş belleği bir USB bağlantı noktasına takın.
 2. Güç düğmesini basılı tutarak bilgisayarı kapatın.
 3. Kişisel Ortam Sürücüsü, yazıcı ve faks gibi bağlı tüm aygıt ve kabloların bağlantısını kesin . Dahili sürücülerdeki ortamları ve yeni eklenmiş olan tüm dahili donanımları kaldırın. Monitör, klavye, fare, USB kurtarma flash sürücüsü veya güç kablosunun bağlantısını kesmeyin .
 4. Bilgisayarı açın.
 5. Hemen, Başlangıç Menüsü açılana kadar, saniyede yaklaşık bir kez olmak üzere Escape tuşuna sürekli olarak basın.
 6. Ön Yükleme Aygıtı Seçenekleri menüsünü açmak için F9 'a basın.
 7. Kurtarma USB aygıtını seçmek için yukarı veya aşağı ok tuşunu kullanın. Ardından Enter tuşuna basın.
  NOTE:USB flash sürücüsünü Önyükleme Menüsü'nden seçemezseniz, BIOS'ta Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakın ve Eski Mod'ı etkinleştirin. Ayrıntılı yönergeler için, bu belgedeki Masaüstü bilgisayarda Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakma ve Eski Destek'i etkinleştirme bölümüne bakın.
 8. Recovery Manager yardımcı programının sabit diskten mi, yoksa takılan ortamdan mı çalıştırılacağını seçmenizi isteyen bir pencere görüntülenebilir. Bu pencere görüntülenirse, Programı ortamdan çalıştır 'ı seçin ve İleri 'ye tıklayın.
  Figure 215: Programı ortamdan çalıştır öğesini seçin
  Ortamdan Programı Çalıştır öğesinin görüntüsü
 9. Hemen yardıma ihtiyacım var ögesi altında, Sistem Kurtarma seçeneğine tıklayın.
  Figure 216: Sistem Kurtarma
  Sistem Kurtarma seçili öğesinin görüntüsü
 10. Sonraki ekranda, bilgisayarınızı orijinal fabrika durumuna geri yüklemek istediğinizi onaylamak için Evet 'i seçin, ardından devam etmek için İleri 'yi tıklayın.
  Figure 217: Bilgisayarı geri yükleme doğrulaması
  Bilgisayarı geri yükleme doğrulama ekranının görüntüsü
 11. Sistem Kurtarma dosyalarınızı yedeklemenizi istediğinde bir yedekleme seçeneği belirleyin:
  • Kişisel dosyalarınızı zaten yedeklediyseniz veya bunları yedeklemek istemiyorsanız Dosyaları yedeklemeden kurtar ögesini seçin ve İleri 'yi tıklatın. Bir sonraki adımla devam edin.
  • Figure 218: Kurtarma Yöneticisi: Önce dosyalarınızı yedekleyin
   Dosya yedekleme seçenekleri görüntüsü
   1. Önce dosyalarınızı yedekleyin (önerilir) seçeneğini belirleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
   2. Yedeklemek istediğiniz dosya türlerini seçin ve ardından İleri ögesini tıklayın.
    Figure 219: Dosya Yedekleme penceresi
    Dosya Yedekleme penceresinin görüntüsü
   3. Recovery Manager, bilgisayarda depolama aygıtı olup olmadığını tarar. Yedeklemenin kaydedileceği depolama aygıtını seçin ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    NOTE:Bir CD veya DVD sürücüsü seçtiyseniz, bilgisayar boş bir disk eklemenizi ister.
    Figure 220: Yedekleme konumunu seçin
    Yedekleme konumunu seçme öğesinin görüntüsü
   4. Yedekleme dosyalarını kaydetmek için seçilen ortama bağlı olarak, bilgisayar sizden boş bir disk veya USB flash sürücüsü takmanızı ister. Ortamı bilgisayara takın ve ardından İleri 'ye tıklayın.
    Figure 221: Dosya yedekleme ortamı takıldı
    Dosya yedekleme ortamı takıldı ekranının görüntüsü
   5. Kurtarma Yöneticisi yedekleme ve dosyaların yedekleme ortamına yazılma işlemlerindeki ilerlemeyi görüntüler.
    Figure 222: Yedekleme ortamını oluşturma
    Yedekleme oluşturma öğesinin görüntüsü
   6. Kurtarma Yöneticisi dosyalarınızı yedeklemeyi tamamladıktan sonra, yedekleme diskini veya depolama aygıtını çıkarın ve ardından kurtarma işlemine devam etmek için İleri 'ye tıklayın.
    NOTE: Yedekleme işlemi başarısız olursa, depolama aygıtının dosyaları depolamak için yeterli kapasiteye sahip olduğundan emin olun veya kopyalanan dosya miktarını azaltmak için bazı dosya türlerini kaldırın. Bir diğer sebep ise, dosyadaki bozulmadan dolayı yedekleme işleminin başarısız olmasıdır. Bazı durumlarda, bu yedekleme yöntemini kullanarak dosyaları kaydetmek mümkün olmayabilir.
   Figure 223: Veri yedekleme tamamlandı
   Veri yedekleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 12. İleri seçeneğine tıklayın. Tüm aygıtların bilgisayardan çıkarılması gerektiğini bildiren bir mesaj görüntülenir. Kurtarma flash sürücüsü dışındaki tüm aygıtların çıkarıldığından emin olun ve Tamam 'a tıklayın.
  Figure 224: Tüm cihazların bağlantısını kesin uyarısı
  Tüm cihazların bağlantısını kesme uyarısı öğesinin görüntüsü
  Figure 225: Kullanıcı verileri sıfırlama uyarısı
  Tüm kullanıcı verilerinin kaybedileceği uyarısı öğesinin görüntüsü
 13. Beliren ekranları okuyup bu ekranlara yanıt verin. Geri yüklemede ilerleme durumu görüntülenir.
  Figure 226: Geri yükleme ilerlemesi
  Geri Yükleme ilerleme durumunun görüntüsü
 14. USB flash sürücüsünü USB bağlantı noktasından çıkarın.
 15. Bilgisayarı yeniden başlatmak için Son'a tıklayın.
  Figure 227: Geri yükleme tamamlandı
  Geri yükleme tamamlandı öğesinin görüntüsü
 16. Bilgisayarınızın modeline bağlı olarak bilgisayarınız kapanır veya yeniden başlar. Bilgisayar kapanırsa, 5 saniye bekleyin ve sonra bilgisayarı açın.
 17. Ekranlar gözükünce Windows kurulumunu tamamlayın.
 18. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarı kapatın, tüm aygıt ve kabloları tekrar bağlayın ve bilgisayarı açın.
 19. Bilgisayarı kullanmaya başlamadan önce, sistem kurtarma işleminden önce yüklenmiş olan tüm virüs ve güvenlik yazılımlarını yeniden yükleyerek bilgisayarı güncelleyip koruyun.
 20. Bilgisayar satın alındıktan sonra eklenmiş olan tüm yazılım programlarını ve yedeklenmiş olan tüm dosyaları yeniden yükleyin.
Bazı durumlarda, bilgisayarı kurtarma diskleriyle başlatmak için BIOS'ta güvenli önyüklemeyi devre dışı bırakmak gerekli olabilir. BIOS içinden Güvenli Önyükleme'yi devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.
 1. Bilgisayarı kapatın.
 2. Bilgisayarı açıp hemen ardından Bilgisayar Kurulumu Yardımcı Programı menüsü açılana kadar yaklaşık her saniyede bir F10 tuşuna arka arkaya basın.
 3. Sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak Güvenlik menüsünü seçin, yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme Yapılandırması öğesini seçin ve sonra Enter tuşuna basın.
  Figure 228: Güvenlik menüsü
  Görüntü: Güvenlik menüsü
 4. Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarısı görüntülenir. Devam etmek için F10 tuşuna basın.
  Figure 229: Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarı ekranı
  Güvenli Önyükleme Yapılandırması uyarı ekranının görüntüsü
 5. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Güvenli Önyükleme 'yi seçin, sonra da sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Devre Dışı Bırak olarak değiştirin.
  Figure 230: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
  Görüntü: Güvenli Önyükleme Yapılandırması
 6. Yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanarak Eski Destek 'i seçin, sonra da sol ve ardından sağ ok tuşlarını kullanarak ayarı Etkinleştir olarak değiştirin.
 7. Değişiklikleri kabul etmek için F10 tuşuna basın.
 8. Tekrar F10 tuşuna basın ve daha sonra iki kez Enter tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
  Figure 231: Değişiklikleri Kaydet ve Çık
  Değişiklikleri Kaydet ve Çık seçili olarak Dosya menüsünün görüntüsü
 9. Bilgisayar başlatılır başlatılmaz, önyükleme modunun değiştiğini bildiren bir mesaj gözükür.
  Figure 232: Önyükleme Modu Değişti mesajı
  Görüntü: Önyükleme Modu Değişti mesajı
 10. Değişikliği onaylamak için mesajda görülen dört basamaklı kodu girin ve Enter tuşuna basın.
  NOTE:Kod için herhangi bir metin alanı görüntülenmez. Bu, beklenen bir durumdur. Numaraları yazdığınızda kod herhangi bir metin alanı olmadan kaydedilir.
  Bilgisayar, Windows 8'i başlatır.

Related support links

HP Support forums

Find solutions and collaborate with others on the HP Support Forum